Tiesībsargam visbiežāk vaicā, kā gan nabadzībā izdzīvot ar godīgi nopelnīto
Pagājušajā gadā tiesībsargam iedzīvotāji sūdzējušies arī par komunālajiem pakalpojumiem un nabadzību. Kā ar godīgi nopelnīto pensiju vai algu lai izdzīvo?
Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa pastāstīja, ka sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību jomā visvairāk cilvēku sūdzējušies par apsaimniekotājiem un komunālajiem pakalpojumiem un to apmaksu, bet otra biežāks skartā tēma ir nabadzība un sociālā atstumtība.
"Nereti iesniegumos vai konsultāciju laikā tiek jautāts, kā ar godīgi nopelnīto pensiju vai algu lai izdzīvo," atklāja Siliņa.
Daudz sūdzību Tiesībsarga birojs saņem arī par labu pārvaldību, konkrētu iestādes rīcību vai attieksmi.
Savukārt pilsonisko un politisko tiesību jomā, līdzīgi kā iepriekšējos gadus, visvairāk sūdzību saņemts no ieslodzītajām personām, kas prasījušas tiesībsarga vērtējumu par sadzīves un uzturēšanās apstākļiem. Sūdzības saņemtas arī par pārlieku pārspīlēto uzraudzību un videonovērošanu.
"Lai arī skaitliski neliels iesniegumu skaits, tomēr kā būtiskas uzsveramas uz mūžu notiesāto personu sūdzības, kas vairumā gadījumu bijušas objektīvas un pamatotas," norādīja birojs.
Saistībā ar jauno kriminālsodu politiku pēc Krimināllikuma grozījumu spēkā stāšanās Tiesībsarga birojā sekoja sūdzības par to, ka tiesneši nav pareizi samazinājuši soda termiņu.
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļā visvairāk iesniegumu tiek saņemts par tiesībām netikt šķirtam no saviem vecākiem bez tiesiska pamata. Otra tēma, par ko personas vērsušās visvairāk, ir saistīta ar izglītības jautājumiem – mācību līdzekļu nodrošinājumu saistībā ar grozījumiem Izglītības likumā.
Tiesiskās vienlīdzības jomā personas visvairāk vērsušās par diskriminācijas aizlieguma pārkāpumu pret personām ar invaliditāti un jaunajiem vecākiem, informēja biroja pārstāve.
BNS, Foto: Ieva Čīka/LETA