Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Viņai simpātiskāk šķistu iemaksu pārbīdīšana uz kādu citu nodokli.

Obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana katram maksātu 25-70 eiro mēnesī 87

Sabiedrība
2016. gada 6. jūlijā 08:11 2016. gada 6. jūlijā 08:11
Ja obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā ieviesīs uz pacientu rēķina, ieviešot papildus iemaksas, katram iedzīvotājam mēnesī varētu būt jāmaksā 25 līdz 70 eiro, šorīt Latvijas Radio pastāstīja veselības ministre Anda Čakša.

Čakša uzskata, ka šāds maksājums būtu ļoti ievērojams un izmainīs vienlīdzības principa ievērošanu veselības pakalpojumu pieejamībā, tāpēc viņa to neatbalsta un viņai simpātiskāk šķistu iemaksu pārbīdīšana uz kādu citu nodokli.

Ministre atzīmēja, ka noteikti atbalsta darba turpināšanu pie obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanas, ir izstrādāti trīs reformas modeļi, par atbalstu kuriem šīs vasaras laikā ir jātiek skaidrībā.

Čakša uzskata, ka primāri veselības apdrošināšanas sistēma ir jānodrošina valstij, nevis privātajiem apdrošinātājiem, jo tas būtu godīgākais veids, pretējā gadījumā daļa cilvēku joprojām var palikt ārpus šīs apdrošināšanas sistēmas un nesaņemt pakalpojumus.

Politiķe atzīmēja, ka pašlaik veselības aprūpes budžets Latvijā ir 2,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet tam vajadzētu būt vismaz 4%, turklāt daudzās Eiropas valstīs finansējums esot vēl augstāks. Līdz ar to arī nākamā gada budžetā papildus plānotie 35 miljoni eiro būšot pārāk maz.

Čakša uzsvēra, ka vienlaikus ar papildus naudas ieplūšanu arī sistēmai būtu jāmainās "no skaita uz kvalitāti", veidojot sistēmu ap pacientu, nevis ap veselības aprūpes iestādēm. Piemēram, pašlaik sistēma paredz uzskaitīt manipulāciju skaitu, nevis atskaitīties par rezultātu, netiekot sekots līdzi tam, kā pakalpojumi tiek sniegti, kam būtu jāmainās. Nevar teikt, ka nozare izšķērdē naudu, bet procesi ir jāsakārto, sacīja Čakša.

Ministrei veselības aprūpē esot būtiski nodrošināt trīs principu ievērošanu: vienlīdzība - lai pakalpojumi ir pieejami visiem pacientiem vienlīdzīgi, pieejamība - lai pakalpojumi ir pieejami relatīvi tuvu dzīvesvietai, kā arī efektīvu un kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšana.

LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

Krāšņs salūts, prominences satiekas koncertā un izgaismotā Rīga. Aizvadīto svētku kopsavilkums fotogrāfijās 17
Trampa jaunākais dēls sen nebija redzēts publiski, un tagad izrādās, ka viņš jau pāraudzis mammu. FOTO 15
Aleksandrs no Ņižņijnovgorodas ar savu neparasto mājdzīvnieku dzen izmisumā kaimiņus 15
Skatīt visus komentārus