Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

Porošenko pieprasa Jaceņuka atkāpšanos; parlaments nobalso "pret" 6

Pasaulē
2016. gada 16. februārī 16:10 2016. gada 16. februārī 16:10
(papildināta 20:45) Ukrainas prezidents Petro Porošenko otrdien pieprasījis premjerministra Arsēnija Jaceņuka un ģenerālprokurora Viktora Šokina atkāpšanos, jo abas amatpersonas ir zaudējušas sabiedrības uzticību.

Atkāpšanās pieprasīta, lai "atjaunotu uzticību" Ģenerālprokuratūrai un valdībai, teikts Porošenko paziņojumā prezidenta oficiālajā tīmekļa vietnē.

Porošenko šorīt ticies ar ģenerālprokuroru un aicinājis viņu uzrakstīt atlūgumu. Valsts galva cildinājis Šokina veiktās reformas, tomēr arī norādījis, ka Ģenerālprokuratūra "nav iemantojusi sabiedrības uzticību".

Arī valdība ir "izdarījusi daudz valsts glābšanai, ekonomiskās situācijas stabilizācijai un reformu startam. Taču sabiedrība acīmredzami ir nospriedusi, ka kļūdu ir vairāk nekā panākumu, un ministriem paudusi neuzticību".

"Tagad jau ir acīmredzams pieprasījums pēc pilnas valdības pārstartēšanas. Pagaidām premjerministram saglabājas iespēja izvēlēties, kādā veidā labāk dot telpu šī pieprasījuma īstenošanai," norādīja Porošenko.

Ministru kabineta "totālai pārformatizēšanai" jānotiek, balstoties pašreizējā koalīcijā, tās partijās "Soļidarnist" (Solidaritāte"), Tautas fronte, "Samopomič" ("Pašpalīdzība") un "Batkivščina" ("Tēvzeme).

Jaunas valdības veidošanai jānotiek ar visu koalīcijas partiju atbalstu un uz "tehnokrātiska un reformatoriska pamata", piebilda prezidents.

Viņš izteicās pret ideju, ka vajadzētu izsludināt jaunas vēlēšanas, un uzsvēra, ka izmantos savas tiesības atlaist parlamentu "tikai ārkārtas gadījumā, kuru mums vienkārši nav tiesību pieļaut".

Jaceņuks iztur parlamenta balsojumu

Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jačeņuks otrdien izturējis parlamenta uzticības balsojumu, kas tika sarīkots tikai dažas stundas pēc tam, kad prezidents Petro Porošenko pieprasīja viņa atkāpšanos.

Lai gan īsi pirms tam likumdevēji valdības darbu atzina par neapmierinošu, par neuzticības izteikšanu Jaceņukam nobalsoja tikai 194 no 450 Augstākās radas deputātiem, taču premjera gāšanai bija nepieciešamas vismaz 226 balsi.

Jaceņuka demisiju pieprasīja valdošajā koalīcijā esošās partijas "Samopomič" ("Pašpalīdzība") un "Batkivščina" ("Tēvzeme), taču Opozīcijas bloks pirms balsojuma atstāja sēžu zāli.

Kā ziņots, Porošenko iepriekš otrdien pieprasīja Jaceņuka un ģenerālprokurora Viktora Šokina atkāpšanos, jo abas amatpersonas esot zaudējušas sabiedrības uzticību ar savu nespēju apkarot korupciju.

Kā teikts Porošenko paziņojumā prezidenta oficiālajā tīmekļa vietnē, atkāpšanās tika pieprasīta, lai "atjaunotu uzticību" Ģenerālprokuratūrai un valdībai.

Reaģējot uz prezidenta pieprasījumu, Šokins jau otrdien iesniedza atlūgumu, taču Jaceņuks paziņoja, ka atkāpsies, ja neuzticību viņam izteiks parlaments.

Tikmēr aptaujas liecina, ka premjera atkāpšanos vēlas 70% ukraiņu, bet Jaceņuka pārstāvēto un valdošajā koalīcijā esošo Tautas fronti atbalsta tikai procents respondentu.

Pirms balsojuma Jaceņuks emocionālā uzrunā aizstāvēja savu veikumu.

"Mēs izglābām šo valsti, un es vēlos, lai jūs to cienītu," likumdevējiem sacīja premjers, kurš amatā atrodas kopš dramatiskajiem 2014.gada februāra notikumiem, kuru laikā tika gāzts prezidents Viktors Janukovičs.

"Dārgie deputāti, mums tagad ir valsts ar pilnu valsts kasi, apbruņota Ukrainas armija, norakstīti parādi, kā arī izmaksātas algas un pensijas," savā uzrunā norādīja Jaceņuks. "Mēs valsti jaunai valdībai nodosim ar godu un lepnumu."

Saskaņā ar Ukrainas likumiem nākamo neuzticības balsojumu tagad varēs ierosināt ne agrāk kā nākamās parlamenta sesijas laikā.

LETA / Foto: EPA/LETA

Citi šobrīd lasa

Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"
Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 26
Krāšņi tērpi, polonēze, izsoles... Aizvadīta vērienīgā Labdarības balle 47
Skatīt visus komentārus