Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Labdarības organizācijai "Labdaris" atsevišķi sadarbības partneri pārmet neskaidru rīcību ar saņemtajiem ziedojumiem.

Pēc cilvēku sūdzībām VID sācis auditu labdarības organizācijā "Labdaris" 19

Bizness un ekonomika
2016. gada 5. jūnijā 20:46 2016. gada 5. jūnijā 20:46
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sācis auditu labdarības organizācijā "Labdaris", kuram atsevišķi sadarbības partneri pārmet neskaidru rīcību ar saņemtajiem ziedojumiem, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Ieva Griķe ar organizācijas palīdzību vākusi līdzekļus sava dēla Alberta ārstēšanai. Griķe noslēdza līgumu par ziedojumu vākšanu. Par savākto naudu Alberts vairākkārt ārstējies Latvijā un ārzemēs. Pagājušā gada rudenī Griķe interesējusies, cik daudz dēla vajadzībām izdevies savākt. No sākuma teikts, ka pieejami 8000 eiro, bet vēlāk paziņots, ka Albertam saziedotā nauda ir iztērēta. Sievietei radušās šaubas par naudas vācēju godīgumu.

Griķe prasījusi fondam sniegt precīzas ziņas, cik naudas saziedots un cik iztērēts. Viņa arī nolīgusi advokāti, kura izpētījusi parakstītos līgumus un atklāja, ka biedrība prasa pilnu kontroli pār naudas dalīšanu un tiesības to pēc saviem ieskatiem pārdalīt citiem projektiem.

Ziedojumu vākšanu organizē Aleksandrs Čistovs, kurš kopumā ir dibinātājs piecām firmām un sešām biedrībām: SIA "Sociālā palīdzība", SIA "Projektu centrs Varonis", SIA "LM web", SIA "Labo mēdiju aģentūra", SIA "Atbalstītāju apvienība", "Latvijas Mārketingu apvienība "Labiemediji.lv"", "Atbalstītāju apvienība "Atbalstītāji.lv"", "Varoņu klubs", "Sociāli nozīmīgu projektu centrs "Varonis"", "Latvijas labdaru asociācija "Labdaris.lv"" un biedrība "Dzīves taka".

Griķes pārmetumus Čistovs noraidījis, uzsverot, ka visu prasīto informāciju viņš esot sniedzis, bet sieviete neizprotot noslēgtos līgumus.

Aizdomas par šī labdarības biznesa godīgumu radušās arī būvniecības kompānijas "LNK Industries" dibinātajam labdarības fondam. Tajā vērsusies kādas meitenītes mamma un lūgusi steidzami vairākus tūkstošus eiro. Fonds bija gatavs ziedot pusi no prasītās summas. Otru pusi mamma cerēja saņemt ar ziedojumiem biedrībā "Labdaris", tomēr radās problēmas, jo "Labdaris" diktējis savus noteikumus un pieprasījis LNK labdarības fonda naudu pārskaitīt uz viņu konta. Uzņēmums LNK piesaistījis juristus un tikai pēc garām pārrunām izdevies vienoties.

Nepatīkamu sarunu ar fondu "Labdaris" pieredzējusi arī Bērnu slimnīcas vadītāja Anda Čakša. Čistovs gribējis iegūt datus par smagi slimajiem bērniem, lai rīkotu naudas ziedošanas akcijas. Slimnīcai fonda pārliekais uzstājīgums licies aizdomīgs un viņi no sadarbības atteikušies.

Čistova biedrību darbu šobrīd pārbauda VID. Kā liecina informācija VID nodokļu parādnieku datu bāzē, piecām Čistova firmām un biedrībām maija beigās bija izveidojies ap 38 000 eiro nodokļu parāds.

Biedrībai "Labdaris" ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss. To piešķir īpaša Finanšu ministrijas ekspertu komisija. Statuss nozīmē, ka šādai biedrībai ziedojošie uzņēmumi var saņemt nodokļu atlaides. Ja Valsts ieņēmumu dienests biedrības darbībā konstatē pārkāpumus, tai šo statusu atņem. Čistova gadījumā tas jau esot piedzīvots - 2014.gada jūnijā VID atklāja, ka biedrībai "Varonis" ir nodokļu parāds un tā īpašās labvēlības statusu zaudēja. Tomēr tajā pašā dienā sabiedriskā labuma organizācijas statusu reģistrēja citai Čistova biedrībai "Labdaris".

LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA

Citi šobrīd lasa

Tur sapņo nokļūt ikviens vīrietis! Ieskats “Victoria's Secret” modeļu ģērbtuvēs 17
Mājvieta Rīgā par 40 eiro: kā uzņēmīgi jaunieši dzīvo pamestajos Rīgas namos? 34
Ātrās palīdzības dienests Austrālijā dalās sirdi plosošā stāstā par pacientes pēdējo vēlēšanos 1
Skatīt visus komentārus