Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Paši teroristi novembra beigās izplatīja foto (attēlā), kurā redzams spridzeklis, ar kādu, piemēram, tikusi nogāzta Krievijas lidmašīna Ēģiptē.

Vairumam "Islāma valsts" spridzekļu ir tirdzniecībā pieejamas sastāvdaļas 3

Pasaulē
2016. gada 25. februārī 09:44 2016. gada 25. februārī 09:44
Vairumam džihādistu grupējuma “Islāma valsts” spridzekļu ir sastāvdaļas, kuras ir pieejamas tirdzniecībā, un dažas no tām atsūtītas pat no ASV un Japānas, liecina Londonā bāzētas ieroču pētījumu grupas publicēts ziņojums.

Grupa “Conflict Armament Research” savā ziņojumā vēsta, ka lielākā daļa šo komponentu, tādi kā ķimikālijas un detonatori, ir saņemti no kompānijām Turcijā un Irākā, kuras var nezināt, ka šo preču pircēji ir ekstrēmisti.

Daudzas sastāvdaļas ir izmantojamas civiliem mērķiem, piemēram, kalnrūpniecībā, tādēļ tās ir relatīvi viegli iegādāties.

Tuvo Austrumu nemiernieku izraudzīts ierocis jau ilgu laiku ir ceļu malās novietotas bumbas. “Islāma valsts” kaujās ar konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem daudz izmanto ar sprāgstvielām piekrautas bruņumašīnas, kuras var izturēt apšaudi un sasniegt mērķus.

Pētnieki ziņojumā izsekoja izcelsmi vairāk nekā 700 komponentiem, kas atrasti ”Islāma valsts” spridzekļu fabrikās un nesprāgušās bumbās. Visas sastāvdaļas, kuras izdevās pilnībā dokumentēt, bija legāli iegūtas.

Visvairāk izmantotā sprāgstviela bija izgatavota no amonija nitrāta, kas ir bieži sastopams minerālmēslojums. Mobilais tālrunis, kuru grupējums parasti izraudzījās tālvadības detonācijai, bija “Nokia 105”.

Vairums komponentu bija saņemti no firmām Turcijā un Irākā, droši vien tāpēc, ka tās ģeogrāfiski bija tuvu “Islāma valsts” proklamētajam kalifātam Irākā un Sīrijā. Piegādes tomēr bija veiktas no pavisam 20 valstīm, un dažas sastāvdaļas bija ražotas pat tik tālu kā ASV, Brazīlijā, Japānā un Ķīnā.

"Satriecošākais šī ziņojuma atradums ir tas, ka “Islāma valsts” lielā mērā ir pašpietiekama savās darbības jomās ieroču un citu stratēģisku preču iegādes ziņā. Viņi spēj piekļūt daudziem komerciāli pieejamiem produktiem reģionā,” atzina “Conflict Armament Research” izpilddirektors Džeimss Bevans.

Pētījumā netika noskaidrots, vai vietējie izplatītāji zinājuši, kur viņu izplatītās preces nonāk. Pilnīga dokumentēšana nebija iespējama, jo daži ražotāji un izplatītāji neatbildēja uz lūgumiem sniegt informāciju.

“Islāma valstij” ir arī ievērojams daudzums militāru ieroču un aprīkojuma, ko grupējums ieguvis no ieņemtām armijas bāzēm Sīrijā un Irākā, tostarp ložmetēji, mīnmetēji un ASV ražotas bruņumašīnas “Humvee”. Grupējums arī pērk ieročus un munīciju melnajā tirgū.

BNS/Foto: EPA/LETA

Citi šobrīd lasa

Kas tur labs, un kādas ir cenas? Fotoreportāža no Centrāltirgus rudenī 8
Rīdzinieks Deniss nopircis dzīvokli, kas trīc no trolejbusiem. Neko darīt īsti nevar 11
Pārsteidzoši uz futbola Pasaules kausu tikušajai Peru draud diskvalifikācija no sacensībām
Pievienot komentāru