foto: AFP/Scanpix
Baltais nams: Tramps negrasās atbalstīt referendumu Ukrainas Donbasā
2018. gada 20. jūlijs, 23:49

Baltais nams: Tramps negrasās atbalstīt referendumu Ukrainas Donbasā

Jauns.lv / LETA

ASV prezidents Donalds Tramps "nepasver Austrumukrainas referenduma atbalstīšanu", piektdien pavēstīja Baltais nams, vienlaikus medijos izskanot pieņēmumiem, ka Krievija varētu rīkot balsojumu Ukrainas austrumdaļā un censties panākt, ka tā rezultāti tiek atzīti starptautiski.

Krievijas Ārlietu ministrija nenoliedza, ka jautājums par referenduma rīkošanu Ukrainas Austrumos šonedēļ ticis apspriests Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina samitā Helsinkos.

Sarunās Somijas galvaspilsētā Tramps un Putins vairāk nekā divas stundas runāja tikai divatā, klātesot vienīgi tulkiem. ASV amatpersonas ļāvušas noprast, ka nezina, par ko tieši ticis spriests.

Tā kā pamiera vienošanās Austrumukrainā cietusi neveiksmi, ir jāapsver "citi varianti", ziņu aģentūra "Interfax" citē Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāres Marijas Zaharovas teikto.

Tiesa gan, Baltais nams noraidīja pieņēmumus, ka tas varētu šo ideju atbalstīt.

"Tā dēvētā referenduma organizēšanai Ukrainas daļā, kas neatrodas valdības kontrolē, nebūtu leģitimitātes," sacīja ASV Nacionālās Drošības padomes preses sekretārs Garets Markiss.

Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs piektdien žurnālistiem sacīja, ka Putins un Tramps sprieduši par "konkrētiem priekšlikumiem", kā atrisināt konfliktu Austrumukrainā.

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, Antonovs nenoliedza referenduma iespēju, vēsta "Interfax".

Kā vēstīja ziņu aģentūra "Bloomberg", Putins par Helsinkos izteikto Donbasa referenduma priekšlikumu ceturtdien esot pastāstījis, tiekoties ar diplomātiem Krievijas Ārlietu ministrijā. "Bloomberg" atsaucās uz diviem šīs sanāksmes dalībniekiem.

Atbilstoši Putina teiktajam Tramps esot lūdzis viņu par šo ideju nerunāt samita noslēguma preses konferencē, lai "ASV prezidents varētu to apdomāt", sacījuši "Bloomberg" sarunbiedri.

Putins esot ierosinājis sarīkot balsojumu starptautiskās sabiedrības pārraudzībā par Donbasa statusu.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs atzina, ka Donbasa jautājumā "tika apspriestas dažas jaunas idejas", kas "tiks izstrādātas".

Ziņu aģentūra "Interfax", atsaucoties uz "informētu Krievijas avotu", vēstīja, ka Putina iniciatīva par referendumu Donbasā neparedz "Krimas scenāriju".

"Runa ir par to, lai Donbasa iedzīvotāji likumīgā ceļā varētu tiesiskajā laukā izteikties par autonomijas piešķiršanu atsevišķiem rajoniem Ukrainas sastāvā", sacījis "Interfax" sarunbiedrs.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.