Sabiedrība
2022. gada 9. maijs, 09:22

VIDEO: sekojam līdzi šodienas notikumiem Uzvaras parkā

Jauns.lv

Iepriekšējos gados 9. maijā Uzvaras parka teritoriju no visām pusēm piepildīja ļaudis, kuri ar ziediem ieradās, lai pieminētu kritušos PSRS karavīrus un svinētu tā dēvēto “uzvaras dienu”. Šogad jebkādi pasākumi parkā ir aizliegti un notiekošo uzrauga likumsargi.

Šogad ļaudis pie pieminekļa ierodas daudz mazākā skaitā nekā citus gadus un arī mazāk pompozi, ņemot vērā noteikto aizliegumu lietot padomju režīmu slavinošu simboliku. Atnākušajiem līdz piemineklim nav iespējams nokļūt, jo tā pakājē novietoti galdi, uz kuriem var atstāt ziedus, kurus savukārt tuvāk pieminekļa neiežogotajai daļai aiznes speciāli šim nolūkam nolīgti cilvēki.

Ņemot vērā pulcēšanos Uzvaras parkā, Pārdaugavā centra virzienā veidojas sastrēgumi. Apgrūtināta satiksme ir arī uz Vanšu tilta, kas tiek izmantots sastrēgumu apbraukšanai.

Rīta pusē nolikt ziedus bija ieradušies Krievijas vēstniecības pārstāvji, tostarp vēstnieks Mihails Vaņins. Vēstniecības pārstāvjiem tika ļauts pašiem nolikt ziedus tuvāk piemineklim. Vēstniecības pārstāvji pie pieminekļa ilgi neizturējās un ātri vien klusējot devās prom.

Ar ziediem tikai līdz galdiņam – tā šogad Rīgā aizritēja “uzvaras” diena

Iepriekšējos gados 9. maijā Uzvaras parka teritoriju no visām pusēm piepildīja ļaudis, kuri ar ziediem ieradās, lai pieminētu kritušos PSRS ...

gallery icon

Starp ziedu nolicējiem vērojami arī Latvijas Krievu savienības un partijas "Saskaņa" pārstāvji, piemēram, Rīgas domes deputāts Jakovs Pliners (LKS) un Saeimas deputāts Igors Pimenovs (S).

Tāpat pie pieminekļa ieradās kādreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.

Pie pieminekļa bija ieradusies arī viena krieviski runājoša sieviete, kurai bija pie somas piesprausta Georga lentīte. Policija lika to noņemt, viņa to noņēma. Vēlāk sieviete nedaudz padiskutēja ar likumsargiem un vēlāk devās prom.

Kā novēroja aģentūra LETA, pie pieminekļa ieradās trīs vīrieši, kuriem uz krekliem bija pret 9. maija "svinībām" vērsti uzraksti. Vīriešiem uz krekliem bija uzraksti "krievu pasaule", kā arī "9. maijs - okupantu, slepkavu, izvarotāju, marodieru svētki".

Vīrieši vēlējušies tikt tuvāk piemineklim. No sākuma policijas darbinieki bija lieguši vienam vīrietim to izdarīt, bet vēlāk tie ļāvuši vienam vīrietim tikt tuvāk piemineklim.

Lai arī vīrieši devās prom, viņi apgāja apkārt piemineklim un atkal uzturas pieminekļa tuvumā.

Pie pieminekļa sanākušos pieskata policisti, tostarp Speciālo uzdevumu bataljona darbinieki. Nekādas saspringtas situācijas pagaidām nav novērojamas.

Tiesībsargājošās iestādes šodien strādā atbilstoši īpašam sabiedriskās drošības plānam, informēja Valsts policija (VP).

VP priekšnieks Armands Ruks paziņojumā presei aicināja iedzīvotājus nedoties pie pieminekļa Rīgā, Uzvaras parkā, Daugavpilī Dubrovina parkā vai citviet Latvijā, nekļūt par aktieriem Krievijas propagandā un cienīt Ukrainas iedzīvotājus.

Kā zināms, pirms kāda laika, reaģējot uz Krievijas agresīvo iebrukumu Ukrainā, 24. februārī, Latvijā 9. maijs tika pasludināts par Ukrainas cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu.

VP kopā ar citiem dienestiem, kā arī pašvaldībām savā starpā cieši sadarbojas sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, ir sagatavots īpašs sabiedriskās drošības plāns.

Krievijas agresijas atbalstīšana netiks tolerēta

Šāda gatavošanās nepieciešama, lai laikus spētu ierobežot iespējamas provokācijas un Krievijas, tās politikas atbalstīšanu, kas iepriekšējos gados 9. maijā ir bijusi regulāri novērojama “uzvaras dienas” pasākumu ietvaros.

Policija uzraudzīs iedzīvotāju kustību Rīgā pie pieminekļa un Uzvaras parka tuvumā, kā arī, lai novērstu drūzmēšanās riskus, pieminekļa apkārtnes norobežošanai tiks izmantotas barjeras, kuru uzstādīšanas mērķis ir efektīvāka cilvēku plūsmas kontrole, kas tiks stingri kontrolēta.

Ierobežota piekļuve Uzvaras piemineklim

gallery icon

Tāpat, lai iedzīvotāji varētu justies droši un šī sēru diena norisinātos bez saasinājumiem, Valsts policija piesaistīs resursus Daugavpilī un Latgales reģionā gan no Rīgas, gan citām Valsts policijas reģionālo pārvalžu struktūrvienībām. Arī citās pilsētās un Rīgas mikrorajons šajās dienās būs biežāk redzama policija.

Policija uzraudzīs ne tikai, lai netiktu izmantoti, piemēram, stilizēti formastērpi, Georga lenta, simboli "Z" un "V", ko Krievijas karaspēks izmanto iebrukumā Ukrainā, kā arī citi līdzīgi simboli, himnas, apkrāsotas mašīnas vai motocikli, kas slavina vai attaisno karu.

Policija vērsusi uzmanību, ka arī Krievijas karoga, tā dēvēto Doņeckas Tautas Republiku un Luhanskas Tautas Republikas karogu vai vienkārši sarkanas krāsas karogu, vai sarkanu lentīšu izmantošana, šajā dienā tiks vērtēta kā Krievijas karu atbalstoša simbolika.

Vienlaikus policija brīdina iedzīvotājus, kuri 9. maijā iecerējuši savus spēkratus izkrāsot vai aplīmēt karu slavinošās krāsās, pievienot agresora valsts karogus vai citus simbolus, lai tādējādi paustu nostāju šajā dienā.

Tāpat jārēķinās, ka policija, konstatējot šādas pretlikumīgas darbības, administratīvā pārkāpuma rīkus izņems, kā arī, pamatojoties uz Administratīvās atbildības likumu, tie var tikt arī konfiscēti, tostarp, arī transportlīdzekļi).

Covid-19 pandēmijas laikā cilvēku masas pulcējas pie Uzvaras pieminekļa 2021. gada 9. maijā

gallery icon

Šogad 9. maijā un 10. maijā visā Latvijā noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Arī šīs prasības ievērošana tiks kontrolēta.

Tāpat tiek atgādināts, ka totalitāro režīmu simbolu izmantošana publiskā vietā ir sodāma.

Policija vērš uzmanību, ka par pretlikumīgām darbībām, kara un agresijas slavināšanu, huligānisku darbību veikšanu draud gan administratīvā, gan kriminālatbildība.

9. maijā Uzvaras parka un tā tuvumā esošajās ielās būs ierobežota transportlīdzekļu kustība, tostarp arī apstāšanās un stāvēšana. Tāpēc iedzīvotāji, kuriem ikdienas maršruts ved Uzvaras parka virzienā, ir aicināti laikus izvēlēties citu braukšanas maršrutu. Ar satiksmes ierobežojumiem jārēķinās arī pie Salaspils memoriāla.

Intervijā Latvijas Radio Ruks uzsvēra, ka pārkāpumus šodien pieļaut nedrīkst, bet, ja tādi tiks fiksēti, tad vainīgajiem jārēķinās ar atbildību - sākot ar administratīvo un beidzot ar kriminālatbildību.

Ruks atzina, ka zināmi provokāciju riski šodien pastāv. Policija līdz šim strādājusi arī preventīvi, lai drošības riskus novērstus.

Tradicionālā 9. maija parāde Maskavā

Parādē pāri Sarkanajam laukumam devās aptuveni 13 000 karavīru, tanki un kodolraķešu sistēmas, kā arī 75 lidmašīnas un helikopteri. To ...

gallery icon

Taujāts, kā policija reaģēs uz ziedu nolicējiem, Ruks uzsvēra, ka policija rīkosies saskaņā ar normatīvo regulējumu. Lai arī ziedu nolikšana nav aizliegta, policija aicina to darīt tikai tajās vietās, kur ir apbedījumi, piemēram, iedzīvotājam apbedīts kāds radinieks. Ruks tomēr aicināja cilvēkus padomāt, ko viņi grib ar savu rīcību šodien pateikt - pieminēt bojāgājušos vai izrādīties.

VDD – provokāciju iespējamība nav pilnībā izslēdzama

Tikmēr Valsts drošības dienests (VDD) piektdien paziņoja, ka 9. maijā pastāv provokāciju un konfrontācijas riski, sevišķi – ierastajās 9. maija pasākumu norises vietās. Līdz šim, identificējot ieceres vai gatavošanos provokatīvām darbībām, VDD ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākiem desmitiem prokremliski noskaņotu personu, brīdinot par iespējamo atbildību par šādām aktivitātēm. Vienlaikus provokācijas 9. maijā nav pilnībā izslēdzamas.

Lai gan valstī ir noteikts aizliegums Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienā rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, VDD vērtējumā 9. maijā iespējami mēģinājumi apiet šo aizliegumu. Tāpat 9. maijā pastāv konfrontācijas riski starp prokremliski noskaņotām personām un sabiedrības pārstāvjiem, kas nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu.

Šorīt VDD vadītājs Normunds Mežviets intervijā TV3 sacīja, ka dienesta rīcībā gan pašlaik nav informācijas par prokremliski orientētu personu nolūkiem rīkot konkrētus provokatīvus pasākumus saistībā ar 9. maiju.

Pēc Mežvieta stāstītā, drošības iestādes veikuši sarunas ar vairākiem simtiem prokremliski orientētu cilvēku, kuri pārsvarā izpaudušies sociālajos tīklos un kuru retorika bijusi klaji agresīva.

VDD ir sācis 15 kriminālprocesus par atbalstu Krievijas kara noziegumiem pret Ukrainu.

Kopš kara sākuma ar VDD rekomendācijām iekšlietu ministre Latvijas "melnajā sarakstā" iekļāvusi 80 personas, kuras var radīt apdraudējumu Latvijas valsts drošībai, pamatā radot spiegošanas riskus.