foto: Zane Bitere/LETA
Parlamentā vērtēs iniciatīvu Covid-19 sertifikātus piešķirt arī pēc antivielu konstatēšanas
Sabiedrība
2021. gada 9. decembris, 23:01

Parlamentā vērtēs iniciatīvu Covid-19 sertifikātus piešķirt arī pēc antivielu konstatēšanas

Jauns.lv / LETA

Saeima šodien izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā nodeva pilsoņu iniciatīvu par Covid-19 sertifikāta piešķiršanu pēc pārslimošanas bez simptomiem un antivielu konstatēšanas.

Iedzīvotāju iniciatīvas par Covid-19 sertifikāta piešķiršanu pēc antivielu konstatēšanas ir Alīna Škutāne. Par iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" tika savākti ap 10 000 parakstu.

Ar iniciatīvu tiek aicināts piešķirt sertifikātu cilvēkiem, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret to jeb imunitāte. Iniciatīvas iesniedzēju ieskatā, tas ir jādara, jo Latvijā daudzi ir slimojuši ar Covid-19 un arī pēc 180 dienām viņu organismā esot stabils antivielu līmenis. Tas nozīmē, ka viņi nevarot atkārtoti inficēties ar šo slimību, domā idejas autori.

Iniciatīvas iesniedzēji ierosina pārņemt Lietuvas pieredzi šajā jautājumā un arī Latvijā izsniegt Covid-19 sertifikātu uz 60 dienām, pamatojoties uz antivielu esamību organismā.

Pašlaik Latvijā var saņemt Covid-19 sertifikātu, izejot pilnu vakcinācijas kursu, pārslimojot Covid-19 (sertifikātu piešķir uz 180 dienām pēc pozitīva Covid-19 testa) vai veicot testu. Savukārt Lietuvā "iespēju pasi" uz 60 dienām var saņemt arī tie, kuru asinīs ir atrastas antivielas. Testu iedzīvotāji paši veic par maksu akreditētajās laboratorijās.

"Līdz ar šādu risinājumu nebūs pārkāptas to cilvēku tiesības, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret to jeb imunitāte," uzskata iniciatīvas iesniedzēji.

Šis jautājums jau tika apspriests Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā, kurā epidemioloģijas jomas eksperti skaidroja, ka Covid-19 antivielu rādītājs Latvijā netiek izmantots Covid-19 sertifikātu izsniegšanai, jo antivielu līmenis neļauj droši noteikt cilvēka aizsardzības līmeni pret saslimšanu.

Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja Dace Zavadska apakškomisijas sēdē skaidroja, ka pašlaik zinātniskā līmenī nav definēts antivielu daudzums, ko uzskatītu par pietiekamu cilvēka aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19. Viņa aicināja ņemt vērā, ka dažādos vecumos ir atšķirīgs antivielu līmenis.

Tāpat situāciju ietekmē tas, ka ir dažādi vīrusa varianti, piemēram, tiem cilvēkiem, kuri bija pārslimojuši sākotnējos Covid-19 variantus, imunitāte pret Covid-19 delta variantu bija par 50% mazāka, norādīja Zavadska.

IVP vadītāja skaidroja, ka nav iespējams droši piešķirt Covid-19 sertifikātu pēc antivielu daudzuma, jo nevar pateikt, cik dienas cilvēks būs pasargāts un vai viņš neinficēs citus un nebūs bīstams sabiedrībai.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālās references laboratorijas (NRL) vadītājs Sergejs Ņikišins apakškomisijas sēdē pastāstīja, ka Eiropas Savienības līmenī nav noteikta kārtība, ka Covid-19 sertifikātu piešķiršanai varētu izmantot antivielu līmeni. Komentējot komisijas sēdē izskanējušo, ka Bulgārijā uz īsu periodu izmanto antivielu rādītāju, Ņikišins vērsa uzmanību, ka šajā valstī vakcinācijas aptvere ir ļoti zema, tāpēc tas varētu būt politiski pamatots lēmums.

Viņš norādīja, ka dažādas testēšanas sistēmas nosaka antivielas pret dažādiem vīrusa proteīniem. Laboratorijas vadītājs kā piemēru minēja, ka var pateikt, ka antivielu rādītājs 1000 ir daudz, bet nevar pateikt, ka tas pasargā no atkārtotas saslimšanas, jo vienam cilvēkam aizsardzībai pietiek ar 1000, cits cilvēks saslimst arī pie rādītāja 2000. Ņikišins arī piebilda, ka atbilstoši klasiskajai virusoloģijai nepieciešams trīs reizes saskarties ar vīrusa daļiņām, lai būtu iespēja iegūtu nepieciešamo imunitāti.

Arī epidemiologs, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas speciālists Ņikita Trojanskis norādīja, ka pēc antivielu līmeņa nevar pateikt, kad cilvēks ir inficējies, tāpēc pēc tā nevar attiecināt tādus noteikumus, kādi tiek piemēroti attiecībā uz izslimojušajiem.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide un Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece apakškomisijas sēdē norādīja uz gadījumiem, kad ģimenē pārējie cilvēki ir izslimojuši, bet vienam, lai gan ir Covid-19 simptomi, tomēr Covid-19 tests ir bijis negatīvs.

Aizsilniece pieļāva, ka šādā gadījumā varētu izmantot antivielu rādītāju kā papildus apstiprinošu faktu, ka cilvēks būtu izslimojis Covid-19. LĀB prezidente norādīja, ka viņas praksē ir divi šādi gadījumi.

Zavadska uz to atbildēja, ka pašlaik esam apstākļos, kad jāievēro noteikumi, kas kalpo par labu sabiedrības vairākumam. Pandēmijā apstākļos nevar pieņemt lēmumu par sertifikāta piešķiršanu, pamatojoties uz viegliem simptomiem un antivielām, atzīmēja IVP vadītāja.

Jau vēstīts, ka Saeima oktobrī noraidīja opozīcijas deputātu virzītos likuma grozījumus, kas paredzēja piešķirt Covid-19 sertifikātu arī pēc antivielu konstatēšanas. Attiecīgos grozījumus bija iesnieguši deputāti, partijas "Republika" biedri Vjačeslavs Dombrovskis, Evija Papule, Ēriks Pucens un Kaspars Ģirģens un partijas "Par cilvēcīgu Latviju" biedre Ramona Petraviča.