Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Tu neticēsi - utis var piemeklēt arī tīrīgus cilvēkus. 10 fakti, kurus varētu nezināt 16

Esi vesels
2015. gada 23. decembrī 14:00 2015. gada 23. decembrī 14:00
Valda uzskats, ka utis rodas no netīrības un nabadzības, un daļa sabiedrības aizvien kaunas, kad saskaras ar šo problēmu. Taču inficēties ar utīm ir ārkārtīgi vienkārši, un šī problēma skar arī ļoti tīrīgus un koptus cilvēkus. Šos kukaiņus var atnest mājās ne tikai bērnudārznieks vai skolnieks, bet tās var dabūt arī sabiedriskajā transportā – piemēram, no sēdekļiem ar augstām mīkstām atzveltnēm. Ja radušās bažas, nevajadzētu kautrēties un vērsties pēc padoma pie speciālista vai aptiekās, kur ieteiks piemērotākos līdzekļus šīs problēmas atrisināšanai.

Lūk, 10 fakti par utīm, kurus jūs, iespējams, varētu nezināt:

» Prot peldēt

No utīm neatbrīvosieties, ja ilgi mazgāsiet galvu, jo siltā ūdenī (piemēram, baseinā) tās var izdzīvot līdz 48 stundām. Šī iemesla dēļ vajadzētu likt peldcepures, lai baseinā jūs vai jūsu bērni neinficētos ar šīm peldētājām.

» Ātras

Utis nelēkā un nelido, tās izplatās, tikai rāpodamas no viena cilvēka pie cita. Reizēm ar utīm var inficēties arī no priekšmetiem, kurus izmanto cilvēks, kam ir utis. Utis pa galvu pārvietojas samērā ātri – tās ir grūti pamanīt, pat speciāli meklējot, tāpēc pārbaudīt bērna vai pieaugušā galvu vajadzētu, sēžot pie spilgtas gaismas, ar smalku ķemmi. Utis 1 minūtē var norāpot vairāk par 10 cm, bet dienā – aptuveni 137 m, t.i., tās pieveiktu attālumu apmēram futbola laukuma garumā.

» Izplata infekcijas

Utu siekalas rada niezi, bet sakasot, brūce var sastrutot un izraisīt citas ādas problēmas – alerģiju, izsitumus u.c.  Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka utis ir vainojamas pat viena no ietekmīgākajiem pasaulē - Napoleona karaspēka nedienās.  Kad francūži devās karagājienā uz Krieviju, tos mocīja aukstums, bads un utu izraisītais izsitumu tīfs.  Tiek lēsts, ka utis vainojamas aptuveni 500 tūkst. karavīru nāvē.

» Veicina evolūciju

Pastāv ne viena vien teorija, kāpēc cilvēki, laikam ejot, ir pazaudējuši savu “kažoku”. Saskaņā ar vienu no versijām, “kažoka” zaudēšana mūsu tālajiem senčiem ir palīdzējusi atbrīvoties no daudziem parazītiem. Tomēr utis ir spējušas piemēroties arī pie cilvēka jaunā „kažoka”.

» Ātri vairojas

Jūsu galvā ieperinājusies pieaugusi uts dienā var izdēt aptuveni 4 oliņas (gnīdas). Visā savas dzīves laikā (apmēram mēnesi) uts var izdēt kopā aptuveni 140 oliņas. Tāpēc - jo ilgāk kavēsies ar ārstēšanu, jo vairāk parazītu paspēs savairoties.

» Barojas bieži

Cilvēka galvā dzīvojošas utis barojas ik pēc 2 – 3 stundām. Tā kā utu siekalās esošās vielas izraisa niezi, parasti tajā laikā arī pastiprinās galvas nieze. Tā ir viena no pamata pazīmēm, ka bērnam ir utis. Bez cilvēka, t.i., bez pārtikas, uts var izdzīvot līdz 48 stundām.

» Ir rezistentas

Tā kā utis ātri vairojas, to pēcnācēji mēdz tikpat ātri iegūt rezistenci pret medikamentiem, ar kuriem tiek apkaroti. Pirms vairākiem desmitiem gadu Lielbritānijā lietoto medikamentu efektivitāte pret utīm ir ne vairāk kā 20%. Veselības speciālisti aicina izmantot līdzekļus, kuri iedarbojas mehāniski, t.i., nevis noindē utis, bet tās nosmacē ar dimetikona plēvi.

» Izplatās tikai cilvēku starpā

Galvas utis, par kurām šeit tiek stāstīts, izplatās tikai starp cilvēkiem. Šīs utis nevar ieperināties mājdzīvnieku (kaķu, suņu, jūras cūciņu u.c.) kažokā. Dzīvniekus apdraud citu sugu utis (piemēram, suņu), kuras cilvēkam nav bīstamas. Tiek lēsts, ka pasaulē ir 300 utu sugu.

» Gnīdas var iznīcināt

Iepriekš izmantotie medikamenti pret utīm nespēja iznīcināt gnīdas, tāpēc ārstēšanu vajadzēja atkārtot, lai tiktu iznīcinātas pēc ārstēšanās izšķīlušās utis. Tautā pat klīda mīts, ka gnīdas var iznīcināt, tikai izlasot tās ar rokām. Tomēr šobrīd ir efektīvi medikamenti pret utīm, kas iznīcina gan utis, gan to oliņas (gnīdas) uzreiz, pēc vienas lietošanas.

» Nedzīvo afrikāņu galvās

Citādās matu struktūras dēļ utīm ir grūti nostiprināties afrikāņu matos, tāpēc tiem šie parazīti praktiski nav bīstami. Tomēr utis ir spējīgas pielāgoties, jo Āfrikā jau ir izplatījušās.

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar

www.miecys.lv / Foto: Shutterstock

Raksta publicēšanu atbalsta

Hedrin® ONCE Izsmidzināms gels

Hedrin® ONCE  ir šķidrs, viegli izsmudzināms gels.

Ērti lietojamais izsmidzinātājs noklāj galvu un matus ar šķidro gelu arī grūtāk pieejamās vietās. Satur PenetrolTM, kas veicina gela iesūkšanos oliņās, lai tās efektīvāk iznīcinātu.  Hedrin® ONCE izsmidzināmais gels efektīvi  iznīcina galvas utis un gnīdas.

Tā darbības pamatā ir fiziska  uts pārklāšana to nosmacējot.

Paredzēts, ka lietojot Hedrin® ONCE izsmidzināmo gelu, rezultāts būs sasniegts jau pēc pirmās uzklāšanas, tomēr pēc nedēļas vajadzētu pārliecināties, vai kāda uts vai gnīda nav vēl palikusi. Ja kāda dzīva uts tiek atklāta, ārstēšanu jāatkārto vēlreiz.

Gelu var lietot cik bieži vien nepieciešams, jo neveidojas utu rezistence pret preparātu.

Darbības ilgums tikai 15 minūtes.

HEDRIN®

Hedrin šķīdums 100ml - Galvas utu iznīcināšanai

Hedrin® šķīdums iznīcina galvas utis un to oliņas.

Paredzēts pieaugušajiem un bērniem no 6 mēnešu vecuma.

Hedrin® šķīdums satur 4% dimetikona. Dimetikons nav ķīmiska inde, tā iedarbība ir fiziska uts pārklāšana  to nosmacējot.

Lietošana: Ar pietiekami lielu šķīduma daudzumu apstrādājiet SAUSUS matus tā, lai pilnībā būtu noklāti mati un galvas āda. Ar pirkstiem vai parastu ķemmi vienmērīgi iestrādājiet šķīdumu matos virzienā no saknēm līdz pat galiem. Pēc uzklāšanas vienu stundu atstājiet matus apstrādātus ar šķīdumu. Izmazgājiet matus ar parastu šampūnu, pamatīgi izskalojiet ar ūdeni un izžāvējiet.

Svarīgi ar Hedrin® šķīdumu matus vēlreiz apstrādāt pēc septiņām dienām, lai iznīcinātu arī tās utis, kas, iespējams, ir izšķīlušās pēc pirmās apstrādes. Ja to neizdara, invāzija var atsākties.

Pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju.


Hedrin® ir reģistrēta „Thornton@Ross”, Ltd. preču zīme.

Citi šobrīd lasa

Jaunumi Ēģiptē aizturētās britu tūristes lietā: spriedums varētu tikt nolasīts Ziemassvētkos 19
Kopā jau 70 gadus. Karalienei Elizabetei un princim Filipam šodien īpaša diena 25
Saimniekšova Jānis izvēlas bravūrīgo Evitu, kura viņu nosauca par sliņķi 15
Skatīt visus komentārus