Pēc Melbārdes domām, ir svarīgi, ka LNMM galvenā ēka tiek atvērta tieši valsts simtgades gaidās, jo nacionālā kultūras infrastruktūra ir nozīmīgs ieguldījums jau šobrīd svētku telpas veidošanā.

Melbārde: "Nacionālais mākslas muzejs ir nozīmīgs Latvijas kultūrtelpas veidotājs" 1

Kultūra
2016. gada 2. maijā 17:08 2016. gada 2. maijā 17:08
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ir ļoti nozīmīgs Latvijas kultūrtelpas veidotājs, šodien muzeja ēkas atklāšanai veltītajā preses konferencē sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Viņasprāt, būtiski ir apzināties, ka vide, kurā mēs dzīvojam, ietekmē to, kā mēs raugāmies uz pasauli. Vienlaikus sakārtota kultūrvide ir nosacījums tam, kā pasaule redz mūs. Kultūrtelpa ir tā, kas stāsta par cilvēkiem, kuri dzīvo Latvijā šodien, un arī par to, kā Latvijas valsts ir veidojusies, klāstīja ministre.

"Nacionālā māksla un LNMM viennozīmīgi ir ļoti nozīmīgs Latvijas kultūrtelpas veidotājs. Tas ietekmē gan mūsu estētiskās pasaules redzējumu, gan vienlaicīgi ar savu mantojumu un materiālu rosina sabiedrībā diskusiju par dažādiem Latvijas attīstības periodiem un to, kā dažādos laikos esam redzējuši pasauli," pauda Melbārde.

Pēc ministres domām, ir svarīgi, ka LNMM galvenā ēka tiek atvērta tieši valsts simtgades gaidās, jo nacionālā kultūras infrastruktūra ir nozīmīgs ieguldījums jau šobrīd svētku telpas veidošanā.

"LNMM ir piemērs tam, ka situācijā, kad valsts budžeta prioritātes ir saistītas ar veselības, aizsardzības un izglītības jautājumiem, var atrast veidus, kā piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus kultūras infrastruktūras sakārtošanai," akcentēja ministre.

Viņa skaidroja, ka Kultūras ministrijas sadarbība ar Rīgas domi ir bijusi veiksmīga iepriekšējā Eiropas fondu plānošanas periodā. Pašlaik Eiropas fondos pieejams trīs reizes vairāk līdzekļu kultūras infrastruktūru sakārtošanai un kultūras mantojuma digitalizācijai.

LNMM direktore Māra Lāce informēja, ka LNMM galvenā ēka ir vienīgā vēsturiskā muzeja ēka LNMM struktūrā, kas celta tieši muzeja vajadzībām. Pirmie ierosinājumi, ka muzejam nepieciešamas plašākas telpas, izskanēja jau 1929.gadā.

LNMM galvenā ēka bez kapitālā remonta bija kalpojusi sabiedrībai 107 gadus. 2010.gada maijā tika izsludināts starptautisks metu konkurss ēkas rekonstrukcijas un piebūves projekta izstrādei. Kopā žūrijas vērtējuma tika iesniegti 28 arhitektu darbi, bet par labāko tika atzīts Lietuvas arhitektu biroja "Processoffice" radītais mets.

Būvniekiem muzeja darbinieki ēku nodeva 2013.gada 26.aprīlī, bet 2015.gada 1.decembrī būvnieki nodeva atpakaļ jau rekonstruētu ēku, un tā tika nodota ekspluatācijā.

"Pagājušā gada decembrī piecas dienas muzejs vēra vaļā durvis apmeklētājiem, un tad radās anekdote, ka mākslai vajag telpu, bet vai telpai vajag mākslu? Muzeju ar tukšajām sienām apskatīja 125 000 interesentu. Ceru, ka šā gada laikā tie atnāks atkal apskatīties telpas ar jau piepildītām sienām, jo mūsu mērķis un aicinājums ir pierādīt, ka mums vajag mākslas darbus," sacīja Lāce.

Jau ziņots, ka LNMM atjaunotās vēsturiskās galvenās ēkas svinīgā atklāšana notiks 4.maijā plkst.10, bet atklāšanas svētku programmu varēs baudīt līdz pat plkst.19.45.

No plkst.11 līdz 14 pie LNMM galvenās ēkas laukumā parka pusē norisināsies radošā darbnīca "Ceļš uz muzeju", kurā varēs iesaistīties arī jaunākie muzeja apmeklētāji. Darbnīcas dalībnieki sekos mākslinieču Baibas Sprances un Diānas Dimzas-Dimmes vizuālajām norādēm - uz laukuma virsmas ar krītiņiem uzzīmētajām detaļām no muzeja arhitektūras vai populārākajiem ekspozīcijas elementiem, kurus varēs uzmeklēt vēlāk, ieejot ēkā. Ikviens bērns būs aicināts šos motīvus papildināt ar savu radošo pienesumu, lai visi kopā zīmētu stāstu par ceļu uz muzeju. Labu laikapstākļu gadījumā laukuma pusē tiks izvietoti galdi ar krāsojamām un zīmēšanas lapām.

Muzeja atklāšanās dienā ieeja muzeja galvenajā ēkā būs brīva. Muzejs strādās no plkst.10 līdz 18, bet ieeja muzejā būs atvērta līdz plkst.17.30.

Muzeja apmeklētājus vēsturiskās ēkas otrajā un trešajā stāvā sagaidīs jauna pastāvīgā ekspozīcija "Latvijas māksla. 19.-20.gadsimts", kā arī būs divas atklāšanas izstādes, veltītas izciliem Latvijas māksliniekiem, - "Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība" un "Boriss Bērziņš (1930-2002). Sudrabs/zelts".

Visas dienas garumā uz Krišjāņa Valdemāra ielas, kā arī parka pusē notiks muzikāli priekšnesumi, performances, radošās darbnīcas un citas aktivitātes. Līdz ar māksliniecisko programmu pasākuma apmeklētāji visas dienas garumā varēs nesteidzoties baudīt svētku atmosfēru ar uzkodām un dzērieniem uz ielas ierīkotajās baltajās "pop-up" kafejnīcās. Pie Latvijas Mākslas akadēmijas darbosies Baltā galdauta svētku piknika zona.

Tehnoloģijas palīdzēs orientēties atjaunotajā Mākslas muzejā - LTV video:

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA, Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Prātam neaptverama nežēlība: māte cepeškrāsnī nogalina savus dēlus 20
Konkurss "Supernova" ievieš nebijušu kārtību - pieteiktās dziesmas varēs vērtēt jebkurš
Svaigas, vārītas, marinētas vai sulā: kā vislabāk ēst bietes 3
Pievienot komentāru