Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X

Pasaulei esot jāgatavojas mikrocefālijas "globālai epidēmijai" 12

Pasaulē
2016. gada 16. septembrī 10:21 2016. gada 16. septembrī 10:21
Pasaulei ir jāsagatavojas mikrocefālijas "globālai epidēmijai", jo ar to saistītais Zikas vīruss iesakņojas aizvien jaunās valstīs, teikts piektdien publicētā pētījumā.

Zinātnieki no Brazīlijas un Lielbritānijas žurnālā "The Lancet Infectious Diseases" paziņoja, ka ir atraduši jaunus pierādījumus tam, ka šo jaundzimušo patoloģiju izraisa Zikas vīruss, un šī saistība jau ir plaši atzīta mediķu aprindās.

Pētījums tika veikts starp jaundzimušajiem Zikas vīrusa uzliesmojuma vissmagāk skartajā valstī Brazīlijā. No 32 jaundzimušajiem ar mikrocefāliju apmēram pusei bija Zikas vīrusa pēdas asinīs vai muguras smadzeņu šķidrumā. 62 jaundzimušajiem, kuru galvas izmēri bija normāli, nevienam asinīs netika konstatēts Zikas vīruss.

Šī "satriecošā saistība" vedināja zinātniekus "secināt, ka microcefālija epidēmija ir iedzimtas Zikas vīrusa infekcijas rezultāts".

Ja tas tiešām tā ir, tad "mums jāsagatavojas tam, ka mikrocefālijas epidēmija izplatītos uz visām valstīm, kur pašlaik tiek [lokāli] pārnēsāts Zikas vīruss, un uz tām valstīm, kur ir gaidāma šī vīrusa izplatīšanās", rakstīja pētījuma autori.

"Mēs iesakām... sagatavoties globālai mikrocefālijas epidēmijai un citām iedzimta Zikas sindroma izpausmēm," pavēstīja zinātnieki.

Viņi arī ierosināja pievienot Zikas vīrusu to iedzimto infekciju kategorijai, kuras notiek pirms dzemdībām vai to laikā. Šajā sarakstā jau ir toksoplazmoze, sifiliss, masaliņas, citomegalovīruss, HIV un herpes.

Zikas vīrusu galvenokārt izplata odi, bet retos gadījumos tas var izplatīties dzimumsakaru ceļā.

Zikas vīruss pirmoreiz tika konstatēts 1947.gadā Āfrikā, bet tika uzskatīts par relatīvi vieglu slimību, līdz pērn tika paziņots par tā pašreizējo uzliesmojumu Latīņamerikā.

Biežākie Zikas vīrusa slimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.

Zikas vīruss var izraisīt mikrocefāliju un citus smagus jaundzimušo smadzeņu defektus. Tas tiek vainots vairāk nekā 1600 jaundzimušo mikrocefālijas un deformētu smadzeņu gadījumos, kas kopš pērnā gada reģistrēti Brazīlijā.

Zikas vīruss ir saistīts arī ar retām pieaugušo neiroloģiskām problēmām, piemēram, ar Gijēna-Barē sindromu (GBS), kas var izraisīt paralīzi un nāvi.

Zikas vīrusa uzliesmojumā, kas sākās 2015.gada vidū, ar to inficējušies vairāk nekā 1,5 miljoni cilvēku, galvenokārt Brazīlijā.

70 valstīs un atkarīgās teritorijās ir reģistrēti odu pārnēsāta Zikas vīrusa gadījumi, un šai ziņā vissmagāk skarta ir Brazīlija. 17 valstīs ir reģistrēti mikrocefālijas vai citi centrālās nervu sistēmas defekti jaundzimušajiem, un 18 valstīs konstatēta GBS gadījumu skaita palielināšanās.

Pret Zikas vīrusu līdz šim nav izstrādāta vakcīna vai zāles, un ANO Pasaules Veselības organizācija ir norādījusi, ka vakcīnas izstrādāšanai, visticamāk, būtu nepieciešams vismaz gads.


LETA/Foto: AP, AFP, Reuters/LETA/Scanpix 

Citi šobrīd lasa

Visvairāk "Zelta mikrofona" nomināciju saņem Dons, Intars Busulis un "Instrumenti" 34
Sieva sarīko kārtējo publisko skandālu, nonāk policijā, bet viņas mīļotais uz iecirkni atbrauc dzēris 23
"Labāk pusstundu vēlāk mājās, nekā stundu ātrāk morgā..." Policisti asi izsakās par vakardienas notikumiem uz ceļiem 32
Skatīt visus komentārus