foto: Erik Karits/ Unsplash
Uzmanību: Latvijā jau aktivizējušās ērces
Austrumu slimnīcā izņemta šogad pirmā ērce.
Sabiedrība
2024. gada 8. marts, 11:58

Uzmanību: Latvijā jau aktivizējušās ērces

Jauns.lv

Laikam pamazām kļūstot siltākam, sāk "aktivizēties" arī dzīvā radība. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca ziņo, ka pēc palīdzības jau vērsies pirmais pacients, kuram izņemta ērce.

Sākoties saulainajām un siltajām marta dienām, šonedēļ Austrumu slimnīcas stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” jau izņemta un izmeklējumiem nosūtīta pirmā ērce. “Mēs visi ļoti gaidījām pavasari, un tagad arvien vairāk laika cenšamies pavadīt dabā. Tas ir ļoti labi, bet nedrīkst aizmirst, ka tur neesam vieni, tāpēc mums jābūt piesardzīgiem – īpaši attiecībā uz ērcēm, kas ir jau modušās,” uzsver Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” vadītāja profesore Baiba Rozentāle.

Austrumu slimnīcas ārsti atgādina, ka "ērču encefalīts un Laimas slimība var radīt smagas sekas, tāpēc ir būtiski pasargāt sevi. Dodoties dabā, ir jāuzmanās no ērcēm un, atgriežoties mājās, noteikti jāpārbauda, vai kāda no tām nav piesūkusies".

"Pret ērču encefalītu ir būtiski vakcinēties, un to var darīt visa gada periodā. Savukārt, atrodot piesūkušos ērci, ir svarīgi sekot savai pašsajūtai un,  novērojot galvassāpes, paaugstinātu temperatūru, sāpes ķermenī vai pastiprinātu nogurumu, nekavējoties jāvēršas pie ārsta".

foto: Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca.
Latvijā konstatēts pirmais ērču gadījums.

Ērču encefalīts un Laimas slimība var radīt smagas sekās, tāpēc ir būtiski pasargāt sevi. Austrumu slimnīca ārsti aicina ikvienu sekot savam vakcinācijas kalendāram un laikus veikt revakcināciju vai arī lemt par pirmreizējo vakcināciju pret ērču encefalītu, pirms tam pārrunājot vakcinācijas jautājumus ar savu ģimenes ārstu. Tāpat iemesls vakcinēties ir cilvēkiem, kas aktīvi ceļo. Ja agrāk ārsti Latvijā ieteica vakcinēties pret ērču encefalītu agrā pavasarī, tagad to iesaka darīt jebkurā gada mēnesī vai arī ievērojot sava vakcinācijas kalendāra grafiku.

Vakcinācijas algoritms

Pirmreizējā vakcinācija (pamatvakcinācija) sastāv no trim secīgām vakcinācijas reizēm norādītajā mēnešu intervālā: 0 Š no 1 līdz 3 mēnešiem Š no 9 līdz 12 mēnešiem. Ja kādu iemeslu dēļ trešā vakcinācijas reize nokavēta, vakcinācija nav jāsāk no jauna. Iespējami ātrāk jādodas uz vakcinācijas kabinetu un jāsaņem trešā pote.

Revakcinācija – ik pēc trim gadiem.

Vakcināciju turpinot: ik pēc 10 gadiem neatkarīgi no vakcinējamās personas vecuma.

Savukārt, dodoties brīvā dabā, vēlams izvēlēties apģērbu:

  • kas ir tik piegulošs, ka zem tā ērces nevar nokļūt,
  • kas ir gaišā krāsā, lai uz tā ērces būtu labi saskatāmas;
  • kas ir no slidena auduma, kuram ērcēm ir grūtāk pieķerties un no kura tās vieglāk notraukt.

Atrodoties dabā, ik pa laikam jāpārliecinās, ka ērces nav  piesūkušās. Bet, atgriežoties mājās, nekavējoties jānomaina apģērbs, jāpārbauda sevi un jānomazgājas.