Artūra tēvs Jānis Skrastiņš jaunībā bija ginekologs un ķirurgs ar zelta rokām. Vēlāk gan viņu nomāca alkohola problēmas. (Foto: Ekrānuzņēmums no video)

Skrastiņš uzmeklējis savu tēvu, lai noskaidrotu, vai viņš mīlēja māti

Slavenības
14. septembrī 06:15 2017. gada 14. septembrī 06:15
Žurnāls "Kas Jauns"
Dailes teātra spožais aktieris Artūrs Skrastiņš, izzinot savas saknes, tikai nesen atklājis, ka viņa vecāki, kas agri aizgāja viņsaulē, nekad nav bijuši precējušies.

Atklātā un sirsnīgā dokumentālā raidījumā Personība. "100 g kultūras" Artūrs Skrastiņš neslēpj, ka aizvien ir savas identitātes meklējumos, jo pats vēl neapjauš, kas viņš īsti ir.

Pētot savus radurakstus, skatuves mākslinieks uzzinājis, ka patiesībā viņa uzvārdam vajadzētu būt nevis Skrastiņš, bet Šleicers. Sižetā, stāvot pie dzimtas kapavietas, Artūrs skaidro, ka pēc viņa vectēva Kārļa Šleicera nāves vecāmamma apprecējās otrreiz un viņas jaunais vīrs Skrastiņš aktiera tēvu Jāni adoptēja, dodot viņam arī savu uzvārdu.

Pavisam mazais Artūrs kopā ar saviem vecākiem Rasmu Atvari un Jāni Skrastiņu, kad viņi vēl viens otru mīlēja. Tieši tēvs puikam izvēlējās vārdu Artūrs. (Foto: Ekrānuzņēmums no video)

„Ja es baigi gribētu, pēc papīriem oficiāli varētu nomainīt uzvārdu. Jo patiesībā es esmu Šleicers,” spriež skatuves mākslinieks, secinot: „Pats nesaprotu, kas es esmu...”
Skrastiņa jaunības sapnis bija kļūt par ķirurgu, jo vecāki bija mediķi: tēvs bija izcils ginekologs, bet mamma – lieliska neiropatoloģe. Skrastiņa vecāki izšķīrās, kad puika bija vien pāris gadu vecs, taču, kad Artūram bija 13 gadu, māte nomira.

Ar tēvu, kurš, izrādās, bijis brunču mednieks, viņam tā arī nav izdevies izveidot ciešu saikni. Raidījuma ietvaros Artūrs paviesojās arī pie savu vecāku kādreizējās kolēģes, ginekoloģes Rasmas Vītolas, ar kuru, kopā vērojot diapozitīvus, izvērtās līdz sirds dziļumiem aizkustinošs dialogs.

Rasma: „Es tikai nesaprotu, kāpēc vēlāk, kad tu jau biji pusaudzis, viņš palika tik negatīvi noskaņots pret tevi. Piemēram, tu ārkārtīgi gribēji ar viņu kontaktēties...”
Artūrs: „Pēc mammas nāves?”
Rasma: „Jā. Tev bija vēlēšanās ar viņu satikties.”
Artūrs: „Man bija daudz jautājumu, protams.”
Rasma: „Viņš man teica tā: „Tad, kad Artūrs atbrauc pie jums, tad es atnākšu ar viņu parunāties.” Es jautāju: „Kā jūs viņu pazīsiet?” Viņš atbildēja: „Lai viņš paņem kādu puķi un iekāpj bērnu smilškastē.””

Raidījuma ietvaros Artūrs Skrastiņš viesojās vecāku darbavietā, kur par pagātni sirsnīgi izrunājās ar mātes un tēva kādreizējo kolēģi ginekoloģi Rasmu Vītolu. (Foto: Ekrānuzņēmums no video)

Artūrs: „Bet kāpēc viņi neapprecējās? Mana mamma ar tēvu...”
Rasma: „To es tev nemāku pateikt. Jautājums par precēšanos vispār neradās.”
Artūrs: „Godīgi sakot, es to uzzināju samērā nesen.”
Rasma: „Pareizi? Tev likās, ka viņi ir precējušies? Vai nu tas bija laiks, kad viņš jau sāka iet sānsoļus un kad Rasma apjauta, ka tur nekādas dzīves nebūs... Katrā ziņā, tavu mammu apprecējis viņš nebija. Bet uzvārdu gan puikam iedeva.”

„Nu ja, mamma nekad nav bijusi Skrastiņa. Mamma bija Atvare. Bet par tēvu, par šo tēmu runājot, par sievietēm... Kad kā pusaudzis gribēju viņu meklēt, mums bija viena tāda saruna kaimiņu mājas dzīvoklī, un man gribējās tikai vienu lietu, lai viņš pasaka, ka mana mamma viņam bija tā lielā mīlestība. Jautāju tēvam: „Nu pasaki – tu mīlēji manu mammu?” Viņš, tāds treniņbiksēs un nokasījies, uz mani tā paskatījās un atbildēja: „Dēliņ, es mīlēju visas tās sievietes, kuras man bija.” Es domāju: „Nu johaidī!”” LTV raidījumā "Personība. 100g kultūras" atklāj Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš.

Atkārto tēva likteni

Tēva nozīmīgumu paša dzīvē Skrastiņš neapšauba, lai arī uzauga bez viņa klātbūtnes. Ejot gadiem, Artūrs arvien skaidrāk atskārtis, cik liela ietekme bijusi viņa vecākiem. Jau pirms vairākiem gadiem aktieris bija spiests atzīt, ka arvien vairāk kļūst līdzīgs tēvam, par kuru gandrīz neko nezina. „Es viņu esmu redzējis tikai pāris reižu.

Kopš dvīņu Marata un Emīlijas nākšanas pasaulē Skrastiņš ir mīlošs un gādīgs tētis. Vecākā dēla Dāvja audzināšanā gan viņam nebija lemts iesaistīties. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Un vienā no tām es pie viņa biju aizgājis ciemos. Viņš sēdēja tādās zilās treniņbiksēs, maikā, plāniem matiņiem, viss nokasījies tāds kā es... Un viņā bija tāda kā vīpsna par visu, tāds nedaudz cinisms. Un es esmu piefiksējis, ka tagad tieši tāpat sēžu mājās uz dīvāniņa tādā pašā pozā. Un manī ir tas pats vecišķums, tāds kā ģeķīgums. Es to esmu ievērojis arī pie saviem draugiem, kuru tēvus es pazīstu, – ka ar laiku vīrieši kļūst līdzīgi saviem tēviem,” Artūrs savulaik stāstīja intervijā "Rīgas Laikam".

Lai gan tagad Skrastiņš dzīvo saskanīgu ģimenes dzīvi ar aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu un ar prieku un aizrautību nododas kopīgo dvīņu Emīlijas un Marata audzināšanai, aktierim ir vēl viens bērns, ar kuru izvērties līdzīgs liktenis, kā kādreiz ar paša tēvu.

Jaunībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas studenti Daci Koceri dzimušā kopīgā dēla Dāvja audzināšanā Artūrs nav piedalījies. Tāpat kā Artūra, arī Dāvja vecāki nebija precējušies. Dace jau ilgus gadus vairs nedzīvo Latvijā, viņa izveidojusi jaunu ģimeni Norvēģijā. Interesanta sakritība – arī dēls Dāvis, līdzīgi kā kādreiz Artūrs, vismaz pusaudža gados meklēja iespēju uzturēt kontaktu ar tēvu un pat ciemojās pie viņa Rīgā. Par to, kādas attiecības un cik cieša saikne tagad aktierim ir ar vecāko dēlu, kurš nu jau ir sasniedzis pilngadību, Artūrs Skrastiņš nav izteicies.

Šoziem apritēs deviņi gadi, kopš Artūrs Skrastiņš ir precējies ar aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Citi šobrīd lasa

Viss, kas būtu jāzina par britu karaļnama skaistāko pārstāvi lēdiju Amēliju Vindzori 13
Šī mantiņa kļūšot par pirktāko Ziemassvētku dāvanu. Tās cena vecākus neizputinās 12
Rīgas "Dinamo" pēc zaudējumu sērijas atlaiž Ozoliņa palīgus Laviņu un Ņiživiju 10