Mākslas muzeja darbiniece Mērija Grīnberga (1909-1975) bija vienīgā brīvprātīgā, kas devās līdzi 700 kastēs iesaiņotām Latvijas muzeju vērtībām, ko, tuvojoties Otrā pasaules kara beigām, vācu armija izveda uz Sudetiju.

Uzņemti pirmie kadri Kristīnes Želves filmai "Mērijas ceļojums" 2

Kultūra
2016. gada 21. jūnijā 23:20 2016. gada 21. jūnijā 23:20
Jūrmalā, Morberga namā, otrdien uzņemti pirmie dokumentālās filmas "Mērijas ceļojums" kadri, ar tiem simboliski iezīmējot 2016.gada vasaru kā aktīvāko laiku, kad tiek filmēti programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" atbalstītie projekti, informē Nacionālajā kino centrs.

"Mērijas ceļojums" ir viens no astoņiem dokumentālā kino stāstiem, kas top minētajā programmā. NKC un kinematogrāfisti uzsver, ka pirmie mirkļi uzņemšanas laukumā, kur saslēdzas daudzu cilvēku iedvesma un centieni, ir tikpat svarīgi, kā pirmizrādes, kas apjomīgās programmas darbiem gaidāmas visa 2018.gada garumā.

Filmas "Mērijas ceļojums" pirmizrāde norisināsies 2018.gada 4.maijā, Latvijas filmu maratona laikā.

Mākslas muzeja darbiniece Mērija Grīnberga (1909-1975) bija vienīgā brīvprātīgā, kas devās līdzi 700 kastēs iesaiņotām Latvijas muzeju vērtībām, ko, tuvojoties Otrā pasaules kara beigām, vācu armija izveda uz Sudetiju. Grīnbergai muzeja vērtības pēc pusotra gada izdevās atvest atpakaļ uz Rīgu. Diemžēl Mērijas nopelni tolaik netika atzīti vai godināti, gluži pretēji - viņa krita padomju varas nežēlastībā, nesūrojoties pieņēma savu likteni un par pieredzēto gandrīz nevienam nestāstīja.

Veicot vēsturisko liecību izpēti, filmas veidotāji ir pārliecinājušies, ka Mērijas degsme, pašaizliedzība un iemesls tam, kāpēc viņa pēc kara beigām ar nosargāto nenovērtējamo bagātību, tai skaitā arī Dziesmu svētku karogu jeb Līgo karogu, atgriezās Latvijā, nevis palika Rietumos, sakņojas dzimtas spēkā un vērtībās.

Filmas režisore un scenārija autore ir Želve, operators Andrejs Rudzāts, producente Elvita Ruka, māksliniece Ieva Stūre un redaktore Asnāte Vasiļjeva.

Filmas režisore Kristīne Želve.
BNS / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Lūk, kādu tērpu kāzām izvēlējusies ASV pirmā lēdija Melānija Trampa 1
Ļaudis atvadās no Dziesmu un deju svētku virsdiriģenta Paula Kveldes 1
“Nepriecājos par laimestu, bet par pašu faktu” – uzņēmējs no Vidzemes laimē prāvu naudas summu
Pievienot komentāru