foto: Publicitātes foto
Skaidra aina par apstākļiem un lomu sadali. Pabeigta izmeklēšana Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā
Mārtiņš Bunkus
112
2022. gada 28. novembris, 10:43

Skaidra aina par apstākļiem un lomu sadali. Pabeigta izmeklēšana Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā

Jauns.lv

Valsts policijas (VP) veiktā izmeklēšana maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā vainagojusies panākumiem, un šī gada 24. novembrī tā nodota Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret četrām personām – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni.

VP norāda, ka izmeklēšanas laikā ir gūta skaidra aina par nozieguma apstākļiem un iesaistītajām personām, tostarp lomu sadali – no pasūtītāja līdz slepkavības organizatoram un izpildītājam. 

Atvadas no noslepkavotā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus

Atvadas no noslepkavotā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus

gallery icon

Šī gada 24. novembrī pabeigta izmeklēšana vienā no VP vēsturē apjomīgākajām pasūtījuma slepkavības izmeklēšanas lietām, kuras šķetināšana un noziegumā iesaistīto personu noskaidrošana prasījusi mazliet vairāk par 4 gadiem aktīva policijas darba, kas, izmeklēšanu noslēdzot, apkopota 121 sējumā.

Izmeklēšanas laikā Valsts policija guvusi un nostiprinājusi pierādījumus, kas ļāvuši kriminālprocesā par aizdomās turamām atzīt četras personas – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni.

Pie Brāļu kapiem nošauts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus

gallery icon

Kriminālprocess kvalificēts pēc vairākiem krimināli sodāmiem nodarījumiem, kas personām inkriminēti atbilstoši nodarījumiem:

1974. gadā dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 118. panta piektā punkta, 233. panta otrās daļas un 304. panta (par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā; par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, munīcijas, lielas enerģijas pneimatiskā ieroča, sprāgstvielas vai spridzināšanas ietaises izgatavošanu, remontēšanu, iegādāšanos, glabāšanu, nēsāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu bez attiecīgas atļaujas; par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas līdz šā procesa pabeigšanai, ja to izdarījusi persona, kura ir bijusi brīdināta par attiecīgo ziņu neizpaušanu). Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Krievijas pilsonis.

1961. gadā dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 20. panta trešās un ceturtās daļas un 118. panta pirmā un piektā punkta (par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi izdarīt noziedzīgu nodarījumu un par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, noziedzīga nodarījuma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus; par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, sakarā ar to, ka cietušais izpildījis savus profesionālos pienākumus vai piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā). Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Aleksandrs Babenko.

Pie krematorijas nodedzis furgons, kas izmantots Bunkus noslepkavošanā

gallery icon

1953. gada dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 20. panta trešās daļas un 118. panta pirmā un piektā punkta (par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu; par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, sakarā ar to, ka cietušais izpildījis savus profesionālos pienākumus vai piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā). Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir uzņēmējs Mihails Uļmans.

1970. gada dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 118. panta piektā punkta (par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā). Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Arkādijs Judins.

Trim aizdomās turētajiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet vienam ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Papildus šim kriminālprocesam pieņemts lēmums par vēl divu jaunu kriminālprocesu sākšanu. Vienu pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, organizētā grupā, attiecībā pret 1970. gadā dzimušo personu un otru pēc Krimināllikuma 19. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā attiecībā pret 1961. un 1953. gadā dzimušām personām. Izmeklēšana izdalītajos kriminālprocesos šobrīd turpinās.

VP uzsver, ka Bunkus slepkavības izmeklēšanā būtiska nozīme bija arī starptautiskajai sadarbībai. Tostarp, gan īstenojot informācijas apmaiņu un ieguvi uz izmeklēšanu interesējošiem jautājumiem no vairākām citām valstīm, gan organizējot speciālas starptautiskas izmeklēšanas darba grupas, arī ar Europol atbalstu.

"Ņemot vērā, ka Valsts policija vairs nav procesa virzītājs un kriminālprocess vēl jānoved līdz notiesājošam spriedumam, Valsts policija šobrīd vēl nevar publiski sniegt detalizētāku informāciju par izmeklēšanas laikā konstatētajiem faktiem un noskaidroto notikušā gaitu. Tiklīdz šādu informāciju varēs sniegt, sabiedrība tiks informēta," teikts VP paziņojumā.

Kas par izmeklēšanu zināms iepriekš?

Zināms, ka saistībā ar Bunkus slepkavības lietu oktobra beigās ticis atstādināts Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1.nodaļas priekšnieka vietnieks Jānis Kāpostiņš. Kāpostiņš policijā strādājis 22 gadus un slepkavības izmeklēšanas nodaļā vadošā amatā ir nedaudz ilgāk par gadu.

Bunkus ģimene bija izteikusi aizdomas, ka notiekot mēģinājumi ietekmēt slepkavības lietas izmeklēšanu - iespējams, pieļauta informācijas noplūde, kukuļošana un mēģinājumi ietekmēt lieciniekus.

Nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus ekskluzīvā kapavieta Rīgas I Meža kapos

Plašu sabiedrības ievērību izpelnījusies pērn nogalinātā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus kapavietas ierīkošana I Meža kapos, iepretim pirmā Latvijas ...

gallery icon

Tāpat jau iepriekš ziņots, ka saistībā ar slepkavību apcietināti uzņēmēji Mihails Uļmans un Aleksandrs Babenko, kā arī vēl viens vīrietis. Maija beigās tiesa, pēc policijas ierosinājuma, trijotnei kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

Uļmans un Babenko ir bijušie biznesa partneri. Bunkus ģimenes pārstāvji Uļmana vārdu jau iepriekš bija minējuši slepkavības kontekstā, turklāt pats Bunkus 2016.gadā bija vērsies policijā par to, ka saņēmis nāves draudus, taču lieta tika izbeigta.

TV3 raidījumam "Nekā personīga" zināms arī tas, ka saistībā ar Bunkus slepkavību vasarā apcietinātas vēl divas personas - kāds Krievijas pilsonis un Arkādijs Judins. Judins ir pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados dibinātas firmas "A.V.V." līdzīpašnieks. Uzņēmuma prezidents tajā ilgus gadus bijis kādreiz ietekmīgā Ivana Haritonova grupējuma lietā notiesātais Genādijs Vaļagins. Pēc neoficiālām ziņām, Judins pēdējos gados bijis Vaļagina miesassargs un šoferis. Oktobra sākumā Judins no apcietinājuma atbīvots.

Krievijas portālā "mzk1.ru" raksta, ka Vaļagins uzturējis ciešas attiecības ar Uļmanu un Babenko, nodrošinājis viņiem atbalstu daudzos kriminālos jautājumos un pēc būtības esot bijis viņu "jumts".

Rakstā izvirzīta versija, ka tieši Vaļagins abu uzņēmēju uzdevumā par finansiālu atlīdzību varētu būt organizējis Mārtiņa Bunkus slepkavību.

Vaļaginu šā gada 11.martā nošāva Ķengaragā saistībā ar rēķinu kārtošanu narkotiku tranzīta dēļ.