Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Cilvēki tīklā stāsta, ka viņi dzīvo, piemēram, Sīrijā vai Saūda Arābijā. Jauniešiem tikusi piedāvāta iespēja šajās valstīs iepazīties ar atšķirīgām reliģijām un saziņā tiek runāts par to, kā bērnam dzīvē pietrūkst - ģimenes izjūtas, nav piepildītas vēlmes.

Latvijas jauniešus vervē braukšanai uz arābu valstīm 79

Sabiedrība
2016. gada 26. aprīlī 19:50 2016. gada 26. aprīlī 19:50
Pēdējos mēnešos biedrība "Patvērums "Drošā māja"" konstatējusi vairākus gadījumus, kad nezināmas personas internetā vervējušas Latvijas jauniešus doties uz Tuvo Austrumu valstīm. Biedrībai vervēšanas iemesli nav zināmi, taču par notikušo ir informētas tiesībsargājošās iestādes, šodien žurnālistiem pastāstīja biedrības "Patvērums "Drošā māja"" valdes priekšsēdētāja Sandra Zalcmane.

Kopš pagājušā gada decembra biedrībā vērsušies vairāki satraukti vecāki par to, ka viņu bērni internetā iepazinušies ar nezināmām personām, kuras centušās pierunāt pusaudžus doties uz Tuvo Austrumu valstīm, piemēram, Saūda Arābiju vai Sīriju. Šādi jaunieši lielāko dienas daļu pavadījuši, komunicējot dažādos sociālajos tīklos, un visbiežāk komunikācija notikusi angļu valodā.

"Patvērumam "Drošā māja"" pagaidām neesot zināms, kādiem mērķiem bērnus mēģināts savervēt un vai vervētāji ir saistīti ar islāma radikāļiem, taču par notikušo biedrība ir vērsusies Valsts policijā, informējot arī Drošības policiju, kuras kompetencē ir pretterorisma jautājumi.

Agrāk šādu tendenci biedrība neesot novērojusi, jo pārsvarā organizācijā vērsušies fiktīvo laulību upuri. "Cilvēki tīklā stāsta, ka viņi dzīvo, piemēram, Sīrijā vai Saūda Arābijā. Jauniešiem tikusi piedāvāta iespēja šajās valstīs iepazīties ar atšķirīgām reliģijām un saziņā tiek runāts par to, kā bērnam dzīvē pietrūkst - ģimenes izjūtas, nav piepildītas vēlmes. Es nevaru pilnībā apgalvot, vai svešās personas ir radikāļi un vai šādā veidā mēģināts papildināt kaujinieku rindas vai īstenot jauniešu seksuālu izmantošanu, taču metodes, kādas šie cilvēki pielieto, ir ļoti ietekmējušas jauniešus. Faktiski tā ir sava veida "zombēšana"," norādīja Zalcmane.

Nav zināms, vai šādā veidā mēģināts papildināt kaujinieku rindas vai īstenot jauniešu seksuālu izmantošanu, taču metodes, kādas šie cilvēki pielieto, ir ļoti ietekmējušas jauniešus. Faktiski tā ir sava veida "zombēšana", norāda "Drošās mājas" pārstāve.

Vienā no gadījumiem pusaudze saziņas laikā ar internetā iepazīto cilvēku mēģinājusi pārgriezt sev vēnas, jo to it kā darījusi arī internetā atrastā persona. Kad vecāki mēģinājuši pārtraukt vairākus gadus ilgušo saziņu ar svešinieku, pusaudze kļuvusi agresīva un draudējusi doties uz arābu valstīm. Tāpat organizācijai ir zināms, ka internetā uzrunātie pusaudži pārtraukuši apmeklēt skolu.

Minētās pusaudzes gadījumā ticis iesaistīts psihologs, taču mēneša laikā progress nebija ievērojams un jauniete paziņojusi, ka, tiklīdz sasniegs pilngadību, viņa Latviju pametīs. Svešās personas arī piedāvājušas doties uz Vāciju, taču nav zināms, vai šī zeme nav domāta kā tranzītvalsts, lai tālāk dotos uz Tuvajiem Austrumiem.

Lai arī valstij attieksme pret vervēšanu internetā ir kopumā nopietna, Zalcmane uzskata, ka biedrībai un valstij trūkst resursu, lai pārliecinātu jauniešus par riskiem, kādi rodas, ja internetā sazinās ar nepazīstamiem cilvēkiem.

Biedrība "Patvērums "Drošā māja"" ir dibināta 2007.gada 6.augustā ar mērķi attīstīt atbalsta pakalpojumus cilvēku tirdzniecībā cietušām personām, legālajiem imigrantiem, tai skaitā patvēruma meklētājiem, bēgļiem un personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss.

LETA/Foto: Vida Press, Reuters/Scanpix

Citi šobrīd lasa

Kristapa Porziņģa brālis panācis savu? Viņu tagad Ņujorkā uztver daudz nopietnāk 13
"Kur ir sauszeme!?" Krievijā vīri ar bobiku, ledum lūztot, tomēr izkļūst krastā 15
"Tas bija traki..." Norvēģus izbiedē un arī sajūsmina iespaidīga dabas parādība 2
Skatīt visus komentārus