Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
2014. gada Dziesmusvētku foto no Lietuvas centrālā valsts arhīva.

Rīgā aplūkojama apjomīga izstāde, kas veltīta Lietuvas valsts atjaunošanas 98. gadadienai 2

Runā Rīga
2016. gada 4. februārī 14:45 2016. gada 4. februārī 14:45
Jau vairākus gadus pēc kārtas tiek turpināta tradīcija arī Latvijā atzīmēt Lietuvas valsts atjaunošanas gadadienu. Šogad 16. februārī tiks atzīmēti 98 gadi kopš valsts neatkarības atjaunošanas, tāpēc pieminot šos svarīgos vēsturiskos notikumus, Lietuvas Republikas vēstniecība un Latvijas lietuviešu biedrība sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību rīko izstādi, kura Latvijas iedzīvotājus un viesus iepazīstinās ar mūsdienu Lietuvas tradīcijām, mākslu un mūziku.

Izstādē būs aplūkojamas divas ekspozīcijas: lietuviešu mākslinieka Modesta Maļinauska glezniecības izstāde un lietuviešu Dziesmusvētku fotoizstāde „Šeit-manas mājas”.

Modests Maļinausks (Modestas Malinauskas) ir lietuviešu gleznotājs, kurš mācījies Kauņas mākslas skolā, studējis industriālo arhitektūru Kauņā un glezniecību Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā. Gleznotājs saka, ka viņa tēvs cerējis izaudzināt jūrnieku, bet mamma - arhitektu. Vecāku vēlmes gandrīz piepildījās – dēls kļuva par fantāziju valsts jūrnieku un arhitektu, kurš projektē gleznās. Kopš 1989. gada mākslinieks ik gadu atklāj izstādes dažādās Lietuvas pilsētās, viņa darbi eksponēti Krievijā, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Nīderlandē un ASV. Mākslinieka gleznas ataino fantāzijas ainavas, pasakainas laivas un gaisa kuģus, tie ir darbi, kurus iedvesmojuši desmitiem stāstu. Maļinauska glezniecības maniere un sižeti aizrauj gan nopietnus vīrus, jo savā daiļradē mākslinieks pievēršas tehniskām ierīcēm, kuras pārtop dažādos lidojošos objektos, gan bērnus, jo Maļinauska darbos apvienota fantastiski rotaļīga krāsu spēle ar neparastu fantāzijas domu lidojumu.

2014. gadā, vienkopus pulcējot 37 000 dalībnieku, Lietuva atzīmēja 90. gadadienu, kopš aizsākta Dziesmusvētku tradīcija. Lietuviešu Dziesmusvētkiem veltītās ekspozīcijas ievaddaļa iepazīstina ar Lietuvas centrālajā valsts arhīvā glabātām fotogrāfijām, afišām, nošu un dziesmu tekstu rokrakstiem no pirmajiem 1924. gada Lietuvas Dziesmusvētkiem. Pēc 90 gadiem notikušo jubilejas Dziesmusvētku krāsainajās fotogrāfijās smalkjūtīgi iemiesotas atsevišķu dalībnieku piedzīvotās izjūtas un svētku nozīme; uz visu dzīvi atmiņā paliekošs tūkstošu dziedātāju kopkora izpildītās dziesmas iespaids Viņģu parka estrādē, saskaņa, bez kuras nav iedomājami svarīgākie tautas un katra mūsu dzīves notikumi; tautas kopības gars, kas ļauj justies tuvam, stipram un laimīgam savās mājās. Mūsu Mājās. Mūsu Tēvzemē. Izstādē tiks eksponēti Martīna Vidzbeļa, Artūra Moisejenko un Donata Stankeviča foto darbi no 2014. gada Dziesmusvētkiem.


Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību

Regīna Zommere / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 26
Ātrās palīdzības dienests Austrālijā dalās sirdi plosošā stāstā par pacientes pēdējo vēlēšanos 6
Sociālā šova meitenēm morāla šķīstīšanās sagādā... neaptveramas grūtības 3
Pievienot komentāru