128 Foto

Asinskārais Metjū tuvojas! Obama 3 štatos izsludina federālo ārkārtas stāvokli 7

Ārzemēs
2016. gada 7. oktobrī 08:12
ASV prezidents Baraks Obama ceturtdien izsludinājis federālo ārkārtas stāvokli Floridas, Dienvidkarolīnas un Džordžijas štatos, kurus apdraud viesuļvētra "Metjū".

Prezidents devis rīkojumu papildus štatu vietējiem līdzekļiem piešķirt arī federālo atbalstu, uzdodot iespējamos glābšanas darbus koordinēt Iekšzemes drošības ministrijai un Federālajai Ārkārtas situāciju vadības pārvaldei (FEMA).

Floridas piekrasti jau sasniegušas lietusgāzes un spēcīgas vēja brāzmas, pārraujot elektrības padevi vairāk nekā 90 000 māju un uzņēmumu.

Tuvojoties spēcīgajai viesuļvētrai "Metjū", ASV dienvidrietumu piekrastē dots rīkojums evakuēt vairākus miljonus cilvēku.

Lielceļus gar piekrasti pārpildījuši ļaudis, kas dodas uz iekšzemi, glābjoties no viesuļvētras, kas jau nesusi lielus postījumus Karību jūras salām, tikai Haiti vien prasot vismaz 300 cilvēku dzīvības. Vēl četri cilvēki gājuši bojā Dominikānas Republikā.

Stipri postījumi nodarīti arī Bahamu salās.

Tikmēr ASV piekrastē benzīntankos sākusi beigties degviela, bet veikalos drūzmējas cilvēki, kas steidz iegādāties pirmās nepieciešamības preces.

Tiek prognozēts, ka Floridas austrumu piekrasti "Metjū" sasniegs piektdienas rītā.

Tuvojas Floridai, "Metjū" atkal pieņēmies spēkā, kļūstot par ceturtās kategorijas orkānu, un ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC) brīdina, ka tas turpinās pieņemties spēkā, lai gan viesuļvētra jau sasniegusi otru augstāko kategoriju pēc Safira-Simpsona piecu pakāpju skalas.

Šobrīd "Metjū" vēju ātrums sasniedz 220 kilometrus stundā (61 metru sekundē), bet, nonākot līdz Floridai, tas var pieaugt līdz 240 kilometriem stundā.

NHC norāda, ka tik stipru orkānu reģions nav pieredzējis vairākas desmitgades, un brīdina, ka tā sacelto viļņu augstums var sasniegt 5,5 metrus.

Floridā rīkojums evakuēties dots aptuveni 1,5 miljoniem cilvēku. Vēl vairāk nekā miljonam cilvēku jāevakuējas Dienvidkarolīnā un citos piekrastes štatos.

Floridas gubernators Riks Skots brīdinājis, ka orkāna radītās krasta bangas un spēcīgie vēji var radīt katastrofu.

"Evakuējieties, evakuējieties, evakuējieties," preses konferences laikā trīskārt uzsvēra Skots. "Laika ir maz."

Maiami lidostā ceturtdien atcelti 90% ienākošo un izejošo reisu.

60 skolās Floridā iekārtotas pagaidu patversmes, un gubernators brīdinājis, ka gandrīz droši gaidāmi elektroenerģijas piegādes pārtraukumi.

Obligāts evakuācijas rīkojums dots arī aptuveni 520 000 cilvēku, kas mīt sešos Džordžijas pavalsts piekrastes apgabalos.

Neskatoties uz masīvo bēgšanu no piekrastes, varasiestādes ziņo, ka satraucoši liels skaits cilvēku atsakās pakļauties evakuācijas rīkojumam.

Dienvidkarolīnas divos piekrastes apgabalos no 250 000 cilvēku līdz ceturtdienas rītam bija evakuējušies tikai 175 000.

LETA/Foto: AP; AFP; Reuters; EPA/LETA/Scanpix 
Skatīt visus komentārus

Noteikti izlasi

  • Traģisku stāstu Rīgā kļūst arvien vairāk: cilvēkus met ārā no pašu dzīvokļiem 53
  • Divus mēnešus vecam bērnam zilumi un lauztas ribas. Tēvs esot pārāk cieši apskāvis 23
  • Gaismā nācis pikants noslēpums no Ivankas Trampas tīņu gadiem. Neredzēti FOTO 1