Kūtris: prezidents nepārsniedz savas pilnvaras valdības veidošanas procesā
Prezidents nepārsniedz savas pilnvaras valdības veidošanas procesā, otrdien intervijā Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā "900 sekundes" uzsvēra Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.
"Prezidenta pilnvaru pārsniegšana noteikti tā nav. Es saprotu, ka partijām, savstarpēji vienojoties, vai kādai partijai liekas, ka viņu kandidāts būtu labākais. Prezidentam ir tiesības izvērtēt, vai tas ir tas cilvēks, ko viņš grib aicināt par Ministru kabineta vadītāju. Tās ir viņa tiesības," paskaidroja Kūtris.
Viņš arī teica, ka nevar piekrist politiķiem, kuri apgalvo, ka prezidents pārkāpj savas pilnvaras. "Satversmē ir ļoti skaidri un gaiši ierakstīts, ka Ministru kabinetu sastāda persona, kuru uz to aicina Valsts prezidents," sacīja Kūtris, piebilstot, ka Satversmē nav runa, ka partiju koalīcijai vai kādai partijai ir tiesības prasīt, ka "mūsu kandidāts ir jāieceļ amatā".
Vēsturiski tā arī ir bijis, ka prezidents aicina un izvēlas, bet politiskā prakse ir tāda, ka izdevīgāk ir tad, ja prezidents ar partijām izrunā, kas būs kandidāts, lai būtu droša pārliecība, ka parlaments to apstiprina. Pēc Kūdra uzskata, šīm partiju sarunām ar prezidentu nevajadzēja būt publiskām, bet izsvērtām.
Kūtris atzina, ka pašlaik nedaudz konflikts starp prezidentu un parlamentu ir vērojams, un teica, ka "prezidentam jājūt tā situācija, kurā brīdī parlaments pilnībā nostāsies pretī. Šobrīd politiskā koalīcija ir gatava skatīt citas kandidatūras. ..Politiķi nedrīkst iestāties tādā striktā pozīcijā, jo prezidentam ir šīs tiesības. Parlamentam ir jāatbalsta šis cilvēks vai jānoraida".
Satversmes tiesas vadītājs norādīja, ka Satversme nenosaka termiņus valdības izveidošanai, valdība turpina savas pilnvaras līdz jaunās valdības izveidošanai, un nevajag noteikt termiņus, cik ilgā laikā jāizveido jauna valdība, minot Beļģijas piemēru, kur 2011., 2011.gadā valdības nebija 589 dienas, bet valsts nesabruka.