foto: REUTERS/SCANPIX
Erdoans šonedēļ ieradīsies valsts vizītē Vācijā
Pasaulē
2018. gada 26. septembris, 10:13

Erdoans šonedēļ ieradīsies valsts vizītē Vācijā

LETA

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans šonedēļ ieradīsies valsts vizītē Vācijā, abām valstīm cerot uzlabot savstarpējās attiecības pēc domstarpībām vairākos jautājumos.

Taču Erdoana vizīte Vācijā izpelnījusies pretrunīgus vērtējumus, un pret to gaidāmi protesti.

Erdoanam šī būs pirmā vizīte Vācijā kopš stāšanās prezidenta amatā 2014.gadā.

"Šīs vizītes galvenais mērķis ir pilnībā atstāt aiz muguras šo spriedzes periodu," Turcijas medijiem paziņojis Erdoans, kuram Vācijā plānotas sarunas ar Vācijas prezidentu Franku Valteru Šteinmeieru un kancleri Angelu Merkeli.

Plānots, ka Erdoans ieradīsies Berlīnē ceturtdien. Viņu ar militāro godu sagaidīs Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, un piektdien Erdoans piedalīsies banketā, kuru vairāki Vācijas opozīcijas politiķi solījuši boikotēt. Arī Merkele šajā banketā nepiedalīsies.

Sestdien Erdoans dosies uz Ķelni, lai atklātu vienu no lielākajām Eiropas mošejām.

Turcijas prezidenta vizītes laikā tiek plānotas vairākas demonstrācijas, tostarp protesti pret cilvēktiesību stāvokli Turcijā, preses brīvības ierobežošanu un Turcijas ofensīvu pret kurdu kaujiniekiem Sīrijā.

Berlīnē piektdien demonstrācijā plāno piedalīties aptuveni 10 000 cilvēku.

Politiskos un ekonomiskos jautājumus, kas aizēno Erdoana vizīti, papildinājusi arī abu valstu cīņa par 2024.gada Eiropas čempionāta finālturnīra organizēšanu. Uzvarētāja tiks paziņota dienā, kad Erdoans ieradīsies Vācijā.

Vācijas pieteikumu rīkot 2024.gada Eiropas čempionāta finālturnīru aizēnojusi Turku izcelsmes vācu futbolista Mesuta Ezila aiziešana no Vācijas valstsvienības. Ezils paziņoja, ka par šādu soli izšķīries, jo izjūt rasistisku attieksmi un necieņu. Erdoans pauda atbalstu Ezila lēmumam.

Attiecības starp Vāciju un Turciju ir pasliktinājušās kopš 2016.gada, kad Vācijas parlaments atzina par genocīdu armēņu masu slaktiņu Pirmā pasaules kara gados Osmaņu impērijā.

Vēl vairāk tās pasliktinājās pēc neveiksmīgā puča mēģinājuma Turcijā, kam sekoja tūkstošiem cilvēku aizturēšana, tostarp tika aizturēti arī vairāki Vācijas pilsoņi.

Abu valstu tuvināšanās sākās šogad, kad Turcija atbrīvoja no apcietinājuma terorismā apsūdzēto Vācijas un Turcijas dubultpilsoni, laikraksta "Die Welt" žurnālistu Denizu Jidželu, kuram tika atļauts atstāt valsti. No Turcijas tika atļauts izbraukt arī Vācijas žurnālistei Mešalei Tolu, taču Turcijā joprojām ir spēkā viņai izvirzītās apsūdzības terorisma propagandā.

Laikraksts "Bild", komentējot gaidāmo Turcijas prezidenta vizīti, paudis viedokli, ka vēl ir pāragri izritināt sarkano paklāju Erdoanam, kurš tikai pirms 18 mēnešiem apsūdzēja Berlīni nacistiskā uzvedībā, kad valdība bloķēja Erdoana atbalsta mītiņus pirms Turcijā gaidāmā referenduma par prezidenta pilnvaru paplašināšanu.

"Tagad, kad Turcija cīnās ar valūtas krīzi un tās ekonomika noslīdējusi līdz zemākajam punktam, Erodans vēlas atkal būt mūsu draugs," vēsta "Bild", piebilstot, ka Erdoana uzņemšana ar tādu pompu ir lieka.

Erdoans sacījis, ka izmantos šo vizīti, lai mudinātu Vāciju efektīvāk cīnīties pret teroristu grupējumiem, piemēram, kurdu separātistu organizāciju "Kurdistānas Strādnieku partija" (PKK) un ASV trimdā dzīvojošā musulmaņu sludinātāja Fetulla Gilena atbalstītājiem. Ankara vaino Gilenu 2016.gada jūlijā notikušajā neveiksmīgajā militārā apvērsuma mēģinājumā.

Vizītes laikā, visticamāk, tiks apspriesti arī strupceļā nonākušie Turcijas centieni iestāties Eiropas Savienībā (ES) un Turcijas loma Sīrijas konfliktā.