Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Austrumeiropas seniori Lielbritānijā ir nobažījušies, vai "Brexit" nelaupīs viņu godīgi nopelnīto pensiju.

Lielbritānijā dzīvojošie seniori no Latvijas nobažījušies par pensiju piemaksām nākotnē 65

Sabiedrība
2016. gada 30. jūnijā 22:04 2016. gada 30. jūnijā 22:04
Pēc Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) tur dzīvojošie Austrumeiropas imigrantu seniori, tostarp arī Latvijas valstspiederīgie, bažījas, kas nākotnē notiks ar viņu pensiju piemaksām, ceturtdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

Interneta sociālo tīklu ieraksti liecina, ka referendums par izstāšanos no ES ir satraucis lielu daļu Austrumeiropas imigrantu senioru. Neskaidri esot viņu plāni ar nopelnīto Lielbritānijas pensiju un pensiju piemaksām atgriezties savās izcelsmes valstīs.

Par savu pensiju neziņā ir arī raidījuma uzrunātā Mārīte Tera, kura uz Angliju emigrēja pirms desmit gadiem. Viņai dzimtenes pamešana esot bijis izmisuma solis kredītu nastas dēļ. Kad parādi nomaksāti, Mārīte turpinājusi dzīvot svešumā, jo vēlējusies iegūt Lielbritānijas pensiju. Pēc desmit nostrādātiem gadiem salātu pakošanas fabrikā Anglijas pilsētā Vīganā Mārīte sasniegusi pensionēšanās vecumu.

"Šobrīd par manu britu pensiju nekas skaidri nav zināms, un pēc šī trakā referenduma es vēl mazāk kaut ko sajēdzu no šīs britu pensijas," atzīst Mārīte.

Pirms mēneša viņa darbu fabrikā pametusi un nu gaidot britu valsts pensiju kopā ar privātajā fondā iemaksāto un darbavietas pensiju. "Ja tās būtu 140 mārciņas nedēļā, tas būtu "very excellent", kā angļi saka. Bet nezinu, neesmu par to pārliecināta. Neredzu es "piķīti" savā bankomātā," norāda Mārīte. Viņa bažījas, kas notiktu, ja viņa tagad aizbrauktu no Anglijas, nebūdama tās pilsone.

Lai arī britu oficiālās iestādes vēl klusē par to, kā izstāšanās no ES ietekmēs pabalstus imigrantiem, latviešu konsultāciju un tulkošanas birojā Anglijas pilsētā Spaldingā mierina, ka britu valsts pensijas no nomaksātā sociālā nodokļa neviens nevar atņemt. Taču jautājums esot, kas notiks ar pensiju kredītu jeb pensiju piemaksām. Tā ir summa, ko piemaksā, lai sasniegtu iztikas minimumu. Tieši šīs pensiju piemaksas imigrantu senioriem esot lielākas nekā pati valsts pensija, un zināmā mērā imigrantu seniori to uztverot kā viegli iegūstamu naudu.

"Jebkurš no vecvecākiem var pieprasīt pensijas kredītu, kaut arī te nekad nav dzīvojis un strādājis. Saņem pensijas kredītu tikpat lielu kā vietējais iedzīvotājs. Tas atkarīgs no tā, cik pensiju saņem Latvijā, bet aptuveni tā summa būtu no 100 līdz 150, reizēm ir pat vairāk mārciņu nedēļā," komentēja konsultāciju un tulkošanas biroja Anglijā vadītāja Laima Brencs.

Šādu papildu ienākumu stratēģiju izmanto seniori-imigranti no Latvijas, aizbraucot pieskatīt savus mazbērnus. Tad Lielbritānijas pensijas piemaksu aprēķina no Latvijas pensijas apmēra. Taču tagad tiekot pieļauts, ka šādai "vieglai naudai" drīz Lielbritānijā varētu pienākt gals.

LETA/Foto: AFP/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 23
Ziemas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi startēs Nigērija. Tās būs šīs daudzpusīgās meitenes 4
Skatīt visus komentārus