Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Notiesātā Maksima Koptelova pārstāve sola, ka spriedums noteikti tiks pārsūdzēts.

Par aicinājumu Latviju pievienot Krievijai piespriež pusgadu cietumā 158

112
2016. gada 26. februārī 10:35 2016. gada 26. februārī 10:35
Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesā šodien Latvijas valstspiederīgajam Maksimam Koptelovam piesprieda pusgadu cietumā par aicinājumu parakstīties par Latvijas pievienošanos Krievijai, apliecināja viņa advokāte Ilona Bulgakova.

Pilns spriedums būs pieejams 11.martā, un tad to varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā. Bulgakova paziņoja, ka spriedums noteikti tiks pārsūdzēts, jo tas ir "kauns Latvijai".

Prokurore tiesu debatēs Koptelovam lūdza piespriest sešus mēnešus cietumā. Tāpat, lai gādātu par Koptelova resocializāciju un atturētu no turpmāku noziegumu izdarīšanas, prokurore lūdza apsūdzētajam piemērot probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.

Pēc prokurores domām, kaut arī Koptelova izdarītais ir klasificējams kā mazāk smags noziegums, jāņem vērā, ka apdraudējuma objekts ir būtisks, proti, tā ir Latvijas valstiskā neatkarība. Tāpat, nosakot sodu, jāņem vērā sabiedrības interese par nodarījumu un ir jānosaka tāds sods, lai turpmāk Koptelovs atturētos no noziegumu izdarīšanas un lai jebkurš sabiedrības loceklis apzinātos, ka noziegums, kas vērsts pret Latvijas neatkarību, tiks adekvāti sodīts.

Viņa norādīja, ka ir jāņem vērā arī apsūdzētā attieksme - viņš savu vainu neatzīst un līdz ar to nav apzinājies izdarītā nopietnību. "Nosacītais sods šajā gadījumā nav piemērojams, jo tiesa nav guvusi pārliecību, ka Koptelovs neveiks likumpārkāpumus arī turpmāk. Tas nav atbilstošs nozieguma raksturam un Koptelova personībai," teica prokurore.

Viņa arī norādīja uz pretrunām Koptelova liecībās - pirmstiesas izmeklēšanā apsūdzētais ir atzinis, ka viņš ir rakstījis šo paziņojumu un šādi rīkoties viņu pamudinājis tēva aizvainojums par dzīvi Latvijā, toties tiesas sēdēs uzsvēris, ka petīcija, kā minēts tās pēdējā rindkopā, ir joks.

Savukārt Koptelova advokāte sacīja, ka nepiekrīt inkriminētajam. Pirms tiesas debatēm apsūdzētais un viņa advokāte tiesai mēģināja pieteikt vairākus lūgumus - izdrukas no tīmekļa vietnēm "www.peticija.lv", "manabalss.lv", kur atspoguļota petīcijas definīcija un kārtība petīcijas parakstīšanai, un izdrukas no portāla "delfi.lv", kuru virsrakstos Koptelova aicinājums nodēvēts par joku, tādējādi mēģinot parādīt, ka Koptelova nodarījumu nevar klasificēt kā petīcijas izveidošanu un tas nebūtu jāuztver nopietni. Šie lūgumi tika atzīti kā ar lietu nesaistīti un netika pievienoti lietai.

Lieta tiek iztiesāta saistībā ar tīmekļa vietnē "www.avaaz.org" publicēto petīciju, kurā pausts aicinājums parakstīties par Latvijas pievienošanos Krievijai.

Vīrietim apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma panta par publisku aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību nolūkā iekļaut Latviju vienotā valstiskā veidojumā ar kādu citu valsti. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, ar piespiedu darbu vai naudas sodu.

Saskaņā ar lēmumu par lietas nodošanu tiesai apsūdzētais tīmekļa vietnē ievietoja paziņojumu/petīciju: "Vēršanās pie visiem Latvijas iedzīvotājiem. Parakstu vākšana par Latvijas iestāšanos Krievijas Federācijas sastāvā." Veicot aptauju, apsūdzētais aicināja konkrētās tīmekļa vietnes lietotājus parakstīties aicinājumā iekļaut Latviju Krievijas sastāvā.

Lietu izmeklēja Drošības policija (DP), kura iepriekš norādīja, ka vīrietis nav neviens no sabiedrībā zināmajiem Krievijas tautiešu politikas atbalstītājiem Latvijā.

Šis kriminālprocess tika sākts 2014.gada 17.martā. Petīcija ASV reģistrētajā tīmekļa vietnē "www.avaaz.org" tika ievietota pērn martā. Tās autori gan pēdējā rindkopā tika pauduši, ka šim uzsaukumam nav nekādas nozīmes un tas vērtējams kā joks. Tomēr petīcija bija aktīva, un kopš pagājušā gada 8.marta tai atbalstu pauda ap 6500 personas.

DP 2015.gada 25.februārī aizturēja Latvijas iedzīvotāju, kā arī veica kratīšanu piecos objektos, kur tika izņemta datortehnika un elektroniskie datu nesēji. Aizturētā persona tika identificēta, neraugoties uz to, ka savas aktivitātes izvērsa ārpus Latvijas reģistrētā tīmekļa vietnē.

Petīciju portālā ievietojis Koptelovs, kurš rakstījis - ja Latvija atkal nokļūs Krievijas sastāvā, tad pavēršoties milzīgas attīstības perspektīvas, kas būšot "daudz lielākas" nekā pašreiz Eiropas Savienībā. Algu, pensiju un pabalstu līmenis kļūšot dzīvošanai daudz labvēlīgāks, solījis petīcijas autors.

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 2
Politologs Rajevskis skaidro, ko saklausījis Vējoņa svētku uzrunā 51
Trīs reemigrējušās ģimenes pastāsta par savām problēmām pēc atgriešanās Latvijā 104
Skatīt visus komentārus