Alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni" ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

Latvijā pirmo reizi konstatēta bīstama alkšņu slimība 3

Ziņas
2016. gada 1. februārī 23:45
Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā paraugos atrasta bīstama, alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni", informēja VAAD pārstāvji.

Minētā slimība ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

"Phytophthora alni" izraisa alkšņu nopietnu saslimšanu. Biežāk tiek inficēts melnalksnis, retāk - baltalksnis.

Kā norāda VAAD, slimības galvenie izplatīšanās veidi ir ar ūdeni un stādāmo materiālu. Upju ūdens pārnes bīstamās sēnes sporas vai mizu un koksnes gabaliņus ar patogēna micēliju. Inficēšanos var arī sekmēt, ja koki aug pārplūstošās vietās. Savukārt stādaudzētavās un apstādījumos slimību var izplatīt ar stādāmo materiālu un ūdeni, ko izmanto augu laistīšanai.

Slimības raksturīgie simptomi ir mazāka izmēra lapu veidošanās inficētajiem kokiem. Vērojama arī lapu dzeltēšana un koku vainagu izretināšanās. Savukārt uz stumbru mizas, tuvāk zemei, veidojas melni, nekrotiski plankumi, kas var izplesties pat divu līdz trīs metru augstumā. Infekcijai pastiprinoties, koki vairumā gadījumu aiziet bojā.

Melnalkšņa koksni izmanto mēbeļrūpniecībā un finiera ražošanā. Baltalkšņa koksni parasti izmanto taras dēlīšu ražošanai un arī kā kurināmo zivju un gaļas kūpinājumu izgatavošanai.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes aplēsēm 2014.gadā Latvijā baltalksnis aizņēma 309 600 hektārus, bet melnalksnis - 183 400 hektārus zemes.

Sižets par alkšņu slimību izraisošo sēni "Phytophthora alni" - video:
LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video
Pievienot komentāru

Noteikti izlasi

  • Ballītē Krievijā izvarotās Diānas ģimene dzīvo īstā ellē. Tēvs ir nikns uz visu valsti 31
  • Atrasts 24 gadus vecais Marks, kurš pazuda ceļā uz mājām 18
  • Ropažnieks Jānis laimē iespaidīgu naudas summu. "Sākumā domāju, ka tie ir 10 eiro..." 10