Kā iekārtot māju tā, lai justos laimīgi? Iesaka lietpratējas
Apdomā, kam tu iekārto mājokli - sev vai citiem? Kas ir svarīgāk - ērta dzīve ikdienā vai tas, lai tavas mājas apbrīnotu viesi, kuri tevi kaut kad apciemos?
Noderīgi ikdienā
2016. gada 20. septembris, 11:40

Kā iekārtot māju tā, lai justos laimīgi? Iesaka lietpratējas

Jauns.lv

Māju sajūta katram ir cita: kādam tā ir miera osta, kādam - ģimenes ligzda, vēl kādam vieta, kur pilnībā izpaust savu individualitāti. Lai vai kā – mājās mums vajadzētu justies ērti un laimīgi, un interjers ir būtiska daļa no šīs sajūtas, uzskata interjera speciāliste Ilze Ozoliņa.

“Nav vienas pareizās formulas, kas derēs 100% visiem, taču no pieredzes varu ieteikt vairākus aspektus, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību iekārtojot mājokli. It sevišķi, ja vēlamies, lai mēbeles, tekstils un aksesuāri kalpotu ilgāk,” skaidro Ozoliņa.

Analizējiet sevi un savus ieradumus

Neatkarīgi no tā, vai pārvācaties uz jaunu mājokli, vai pārkārtojiet jau esošo interjeru, ļoti svarīgi ir analizēt pašam sevi un savus ieradumus. Jāuzdod sev jautājumi – kā es vēlētos dzīvot; kas man patīk no tā, kā es dzīvoju tagad; kāpēc es vēlos kaut ko mainīt? Kas neapmierina esošajā iekārtojumā vai mēbelēs?

“Manuprāt, ir būtiski nekalpot lietām, bet gan likt, lai tās kalpotu mums. Tāpēc nav jēgas paklājam priekšnamā vai kur citur, ja jūs skaidri zināt, ka, ienākot mājās, jūs nenovelkat apavus un uzreiz dodaties dziļāk telpā. Slapjā, netīrā laikā tas tiks piepēdots un pašiem vien būs pārdzīvojumi, ka visu laiku ir jātīra vai paklājs ātri nonēsāsies,” atgādina speciāliste.

Apdomājiet, kam jūs iekārtojat savu māju

Kam jūs iekārtojat mājokli - sev vai citiem? Kas jums sagādās lielāku prieku: jūsu pašu ērtības vai tas, ka citi apbrīnos jūsu skaisto un, iespējams, dārgo interjeru? Raugoties reālistiski, cik bieži vajadzēs uzņemt viesus, kuri nakšņos?

Pēc Ozoliņas novērojumiem, šī izpratne par to, kas pašam sagādā laimes sajūtu, ir ļoti būtiska. “Ir cilvēki, kas ir gatavi paciest nelielas neērtības tikai tāpēc, ka mēbele patīk vizuāli vai patīk, ka viesi novērtē zīmolu. Citiem – zīmols un cena vispār nav svarīga, galvenais ir personīgās sajūtas,” saka interjera eksperte.

Sevišķi būtisks šis jautājums ir izvēloties noteiktas mēbeles, piemēram, dīvānu. “Skaties kā gribi, bet dīvāni ar gultas funkciju nav līdz galam ērti. Tādēļ pirms nolemjat tādu pirkt, apdomājiet, cik bieži kāds izmantos dīvānu kā gultu? Ja tas notiks dažas reizes gadā, tad es neieteiktu upurēt savas ērtības,” piebilda Ozoliņa.

Nav nekā pastāvīgāka par “pagaidām”

Pēc speciālistes paustā, mēbeles ir jāiegādājas ar domu par ilgtermiņu un visbiežāk “tiek grēkots” attiecībā uz bērnu mēbelēm, jo vecākiem allaž šķiet, ka tas jau būs vien uz gadu vai diviem, taču realitāte ir cita.

 

“Visbiežāk mēbele netiek mainīta piecus vai vairāk gadus. Piemēram, kumodes bērnistabā vai gultas. Tāpēc jāpievērš uzmanība mēbeļu izturībai: pieejiet pie galda, skapīša vai kumodes, pamēģiniet pakustināt – ja konstrukcija ir “ļodzīga”, tad to nevajadzētu pirkt. Labāk ieguldīt mazliet vairāk, iekārtot mājokli pakāpeniski un būt apmierinātam ar rezultātu,” uzskata speciāliste.

Materiāliem ir nozīme

Šeit atkal visai būtiski ir jūsu ieradumi un tas, kāda ir ikdiena. Piemēram, ja skaidri zināt, ka jums patīk ēst vai dzert sēžot dīvānā, vai mājās aug mazi bērni, tad jāizvēlas viegli tīrāmi materiāli, uz kuriem nebūs redzami traipi, iespējams, jādod priekšroka ādas apdarei.

Jādomā arī par dažādu virsmu materiālu. Piemēram, ja plānojat daudz gatavot, tad virtuvē nevajadzētu izvēlēties koka vai lakotas virsmas - koks mitrumā bojāsies, bet uz lakotās virsmas drīz vien būs redzami griezumi, skrāpējumi. Tas attiecas arī uz galda virsmām.

“Ja runājam par virtuvēm, tad funkcionālākas un izturīgākas ir mākslīgā vai dabīgā akmens virsmas,” atzīst Ozoliņa.

Neatstājiet tekstilu kā pēdējo

Dīvāns un gulta ir tikai mēbeles, patiesu mājīgumu telpai piešķir tekstils – aizkari, drapērijas, grīdas segumi, spilveni u.c. Tomēr bieži vien to iegādi atstājam kā pēdējo, tādēļ tekstilam tiek atvēlēts mazāks budžets.

 

“Manuprāt, tekstils ļoti spilgti atklāj cilvēku, viņa personību – tas ir tāpat kā apģērbs, ko izvēlamies. Turklāt ar tekstilu var panākt ļoti dažādus efektus. Pēdējā laikā kā mājās, tā biroju telpās ir tendence izvēlēties izteiksmīgus aizkarus, kuriem turklāt piemīt dažādas papildu funkcijas, proti, tie slāpē trokšņus, mazina saules un karstuma ietekmi vai arī pilnībā aptumšo telpu,” stāsta interjera speciāliste Kristīne Vēja.

Speciāliste arī piebilst, ka pēdējā laikā vērojama tendence izmantot aizkaru audumus studio tipa telpās, veidojot puscaurspīdīgas vai pilnībā aizsegtas omulīgas zonas.

# Dabīgumam ir dažādas izpausmes

Viena no interjera tendencēm ir ekoloģiskas mēbeles, taču, iegādājoties šādas mēbeles, pašiem ir jāizglītojas un jābūt gataviem par tām maksāt. “Kas ir videi draudzīgs? Masīvkoka mēbeles vai tomēr koka materiāla izstrādājumi kombinācijā ar stiklu, metālu un citiem materiāliem? Otrajā gadījumā viens koka gabals tiek izmantots pilnīgāk nekā pirmajā,” stāsta Ozoliņa.

Pašlaik interjerā modē ir dažādi zaļie augi – pat mazliet vecmodīgi, ko kādreiz audzēja mūsu vecmāmiņas. Jo vairāk un lielāki, jo labāk.

Dabīgums izpaužas arī citā veidā. Piemēram, var atstāt atsegtas sienas vai tās tikai nokrāsot. Lai arī tapetes pamazām atgriežas modē, tomēr vairāk kā dizaina elements, nevis pilnīgs sienu segums.

Informācija: mēbeļu salons “Kate”

Karlīna Timofejeva/ Foto: Shutterstock