Konceptuāli atbalsta priekšlikumu atteikties no karavīru atalgojuma publicēšanas internetā.

Karavīru algas turpmāk internetā vairs nevarēs uzzināt 6

Ziņas
2016. gada 22. septembrī 09:46
Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas paredz Aizsardzības ministrijai (AM) turpmāk nepublicēt internetā karavīru amatu, atalgojumu un vārdus.

Valsts pārvaldes iekārtas likums nosaka, ka iestādes amatpersonām izmaksāto atalgojumu katru mēnesi publicē iestādes interneta mājaslapā, norādot vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksāto atalgojuma summu, ja likums nenosaka citādi.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) profesionālā dienesta karavīrs ir uzskatāms par valsts amatpersonu. Līdz ar to katru mēnesi AM interneta mājaslapā publicē pilnu NBS profesionālā dienesta karavīru sarakstu, minot karavīra vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksātā atalgojuma summu.

Tomēr, kā valdībai iepriekš skaidroja AM, ņemot vērā pašreizējo starptautisko ģeopolitisko situāciju, ir nepieciešams pārskatīt un ierobežot informācijas publicēšanu par karavīriem, jo šāda informācija atvieglo ārvalstu izlūkošanas darbību Latvijā.

Kaut gan karavīru amatu saraksts nav klasificēts dokuments, ņemot vērā NBS vienību standartizēto struktūru, karavīru amata nosaukumu publiskošana ļauj netieši iegūt informāciju par bruņoto spēku kaujas spējām, kuras ir uzskatāmas par valsts noslēpuma objektu.

AM norāda, ka karavīri kā amatpersonas katru gadu aizpilda amatpersonas deklarācijas, kuras Valsts ieņēmumu dienests publicē elektroniskā veidā. Līdz ar to sabiedrībai un kontrolējošām iestādēm ir pieejama informācija par karavīriem.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija iepriekš paudusi konceptuālu atbalstu grozījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likumā, vienlaikus gan norādot, ka jautājums būtu jāvērtē plašāk, informēja Saeimas Preses dienestā.

Ņemot vērā arī Saeimas Juridiskā biroja viedokli par to, ka šie grozījumi jautājumu neatrisinās, jo informācija par atalgojumu būs pieejama arī amatpersonu deklarācijās, komisija vienojās uz likumprojekta otro lasījumu vērtēt, vai izmaiņas karavīru atalgojuma publiskošanā nebūtu jāveic citā regulējumā, piemēram, par karavīru tiesisko statusu.

LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Latvietim Andrejam Īrijā piespriež mūža ieslodzījumu. Cietumā sēž arī viņa brālis 49
  • Kādā viensētā atrod mirušu bezvēsts pazudušo Māri, kuru meklēja 4 mēnešus 4
  • Sieva Francijā pieķer vīru, kūtiņā seksuāli izmantojot savu vistu 8