Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Unikāli darbi no latviešu fotogrāfijas nozares aizsācējiem izstādē "Rīgas senās fotogrāfijas II"

Runā Rīga
2016. gada 19. janvārī 13:03 2016. gada 19. janvārī 13:03
Trešdien, 20. janvārī Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī – muzejā tiks atklāta fotogrāfiju izstāde “Rīga senās fotogrāfijās II”. Izstādē būs apskatāmas Roberta Johansona (1877–1959) un Pētera Šmita (1882–1973) fotogrāfijas, kas tapušas 20. gadsimta 20.-30. gados Rīgā. Izstāde apskatāma līdz maijam.

Aleksandra Čaka dzīves laika Rīgu ir iespējams iztēloties lasot viņa un līdzgaitnieku literāro mantojumu, baudot melnbalto kino un skatot tā laika fotogrāfijas. Izstādē būs iespēja sajust to ielu vilinājumu un smaržu, kādu to aprakstījis dzejnieks.

Fotogrāfiju autori ir divi latviešu fotogrāfijas nozares aizsācēji – Roberts Johansons un Pēteris Šmits. Roberts Johansons bija godājams salona uzņēmumu meistars, nenovērtējama foto dokumentu arhīva autors un mākslinieks, kas piedalījies daudz un dažādās izstādēs Latvijā, Krievijā, Londonā, Romā un Ņujorkā. Daudzi Rīgas skatu uzņēmumi tapuši 20. gadsimta 20. gadu nogalē un 30. gados, izmantojot atbilstošus tehniskos paņēmienus (objektīvs, gaismas virziens un kompozīcija), lai iemūžinātu konkrētus objektus ar mērķi saglabāt attiecīgā laika brīža izjūtas. Turpretim Pēteris Šmits ir viens no stereofotogrāfijas aizsācējiem Latvijā. Tā ir telpiska fotogrāfija, kura kalpojusi par pamatu mūsdienu 3D kino attīstībai, un tās pamatā tiek izmantotas cilvēka redzes īpatnības – spēja uztvert attēlu reljefi. Pēteris Šmits piedalījies gan vietējās, gan starptautiskās fotoizstādēs ar stereofotogrāfijām un etnogrāfiskajiem uzņēmumiem.

Izstāde tapusi sadarbībā  ar muzeju ”Mencendorfa nams”.


Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību

Regīna Zommere / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 14
"Tas bija traki..." Norvēģus izbiedē un arī sajūsmina iespaidīga dabas parādība 6
Rīga atkal staro! Sācies spožākais festivāls 11
Pievienot komentāru