foto: LETA
Streika laikā ģimenes ārsti palīdzēšot tikai tad, ja apdraudēta cilvēka dzīvība
Streika laikā pacientiem tiks sniegta palīdzība kritiskās situācijās. Jāpiebilst, ka šis streiks plānots kā beztermiņa streiks.
Sabiedrība
2017. gada 27. jūnijs, 08:08

Streika laikā ģimenes ārsti palīdzēšot tikai tad, ja apdraudēta cilvēka dzīvība

Kasjauns.lv / LETA

Ģimenes ārstu streika laikā pacientiem, kuru situācija būs kritiska, tiks sniegta palīdzība, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide.

Viņa uzsvēra, ja pacientam būs veselības problēmas, kas apdraudēs dzīvību, ārsti sniegs palīdzību. Veide informēja, ka šīs nedēļas laikā tiks apzināts, cik ģimenes ārstu iesaistīsies streikos.

Jau ziņots, ka Veselības ministrijas (VM) un LĢĀA streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks.

"Diemžēl vienošanās ar VM šodien nav panākta, jo VM piedāvājums bija tāds pats kā iepriekš un nekāda pretimnākšana nav bijusi. Palikām katrs savās pozīcijās, līdz ar to vairs sarunu nebūs un 3.jūlijā plkst.12 Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks," iepriekš sacīja Veide.

3.jūlijā sāksies beztermiņa streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Ministrijas un ģimenes ārstu domas visvairāk atšķiras divos jautājumos - kapitācijas maksājuma palielināšanā, kā arī veselības aprūpes sistēmas reformā ietvertajā kopprakšu izveidē.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda, uzvēra Veide.

Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.

Asociācija lūgusi VM pārskatīt veselības aprūpes reformā iekļautās sadaļas par primāro aprūpi, tās izstrādājot no jauna. Pēc asociācijas domām, šajās sadaļās ir daudz labu piedāvājumu, tomēr nepieciešami dažādi uzlabojumi un precizējumi.

Ministrija meklēs iespējas, kā palīdzēt pacientiem streika laikā

Veselības ministrija meklēs iespējas ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, informēja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Pirmdien notikušajās sarunās ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvjiem par asociācijas izvirzītajām prasībām neizdevās panākt vienošanos par kompromisiem, līdz ar to asociācija gatavojas protesta akcijai, kuras laikā no 3.jūlija ģimenes ārsti nenodrošinās līgumu izpildi par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

VM piedāvājums asociācijai paredzēja palielināt atalgojuma daļu kapitācijas naudā ģimenes ārstu praksēm, paredzot, ka kapitācijas nauda tiktu palielināta no 2018.gada 1.janvāra līdz 1,407 eiro par vienu ģimenes ārsta praksē reģistrētu personu, no 2019.gada - līdz 1,620 eiro, bet 2020.gadā - līdz 1,779 eiro par vienu ģimenes ārsta praksē reģistrētu personu, atbilstoši konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" plānotajam atalgojuma palielinājumam ambulatorajā sektorā nodarbinātajiem.

Tāpat VM piedāvājums paredzēja veikt grozījumus veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos, nosakot, ka darba samaksu par veselības aprūpes pakalpojumu aprēķina, ņemot vērā, ka vidējā darba samaksa mēnesī ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem ir noteikta no 2018.gada 762 eiro, no 2019.gada - 960 eiro, no 2020.gada - 1108 eiro.

VM arī piedāvāja līdz 2018.gada 1.janvārim ar asociāciju aktualizēt ģimenes ārstu veikto manipulāciju tarifus un pieejamā finansējuma ietvaros veikt izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, lai jaunie tarifi stātos spēkā no 2018.gada 1.jūlija.

Tāpat VM piedāvāja precizēt konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" plānoto ģimenes ārstu sadarbības tīkla veidošanu, paredzot iesaistīšanos tajā pēc brīvprātības principa, tādējādi stiprinot esošo ģimenes ārstu kapacitāti un nodrošinot jauno prakšu attīstību, tai skaitā jaunatvērto prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu ar 2018.gada 1.janvāri.

VM arī piedāvāja pārcelt e-receptes obligātu lietošanu valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanā uz 2018.gada 1.janvāri, vienojoties, ka līdz šā gada 1.augustam asociācija nodrošina, ka tās biedri noslēdz līgumus ar Nacionālo veselības dienestu par piekļuvi e-veselības sistēmai un uzsāk tās lietošanu.

Ņemot vērā, ka VM piedāvājums neapmierināja asociācijas pārstāvjus un patlaban sarunas neturpinās, VM lūgs asociācijai sniegt informāciju par tiem ģimenes ārstiem, kuri no 3.jūlija nesniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu organizēt iedzīvotājiem nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu.