Visbiežāk saslimšana ar HIV izplatās tieši heteroseksuālu cilvēku vidū.

Daktere atklāj šokējošu informāciju par HIV izplatību Latvijā 47

Veselība
2015. gada 15. decembrī 19:12
Situācija ar HIV izplatību Latvijā ir dramatiska, apkopotā informācija liecina, ka šī saslimšana visbiežāk izplatās heteroseksuālu cilvēku vidū, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā teica Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Inga Januškeviča.

Viņa skaidroja, ka tas ir mīts, ka HIV izplatās tikai netradicionāli orientētu cilvēku vidū un starp narkotiku lietotājiem. Apkopotā informācija liecina, ka visbiežāk saslimšana ar HIV izplatās tieši heteroseksuālu cilvēku vidū.

Januškeviča akcentēja, ka, ņemot vērā, ka iedzīvotāji samērā reti veic pārbaudes, situācija ir dramatiska un bieži vien cilvēks vairākus gadus dzīvojis ar šo saslimšanu un par to nav zinājis.

Deputāts Mārtiņš Šics (Latvijas reģionu apvienība) komisijas sēdē kritizēja atbildīgo iestāžu bezdarbību šajā jautājumā. Deputāts uzskata, ka lielāka uzmanība tam, lai iedzīvotāji regulāri pārbauda savu veselību, jāvērš ģimenes ārstiem, kuri pacientam var atgādināt par iespējām veikt analīzes.

Saeimas deputāti bija vienisprātis, ka liela nozīme cīņai ar HIV izplatību ir arī nevalstiskajām organizācijām, kuras, kontaktējoties ar riska grupām, nodrošina, piemēram, šļircu maiņu, kā arī atgādina par regulāru pārbaužu veikšanu, kā arī sniedz psiholoģisku atbalstu iedzīvotājiem, kuriem ir konstatēta saslimšana ar HIV.

Uz komisijas sēdi bija ieradušies arī pārstāvji no Valsts izglītības satura centra, kas skaidroja, ka regulāri tiek izglītoti ar pedagogi, lai jauniešiem viņi varētu sniegt informāciju par reproduktīvo veselību.

Uz Eiropas fona Latvijā pērn bija otrais augstākais rādītājs saslimšanā ar HIV. Pirmajā vietā bija Igaunija. Apkopotā informācija liecina, ka 10% līdz 20% no gadījumiem, kad personai konstatēts HIV, tas atklāts jauniešiem, kuri ir vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Pērn teju puse no visiem inficēšanās gadījumiem – jauniešiem līdz 25 gadu vecumam.

BNS / Foto: Shutterstock
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Melānija un Donalds guļ atsevišķās istabās? Trampu pārstāvji komentē skandalozos izteikumus 27
  • Grūti noticēt, ka tas ir musulmaņu Irānā... tā dzīvo bagātie Teherānas bērni. FOTO 21
  • Maksims, kurš aicināja Latviju pievienot Krievijai, tagad lūdz iespēju pamest valsti 11