Pasaulē
2021. gada 27. decembris, 15:36

Baltkrievijā pabeigta kodoldegvielas ielādēšana Astravjecas AES otrajā reaktorā

Jauns.lv / LETA

Baltkrievijā pirmdien pabeigta kodoldegvielas ielādēšana netālu no Lietuvas robežas uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) otrajā reaktorā.

Kā paziņojusi šīs valsts Enerģētikas ministrija, darbi sākti 22.decembrī un pabeigti 27.decembrī. Otrā energobloka reaktora aktīvajā zonā ielādētas 163 kodoldevielas kasetes, katrā no tām ir 571 kilograms kodoldegvielas jeb 312 aptuveni četrus metrus gari kodoldegvielas stieņi deviņu milimetru diametrā.

Paziņojumā norādīts, ka tagad tiks pabeigti reaktora hermetizācijas darbi, veiktas nepieciešamās hidrauliskās pārbaudes, tad reaktoru iedarbinās un tā jauda tiks kāpināta līdz minimālajam kontrolējamajam līmenim.

Lukašenko oficiāli atklāj Astravjecas AES

Baltkrievijas līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko sestdien oficiāli atklājis jaunuzceltā Astravjecas atomelektrostaciju (AES), pret kuras būvniecību drošības apsvērumu dēļ iebildušas kaimiņvalstis.

gallery icon

Licenci Astravjecas AES otrā reaktora fiziskai iedarbināšanai Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas Kodoldrošības un radiācijas drošības departaments ("Gosatomnadzor") izdeva 20.decembrī.

Atomelektrostacijā, kas uzcelta netālu no Lietuvas robežas, ir divi reaktori, katrs ar 1200 megavatu jaudu. Sākotnēji pirmo energobloku ekspluatācijā nodot bija plānots jau 2018.gadā un otro - 2020.gadā, bet šie termiņi tika pārcelti.

Ieskats Astravjecas atomelektrostacijā

Netālu no Astravjecas top Baltkrievijā pirmā atomelektrostacija. Tās pirmajā reaktorā uzsākta degvielas ielādēšana.

gallery icon

Pirmais energobloks, kurā arī ielādētas 163 kodoldegvielas kasetes, tika iedarbināts pagājušā gada augustā, decembrī tika sākta tā izmēģināšana rūpnieciskā režīmā, bet šā gada jūnijā uzsākta reaktora rūpnieciska izmantošana. Aizvadītajā pusgadā reaktors gan vairākkārt atslēgts no Baltkrievijas energosistēmas, un divas reizes tas noticis, iedarbojoties automātiskajai drošības sistēmai.

Iepriekš vēstīts, ka otrā reaktora fiziska iedarbināšana plānota ša gada nogalē, bet rūpnieciskas izmantošanas uzsākšana - nākamā gada pirmajā pusē.

foto: AP/Scanpix
Atomelektrostacijā, kas uzcelta netālu no Lietuvas robežas, ir divi reaktori, katrs ar 1200 megavatu jaudu.

AES būvnieks ir Krievijas uzņēmums "Rosatom", un celtniecība finansēta par Maskavas piešķirta aizdevuma līdzekļiem.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.