Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
"Airsoft" federācija paziņojusi, ka gadījums ar Drošības policiju veicinās "Airsoft" spēļu vides sakārtošanu.

"Airsoft" teic, ka ekscess ar Drošības policiju veicinās spēļu vides sakārtošanu

Sabiedrība
2016. gada 3. septembrī 23:57 2016. gada 3. septembrī 23:57
Gadījums, kad Drošības policija (DP) Ozolnieku novada Cenu pagastā pārbaudīja vairākus militāros formas tērpos ģērbtus "Airsoft" spēles aktīvistus, veicinās "Airsoft" spēļu vides sakārtošanu un uzlabojumus noteikumos, prognozēja "Airsoft" federācijas pārstāvis Andris Danmarks.

Viņš atzīst, ka "Airsoft" spēlēm noteikumu atjaunošana ir nepieciešama jau vairākus gadus. Tāpat jau kādu laiku spēlētāju un spēļu organizētāju vidū notiekot diskusijas par terminoloģiju, kādā tiek komunicēts organizētāju mājaslapās.

Danmarks skaidro, ka, piemēram, spēlē lietoto ekipējumu, kas atgādina ieroci, nekādā gadījumā spēļu organizētājiem nevajadzētu dēvēt par ieroci, jo tas var radīt maldīgu priekšstatu potenciālajiem spēlētājiem, kuri emociju varā var rīkoties neprognozējami. Arī par komandu nosaukumiem būtu jāpadomā īpaši, proti, lai tie neradītu maldinošas asociācijas tiem, kas nezina par šādu spēli.

Piemēram, attiecībā uz spēlētāju formas tērpiem federācija jau pirms dažiem gadiem ieviesa noteikumus, kas aizliedz lietot militārās atpazīstamības zīmes uz formām. "Izlēmām, ka tās zīmes ir jāņem nost, lai nav liekas provokācijas."

Taču ne visi spēļu organizētāji un spēlētāji piekrīt striktāku noteikumu ieviešanai un ievērošanai, piebilst Danmarks.

"Ir skaidrs, ka "Airsoft" spēļu organizētājiem ir jāuzlabo iekšējā saimniecība. Pēc gadījuma ar DP Ozolnieku novadā noteikti strādāsim, lai veicinātu izmaiņas noteikumos, terminoloģijā un spēļu vidē," uzsver Danmarks.

Taču paveikt to varētu nebūt viegli, jo "Airsoft" spēļu organizētāji nav vienoti. "Vēl pirms pieciem gadiem "Airsoft" spēles bija entuziastu lieta, bet patlaban jau varam sākt runāt par kaut ko vairāk. Diemžēl spēļu organizētāji nav vienoti, tāpēc federācijai būs jāiegulda liels darbs izmaiņu veicināšanā."

Kā ziņots, pagājušajās brīvdienās Ozolnieku novada Cenu pagastā DP veica pārbaudi par vairākiem militāros formas tērpos ģērbtiem "Airsoft" spēles aktīvistiem, bet neviena persona netika aizturēta. DP reaģēja uz iegūto informāciju par iespējamu ārvalstu militāro grupējumu formās tērptu bruņotu personu pulcēšanos Cenu pagastā, tāpēc DP veica pārbaudi personu pulcēšanās vietā, aptaujājot 26 personas.

Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka šīs personas ir tā sauktās "Airsoft" kustības aktīvisti. Vairāki no viņiem bija ģērbušies līdzīgos militāros formas tērpos, ko izmanto Krievijas bruņotie spēki, un bija ekipēti ar "Airsoft" ieročiem, kas vizuāli ir identiski kaujas šaujamieročiem. Aptaujas rezultātā tika noskaidrots, ka starp šī pasākuma dalībniekiem ir vairākas personas, kuras iepriekš bija nonākušas DP redzeslokā saistībā ar atbalstu Krievijas īstenotajai agresīvajai ārpolitikai.

Pēc veiktajām pārbaudēm un aptaujām neviena no personām netika aizturēta.

"Vienlaikus DP vērtējumā šis gadījums vēlreiz aktualizē nepieciešamību pilnveidot tiesisko regulējumu "Airsoft" spēļu organizēšanā. Latvijā patlaban nav efektīva normatīvā regulējuma, kas reglamentētu militārās simulācijas spēles un tajās izmantoto elektropneimatisko ieroču apriti. DP ir konstatējusi, ka militārās simulācijas spēles, kur tiek lietoti "Airsoft" ieroči, faktiski tiek izmantotas militāri-taktisko apmācību organizēšanai, piemēram, ēku sagrābšanai, objektu izlūkošanai. Bez efektīva kontroles mehānisma pieaug risks, ka militāri-taktisku apmācību Latvijā apgūst arī personas, kuras pauž atbalstu prettiesiskām bruņotām darbībām pret citām valstīm," skaidroja DP.

DP arī norādīja, ka papildu riskus rada arī militārajās simulācijas spēlēs lietoto "Airsoft" ieroču vizuālā līdzība ar īstiem kaujas ieročiem, kas savienojumā ar spēlēs izmantotiem ārvalstu militāro organizāciju formas tērpiem rada konfliktsituāciju potenciālu un ilgstošā periodā mazina sabiedrības modrību par bruņotu, neidentificējamu militārpersonu klātbūtni publiskās vietās.

LETA/Foto: AFP/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Ko stjuarti tev nestāsta? Aviokompānijas darbiniece atklāj šokējošas lietas par notiekošo lidojumos 63
Baraks Obama prot romantiski pārsteigt. Lūk, kā viņš apsveicis sievu dzimšanas dienā 14
"Viņš domāja, ka ir pasaules karalis un var mani pazemot," seksuālā uzmācībā vaino arī slaveno Maiklu Duglasu 72
Pievienot komentāru