foto: Vida Press
Kad tu pēdējoreiz redzēji sapņus? izrādās, tas ir ļoti svarīgi!
Esi vesels
2017. gada 11. oktobris, 08:00

Kad tu pēdējoreiz redzēji sapņus? izrādās, tas ir ļoti svarīgi!

Karlīna Timofejeva

Bērnībā ikviens no mums redz sapņus. Dažreiz tie ir patīkami, dažreiz nedaudz biedējoši, dažreiz tos ir tik grūti atšķirt no realitātes, ka vēl vairākas dienas gadās dzīvot sapņu varā. Tomēr pieaugušie bieži vien sapņus vairs neredz, un izrādās – tas nemaz nav tik labi.

Miega un sapņu speciālists Rubīns Naimans no Arizonas Universistātes ir pētījis pieaugušo miega paradumus un secinājis, ka sapņu trūkums nozīmē to, ka mēs guļam sliktāk. Vai, precīzāk izsakoties – nepiedzīvojam ļoti svarīgu miega cikla sastāvdaļu.

Kā zināms, miegs nav viendabīga lieta – tam ir četras dažāda dziļuma fāzes, kuras seko viena otrai, līdz tās noslēdz tā sauktā REM miega fāze. Šajā laikā miegs ir sekls, bet smadzenes – aktīvas, kas izskaidro arī sapņu rašanos. Tomēr, lai cik jocīgi tas nešķistu, tieši šī miega fāze ļauj mums sajust kārtīgu atpūtu, labsajūtu un mieru pēc nakts cēliena. Ja pirms naktsmiera esi pārgurusi, satraukta vai vienkārši neatvēli miegam pietiekami daudz laika, ķermenis izvēlas svarīgāko – dziļo miegu – un REM miega fāzi tas piedzīvo gaužām par maz. Ja kādreiz esi no rīta pamodusies tikpat nogurusi kā vakarā, tad zini – tavam organismam REM miega bija nepietiekami.

Bet kāpēc tad šī miega fāze ir tik svarīga? Patiesībā zinātnieki to vēl pēta, taču, viņuprāt, REM miega laikā smadzenes apstrādā dienas laikā uzzināto informāciju, piedzīvotās emocijas un notikumus. Vienkārši sakot – saliek visu pa plauktiņiem, lai neiestātos haoss. Tas stimulē arī smadzeņu laukus, kuri atbild par mācīšanos un atmiņām, veicina garīgu un fizisku veselību gan smadzenēs, gan visā ķermenī kopumā. Lūk, cik svarīgi izrādās sapņot!

Taču ir arī labā ziņa – REM miegs nav nekas tāds, ko iespējams neatgriezeniski zaudēt. Tāpēc, ja neatceries, kad pēdējoreiz redzēji sapņus, ieplāno kārtīgu izgulēšanos biežāk! Tavā plānotājā šim vajadzētu būt vismaz tikpat svarīgam notikumam kā darba lietām un ikdienas pienākumiem. Tavs ķermenis teiks tev paldies, un arī tuvinieki vai darba biedri novērtēs kārtīgi atpūtušos mammu un kolēģi. Galu galā – sapņot taču ir tik interesanti!

Par pētījumu vari lasīt šeit: http://bit.ly/2yKaJUY

Raksts tapis sadarbībā ar SIA “Sanofi-aventis”