Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
No pagājušā gada nogalē valdības apstiprinātā patvēruma meklētāju uzņemšanas plāna 17 uzdevumiem veikti tikai 9.

No patvērumu meklētāju uzņemšanas plāna darbiem paveikta tikai puse 10

Politika
2016. gada 25. janvārī 22:08 2016. gada 25. janvārī 22:08
No pagājušā gada nogalē valdības apstiprinātā patvēruma meklētāju uzņemšanas plāna 17 uzdevumiem, kuru izpildes termiņš ir beidzies, pilnā apmērā veikti tikai deviņi, pēc ministriju sniegtās informācijas apkopošanas vēstīja telekanāls LNT.

Saskaņā ar plānu piecām ministrijām bija jāīsteno virkne uzdevumu, vēl pirms Latvijā sākuši ierasties patvēruma meklētāji Eiropas Savienības (ES) bēgļu pārvietošanas programmas gaitā.

Ar uzdevumu ir tikusi galā Labklājības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Piemēram, ir mainīts likums, kas dod tiesības pašvaldībām piešķirt pabalstu bēgļiem, un sagatavoti mācību materiāli imigrantiem, kā arī apmācīti pedagogi.

Savukārt Kultūras ministrija (KM) ar pienākumiem tikusi galā tikai daļēji. Pilotprojekta gaitā tiek rīkotas mācības patvēruma meklētājiem un darbojas informācijas centrs. Tomēr vēl nav notikuši intensīvie kursi, lai sagatavotu dažādu jomu speciālistus. Termiņš pasākuma īstenošanai bija jau pagājušā gada novembris, taču kursus plānots sākt rīkot tikai martā. Ministrijā kavēšanos skaidro ar to, ka Briselē laikus netika apstiprināts ES fondu finansējums. "To mēs nevaram ietekmēt, šeit sēžot," apgalvojusi KM Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Solvita Vēvere.

Ar Briseles finansējuma novēlotu saņemšanu tiek skaidrots arī tas, kāpēc pilnā apjomā nenotiek sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, kam bija jāsākas 1.janvārī. "Tiklīdz "aizies" fondu programma, tas jau būs viens īpašs cilvēks, kas ar to vien nodarbosies. Līdz ar to tā būs sistemātiskāka un pamatīgāka darbība. Bet atkal vērsīšu uzmanību, ka vēl šie patvēruma meklētāji nav ieradušies. Tajā brīdī, kad viņi jau ir simtos, tad šim koordinatoram ir jāstrādā uz pilnu klapi," teikusi Vēvere.

Vēl sliktāk ir veicies Ekonomikas ministrijai (EM). Noteiktajā termiņā tā nav izpildījusi nevienu no uzdevumiem. Nav izveidota datu bāze ar mājokļiem, kas būtu pieejami patvēruma meklētājiem, līdz ar to ministrija arī nespēj ar šādu informāciju iepazīstināt imigrantus. Un joprojām vēl tikai tiek izvērtētas iespējas iebraucējiem izsniegt aizdevumu, lai segtu īres pirmo iemaksu. EM nesniedza interviju, kāds ir kavēšanās iemesls.

Par tiem nerunāja arī Iekšlietu ministrija. No trīs veicamajiem uzdevumiem, kuru termiņš ir bijis 1.janvāris, šī ministrija izpildījusi tikai vienu - ir sākti darbi, lai paplašinātu "Muceniekus". Taču tur vēl nav izveidotas telpas veselības pārbaužu veikšanai un nav mainīti patvēruma izmitināšanas centra noteikumi, lai tā iemītniekus varētu nodarbināt.

Kā ziņots, Latvija divu gadu laikā apņēmusies no Grieķijas un Itālijas uzņemt 531 patvēruma meklētāju, kas sākotnēji uzturēsies Muceniekos. Neraugoties uz šo patvēruma meklētāju uzņemšanu, Latvijā, šķērsojot valsts austrumu robežu, ikdienā iekļūst nelegālie imigranti, no kuriem daļa pieprasa patvērumu Latvijā.

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 15
Eiropā izgatavota ekonomiska māja, kuru var salikt jebkur nieka 6 stundu laikā 5
Skolēni Krievijas pilsētā Oimjakonā -50 grādos iet uz skolu, jo mājās var palikt tikai no -52 2
Skatīt visus komentārus