Pasaulē
2024. gada 14. februāris, 12:03

Otrais gadījums ASV vēsturē — ASV Pārstāvju palāta nobalso par iekšzemes drošības ministra impīčmentu

Jauns.lv/LETA

ASV Pārstāvju palāta, kuru kontrolē republikāņi, otrdien nobalsoja par impīčmenta procesa uzsākšanu pret iekšzemes drošības ministru Alehandro Majorkasu saistībā ar imigrācijas krīzi uz ASV un Meksikas robežas.

Šis ir tikai otrais gadījums ASV vēsturē, kad Kongresa apakšpalāta veikusi federālā ministra impīčmentu — kopš kara ministra Viljama Belknapa impīčmenta 1876.gadā. Kaut gan pēc tam vairākums senatoru nobalsoja par Belknapa impīčmentu, viņa apsūdzētāji neieguva nepieciešamās divas trešdaļas balsu, un Belknaps tika attaisnots. Interesanti, ka Belknaps pirms impīčmenta procedūras iesniedza demisijas rakstu prezidentam Ulisam Grāntam, taču Pārstāvju palātu tas neatturēja, un vienā dienā viņš gan demisionēja, gan tika impīčots.

Jāpiebilst, ka pat ASV prezidentu impīčmenta procedūra ir notikusi biežāk — četras reizes, no kurām pusi izpelnījies bijušais prezidents Donalds Tramps, turklāt otrreiz jau tad, kad bija zaudējis prezidenta vēlēšanās Džo Baidenam. Visos gadījumos prezidenti tika attaisnoti Senātā.

Konservatīvie republikāņi Pārstāvju palārā vaino Majorkasu par nelegālās imigrācijas pastiprināšanos, ko viņi nosaukuši par "humāno katastrofu".

Kongresa apakšpalātas locekļi pieņēma divus impīčmenta pantus, apsūdzot Majorkasu par "tīšu un sistēmisku atteikšanos" īstenot imigrācijas likumu un par "sabiedrības uzticības laušanu". 

Balsojums Pārstāvju palātā par impīčmenta procesa uzsākšanu pret Majorkasu tika rīkots arī pirms nedēļas, bet toreiz tas izgāzās, jo trīs no republikāņu kongresmeņiem atbalstīja demokrātus, neieradās Pārstāvju palātas republikāņu vairākuma līderis Stīvs Skelīss, kurš bija ārstējies no vēža, toties negaidīti ratiņkrēslā tika ievests pavisam nesen operētais Teksasas demokrāts Als Grīns, un impīčmenta procesa uzsākšana tika noraidīta ar 216 balsīm pret 214.

Uz jauno balsojumu otrdien ieradās Stīvs Skelīss. Pateicoties viņa klātbūtnei, par impīčmentu tika nobalsots ar 214 balsīm par un 213 pret. Arī šoreiz trīs republikāņi — Kens Baks (Kolorādo), Maiks Galahers (Viskonsīna) un Toms Maklintoks (Kalifornija) nostājās demokrātu pusē, taču ar to nepietika.

 "Līdztekus kara pieteikšanai impīčments ir nopietnākā pilnvara, kas piešķirta Pārstāvju palātai, un mēs esam atbilstoši traktējuši šo lietu," sacīja palātas spīkers Maiks Džonsons. "Tā kā šis ministrs atsakās darīt darbu, kuram viņu ir apstiprinājis Senāts, Pārstāvju palātai vajag rīkoties."

ASV prezidents Džo Baidens nosodīja republikāņu kongresmeņus par šo lēmumu, nosaucot to par "kliedzošu nekonstitucionāla partejiskuma aktu, kas vērsts pret godājamu valsts kalpu, lai spēlētu sīkmanīgas politiskas spēles". "Mēs turpināsim meklēt reālus risinājumus amerikāņu problēmām, un Pārstāvju palātas republikāņiem jāizlemj, vai pievienoties mums problēmas risināšanai, vai turpināt spēlēt politiku ar robežu," piebilda Baidens.

Lai impīčments izdotos, Senātā divām trešdaļām senatoru jānobalso par Majorkasa atlaišanu. No 100 senatoriem 51 pārstāv Demokrātu partiju, tāpēc var droši prognozēt, ka ministrs impīčmenta prāvā Senātā tiks attaisnots.