Ērce var piesūkties, piemēram, galvas ādas matainajā daļā, uz muguras, pie dibena, pleca aizmugurējā daļā, kur mēs sevi īsti neredzam pat spogulī.

Nepalaid garām Laimas slimības pirmo, svarīgāko stadiju! Stāsta ģimenes ārste 29

Esi vesels
2016. gada 12. septembrī 17:29 2016. gada 12. septembrī 17:29
Laimas slimības jeb boreliozes pirmā stadija ilgst mēnesi, kopš piesūkusies ērce, un pēc kodiena uz ādas parādās sarkans nesāpīgs plankums. Pēc laika tas pazūd, un slimība turpina progresēt. Konsultē ģimenes ārste Anita Vintere.

Kā pamanīt simptomus?

Ērces piesūkšanās vietā izveidojas stingrs, pat ciets apsārtums, kura krāsu gamma var variēt no maigi rozā līdz violeti sarkanai. Ieraugot šādu veidojumu uz ādas, nereti rodas aizdomas par alerģiju, taču jāzina, ka Laimas slimības izraisītais apsārtums uz ādas ne sāp, ne niez, ne arī kā citādi liek par sevi manīt. Ja ērce piesūkusies labi redzamā vietā, apsārtumu viegli pamanīt, un tūdaļ jādodas pie ārsta. Pievērs uzmanību arī, ja apsārtuma aplis nav liels, izteikts un ciets, jo gadās, ka cilvēks gan pamana izmaiņas uz ādas, bet nodomā, ka tā jau pumpa vien ir.

Bīstamība var būt arī tāda, ka plankumu var nepamanīt

Ērce var piesūkties, piemēram, galvas ādas matainajā daļā, uz muguras, pie dibena, pleca aizmugurējā daļā, kur mēs sevi īsti neredzam pat spogulī. Veicas tiem, kurus kailus aplūko ģimenes locekļi un laikus atklāj apsārtumu. Daktere teorētiski zina teikt, ka Laimas slimības pirmajai stadijai raksturīgais apsārtums var parādīties nevis ērces piesūkšanās vietā, bet citur uz ķermeņa. Praksē gan tādu gadījumu viņa nezina.

Tātad pats svarīgākais ir pamanīt sarkano plankumu un tūdaļ doties pie ģimenes ārsta vai infektologa (palīdzēs arī dermatologs). Laimas slimību ārstē ar spēcīgu un ilgstošu antibiotiku kursu, 90% gadījumu rezultāti ir pozitīvi. Ja slimību neatklāj, borellas nopietni kaitē veselībai: var izraisīt meningītu, sejas nerva iekaisumu, artrītu un citas slimības.

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock

Citi šobrīd lasa

40 gadu vecumā viņš nolēma: turpmāk sekošu savai sirdij. Kas patiesībā ir bestselleru "alķīmiķis" Koelju 22
Stāsts par Andi un Kristīni - no rūdītiem rīdziniekiem jaunieši kļuva par kārtīgiem "lauķiem" 20
Krištianu Ronaldu dēls parāda, ka varētu būt vēl talantīgāks par savu tēvu 2
Skatīt visus komentārus