NASA iesaistās cīņā par Marsa kolonizēšanu
Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija NASA un ASV aerokosmisko sistēmu ražotājs "Lockheed Martin" apvienojušies uzbūvēt Marsa bāzes nometni, kas būs pirmā kosmiskā stacija uz sarkanās planētas, ziņo portāls businessinsider.
Plānots, ka līdz 2028. gadam Marsa orbītā tiks nosūtīta 6 cilvēku komanda, kas meklēs pirmo cilvēku nosēšanās vietu ap 2030. gadu. No orbītas būs vieglāk kontrolēt robotus uz Marsa. Astronauti varēs arī doties pirmoreiz izpētīt Marsa divus pavadoņus.
Ar laiku Marsa bāze varētu kļūt par patvērumu nākotnes nosēšanās misijām. Astronautiem būtu iespēja pārvietot lenderi no bāzes uz planētas virsmu un atpakaļ. Marsa virsmas izpētes misijas varētu ilgt 2 nedēļas un tās varētu droši pārtraukt jebkurā brīdī.
NASA un "Lockheed" plāno sākt būvēt bāzi 2021. gadā. Raķete nogādās bāzes daļas Zemes orbītā, kur tā tiks salikta kopā, pirms došanās uz Marsu.
Šobrīd zināmas jau 2 misijas, kas plāno kolonizēt Marsu. Kā ziņots, ja viss notiks atbilstoši ASV privātās kosmisko lidojumu kompānijas "SpaceX" dibinātāja un vadītāja Īlona Maska plāniem, cilvēki sāks Marsa kolonizāciju jau 2024.gadā.
Masks savus ambiciozos plānus atklāja starptautiskajā astronautikas kongresā Austrālijas pilsētā Adelaidā, kur viņš pavēstīja par jaunas raķetes un kosmosa kuģa ar segvārdu BFR ("Big Fucking Rocket") izstrādāšanu, lai uz Marsu nogādātu 120 kolonistus.
Masks paziņoja, ka "SpaceX" plāno līdz 2022.gadam uz Sarkano planētu nosūtīt divus kravas kuģus, kuri tur nogādās enerģijas, izrakteņu ieguves un dzīvības atbalsta sistēmas.
"Tā nav pārrakstīšanās," paziņoja Makss, norādot uz plānoto gadu, "lai arī tas ir cerību līmenī," viņš atzina.
2024.gadā uz Marsa paredzēts ierasties pirmajam kosmosa kuģim ar cilvēkiem. Ar šībrīža tehnoloģijām ceļojums uz Marsu varētu ilgt astoņus mēnešus.
"No turienes marsiešu kolonija varētu kļūt lielāka un lielāka," uzsvēra Masks, norādot, ka kosmosa kuģis BFR varētu apkalpot arī Starptautisko kosmosa staciju (SKS), kā arī "ciematu" uz Mēness.
Nesējraķete būs 100 metrus gara, un tai būs 31 dzinējs, lai panāktu 4000 tonnu celtspēju. Kosmosa kuģis būs 48 metrus garš. Tajā būs 40 kabīnes, un katrā no tām varēs atrasties trīs cilvēki.
"SpaceX" pirmo kosmosa kuģi plāno sākt būvēt nākamā gada vidū, pavēstīja Masks, piebilstot, ka izmaksas varētu samazināt, izmantojot lietotas detaļas un uzlabojot tehnoloģijas.