2015.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu izsludinās 2016.gada janvāra otrajā pusē.

Iesūtīti pirmie gada vārdi, nevārdi, spārnotie teicieni. Iesniedz savu versiju! 17

Sabiedrība
2015. gada 28. decembrī 14:28 2015. gada 28. decembrī 14:28
Uz 2015.gada spārnotā teiciena titulu pretendē daudzi paradoksāli un ironiski izteicieni, kas saistīti ar sabiedrībā aktuālām norisēm, informēja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK).

LVAK sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju jau trīspadsmito reizi izsludina akciju "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens". Nominācijai "Spārnotais teiciens" jau saņemti 100 pieteikumi, kuru vidū ir arī asprātīgi virsraksti no preses.

2015.gadam ritot, LVAK jau sakrājusi vairāk nekā 170 nevārdu, bet tikai 111 gada vārda kandidātus, no kuriem aptuveni trešdaļa ir pašu iesniedzēju un viņu tuvinieku darinājumi.

Ceturtajā papildu sadaļā apkopoti arī simt savārstījumi (nelatviski frazeoloģismi, samudžināti iestāžu un amatpersonu paudumi, dīvaini un burtiski tulkojumi).

Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par valodu, sekmēt visus labas gribas centienus, kas spētu palīdzēt uzlabot mūsu valodas kvalitāti - gan sadzīvē, gan publiskā un valstiskā saziņā.

LVAK atgādina, ka aptaujas rīkotāji analizē itin visas valodas jomas - jaunāko terminoloģiju, presē un publiskās runās pausto, tehniskus un administratīvus dokumentus, jaunāko literatūru, izkārtnes, reklāmas un uzrakstus, izstrādājumu nosaukumus, svešvārdus un starptautisku jēdzienu atveidojumus, bērnu un jauniešu izteiksmes īpatnības, zinātnieku, mākslinieku, politiķu, uzņēmēju tipiskus un netipiskus paudumus, kā arī jebkuras citas profesijas un sabiedrības grupas lietoto valodu.

Apkopotos ieteikumus apspriedīs akcijas rīkotāju kopīgi deleģēta valodniecības teorētiķu un valodas praktiķu žūrija. Aptaujas gaitai varēs sekot līdzi Latviešu valodas attīstības kopas vietnē "LVAK.wordpress.com" un sociālajā tīklā "Twitter".

2015.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu izsludinās 2016.gada janvāra otrajā pusē.

LETA / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

"Lec tagad!" instruktora sliktā angļu valoda noved nāvē pusaudzi 31
Ļaudis atvadās no Dziesmu un deju svētku virsdiriģenta Paula Kveldes 1
Uz "mazo Kurzemi" Anglijā dodas strādāt, lai atmaksātu paņemtos ātros kredītus 26
Skatīt visus komentārus