Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Latvija nosoda ķīmisko ieroču lietošanu uzrbukumā Solsberi 14

Politika
13. martā 16:56 2018. gada 13. martā 16:56
LETA
Ārlietu ministrija (ĀM) kategoriski nosoda 4.martā Solsberi, Lielbritānijā, īstenoto ķīmisko ieroču lietošanu, informēja ĀM.

Nervu indes izmantošana šajā gadījumā ir uzskatāma par ķīmisko ieroču uzbrukumu, kas ir smags starptautisko normu un tiesību, tostarp Konvencijas par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu jeb Ķīmisko ieroču aizlieguma konvencijas pārkāpums, akcentē ministrijā.

Nervus paralizējošās vielas pēdas atrastas itāļu restorānā "Zizzi" un krogā "The Mill", kurus Skripaļs un viņa meita apmeklēja 4.martā. (Foto: Reuters/Scanpix/LETA)

"Latvija ir gatava sniegt saviem sabiedrotajiem nepieciešamo atbalstu un strādāt pie tā, lai Eiropas Savienība (ES) un NATO vienotos par kopīgu rīcību šajā lietā. Tiem, kas plānoja un īstenoja uzbrukumu NATO valsts teritorijā, ir jāsaņem adekvāta un stingra atbilde. Latvija atbalsta Lielbritānijas centienus notikušā nozieguma apstākļu izmeklēšanā," paust ĀM paziņojumā.

Šis gadījums apliecina nepieciešamību stiprināt Ķīmisko ieroču aizlieguma konvencijas ieviešanu, lai nepieļautu ķīmisko ieroču izmantošanu, norāda Ārlietu ministrijas pārstāvji.

Ministrijā atgādina, ka 12.martā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) pēc Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas runas parlamentā nekavējoties pauda atbalstu Latvijas sabiedrotajai valstij Lielbritānijai, uzsverot, ka nervu indes lietošana pret Sergeju un Jūliju Skripaļiem ir skaidrs starptautisko tiesību pārkāpums un ka Krievijai ir jāsniedz ātri un izsmeļoši paskaidrojumi, aicinādams ES un NATO vienoties par iedarbīgu atbildi šādai noziedzīgai rīcībai.

ĀM norāda, ka izmeklēšanas gaitā atklājās, ka pret Skripaļiem veikts uzbrukums, izmantojot centrālo nervu sistēmu paralizējošu indi "Novičok". Lielbritānijas premjerministre Meja, ziņojot parlamentam, secināja, ka pastāv divas iespējas: vai nu tā ir Krievijas tieša darbība pret Lielbritāniju, vai arī Krievijas valdība ir zaudējusi kontroli pār šo potenciāli katastrofālo nervu indi, un tā nonākusi citu rokās. Britu valdība, izsaucot Krievijas vēstnieku uz Lielbritānijas ĀM, ir pieprasījusi Krievijai šodienas laikā sniegt skaidrojumu par to, kura no divām iespējām ir īstenojusies, norāda ĀM.

Kā ziņots, Skripaļs, kurš Krievijā 2006.gadā tika notiesāts par spiegošanu britu labā un vēlāk apmainīts, un viņa meita Jūlija 4.martā bez samaņas tika atrasti uz parka soliņa Solsberi. Viņi joprojām atrodas kritiskā stāvoklī slimnīcā.

Meja devusi Krievijai laiku līdz otrdienas vakaram izskaidrot viņu saindēšanu. Premjere paziņoja, ka Lielbritānija izskatīs Maskavas atbildi, pirms lemt, kā rīkoties tālāk, "taču ja nebūs ticamas atbildes, mēs uzskatīsim, ka šī rīcība ir pielīdzināma nelikumīgai spēka pielietošanai no Krievijas valsts puses pret Apvienoto Karalisti".

Citi šobrīd lasa

Iepazīstam sieviešu basketbola pasaules galvaspilsētu Tenerifi 7
Izglābtas ģeniālā aktiera Ulda Pūcīša dienasgrāmatas - atraitne Olīvija tās jau grasījās mest krāsnī
Maestro Pauls: "Kāpēc vajadzēja aizdzīt "Jauno vilni", ja tagad taisa to pašu? Tikai trīsreiz sliktāk..." 85
Skatīt visus komentārus

Подруга Пугачевой назвала истинную причину ее небывалой стройности

Беременная Собчак прилюдно поссорилась с мужем: причина удивляет 1