Romas mēra amatā pirmoreiz ievēlēta sieviete.

Pirmo reizi Romas mēra amatā tikusi dāma - 37 gadus vecā Virdžīnija Radži 16

Pasaulē
2016. gada 20. jūnijā 08:49 2016. gada 20. jūnijā 08:49
Itālijas galvaspilsētas Romas mēra amatā svētdien pirmoreiz tika ievēlēta sieviete Virdžinija Radži, kas pārstāv populistisko opozīcijas partiju “Piecu zvaigžņu kustība”, un šis vēlēšanu iznākums ir liela sakāve Itālijas premjerministram Mateo Renci.

Saskaņā ar nobalsojušo vēlētāju aptaujām Radži svētdien notikušajā Romas mēra vēlēšanu otrajā kārtā ieguvusi no 62 līdz 68% balsu. Viņas sāncensis bija Roberto Džaketi no Renci kreisi centriskās Demokrātiskās partijas (PD).

37 gadus vecā advokāte un pašvaldības deputāte Radži pirms dažiem mēnešiem bija pilnīgi nepazīstama politikā, bet 5.jūnijā kļuva par Romas mēra vēlēšanu pirmās kārtas līderi.

Mēra vēlēšanu otrā kārta svētdien notika arī citās Itālijas lielpilsētās. Saskaņā ar nobalsojušo vēlētāju aptaujām PD saglabājusi kontroli pār Boloņu un Neapoli, bet var būt zaudējusi mēra amatus Milānā un Turīnā.

Radži uzvara Romā ir liels panākums populistiskajai “Piecu zvaigžņu kustībai” (M5S), kuru pirms septiņiem gadiem nodibināja komiķis Bepe Grillo un kas kļuvusi par svarīgu opozīcijas spēku Itālijas politikā.

Opozīcijas uzvara Romā rada nopietnu spiedienu uz Renci, jo parlamenta vēlēšanās 2018.gadā opozīcija būs nopietna konkurente viņa partijai.

Itālijas galvaspilsēta bija bez vēlēta mēra kopš pērnā oktobra, kad tās mērs Injacio Marino no PD bija spiests atkāpties tēriņu skandāla dēļ.

Radži veiksmīgi izmantoja vēlētāju neapmierinātību ar Romas sabiedriskā transporta un citu pakalpojumu stāvokli, kurā daudzi vaino gadiem ilgu korupciju un organizētās noziedzības iefiltrēšanos pilsētas administrācijā.

Viņas vēlēšanu kampaņas devīze bija “Ir laiks mainīt Romu”.

Desmitiem Romas uzņēmēju, amatpersonu un politiķu tiek tiesāti par līdzdalību noziedzīgā tīklā, kas izkrāpis pašvaldībai desmitiem vai pat simtiem miljonu eiro.

Radži ir solījusi tālejošas reformas vietējā administrācijā, lai padarītu šādus likumpārkāpumus neiespējamus.

Savā vēlēšanu kampaņā viņa arī paziņoja, ka neuzskata par svarīgām Romas pretenzijas uz 2024.gada Olimpisko spēļu rīkošanu, jo pilsētai ir lielākas problēmas, kuras jārisina vispirms.

"Neviens romietis nav man jautājis, vai es atbalstu Olimpiskās spēles. Viņi ar mani runā par transportu, viņi ar mani runā par skolām. [Olimpiskās spēles] nav prioritāte, tās tiešām nav prioritāte,” sacīja Radži.

BNS/Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Citi šobrīd lasa

Nevainīga jaunā drona testēšana izvēršas par īstu trilleri
"Tikai neķiķiniet, to darot" - populārā jūtubere Patrīcija no Rēzeknes atklāj savus nevainības zaudēšanas trikus 43
Laika prognoze svētdienai
Skatīt visus komentārus