Latvijas VID iekasē nodokļus no Igaunijas pensijām
Sabiedrība

Latvijas VID iekasē nodokļus no Igaunijas pensijām

Jauns.lv

Valsts ieņēmumu dienests vairākiem Valkas pensionāriem sagādājis nepatīkamu Ziemassvētku dāvanu. Viņi Latvijas valstij palikuši parādā vairākus simtus latus par to, ka saņem pensijas no Igaunijas.

Latvijas VID iekasē nodokļus no Igaunijas pensijām...

Latvijas valsts daudziem Valkas pensionāriem sagādājusi „jauku” ziemas saulgriežu pārsteigumu, paziņodama, ka viņi tiek „sodīti” ar vairākiem simtiem latu par to, ka savulaik strādājuši Igaunijā.
Latvijas valsts daudziem Valkas pensionāriem sagādājusi „jauku” ziemas saulgriežu pārsteigumu, paziņodama, ka viņi tiek „sodīti” ar vairākiem simtiem latu par to, ka savulaik strādājuši Igaunijā.

Iekasē nodokli ar atpakaļejošu datumu

Lai Latvijas iedzīvotājs saņemtu Igaunijas pensiju, viņam reizi gadā uz Tallinu jāaizsūta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izziņa, ka viņš dzīvo Latvijā. Tagad Valkas pensionāri, dodoties pēc izziņas, kas apliecinātu, ka viņi arī nākamgad Latvijā varēs saņemt Igaunijas pensiju, uzzinājuši nepatīkamu jaunumu – viņiem tiek piestādīti rēķini, ka valstij ir parāda vairākus simtus latu nodokļos par Igaunijā saņemto pensiju, raksta Valkas laikraksts „Ziemeļlatvija”.

Latvijā pensijām neapliekamais minimums ir 165 lati. Tagad, ja Latvijas pensionāram gan Latvijā, gan Igaunijā saņemtās pensijas kopsumma ir lielāka par 165 latiem, ir jāmaksā nodoklis. Līdz šim Valkas pensionāri nodokļus maksāja tikai par Latvijā saņemtajām pensijām, bet nu viņiem pēkšņi ir jāmaksā nodoklis arī par Igaunijas pensijām, jo mūsu ziemeļu kaimiņvalsts nepiemēro nodokli Latvijā izmaksājamajām pensijām.

Valkas pensionāriem nodokļu parāds aprēķināts par 2009. gadu un tas, pēc visa spriežot, būs jāmaksā arī turpmāk.

„Esmu kā slazdā. Kaut nosities...”

„Tagad ieņēmumu dienests Latvijā mūs sūta uz Igaunijas sociālo dienestu Valgā, kur mums jāpieprasa izziņa par izmaksātajām pensijām 2009. gadā, un tad šis dokuments jāiesniedz ieņēmumu dienestā Latvijā. Jāaizpilda arī deklarācija. Ieņēmumu dienestā Latvijas pensiju saskaita ar Igaunijas pensiju visa pērnā gada garumā un tad no kopējās summas atskaita ienākumu nodokli.

Iznāk ievērojams maksājums. Kad ieņēmumu dienestā interesējos, uz kāda pamata tas tiek darīts, turklāt aprēķinot nodokli ar atpakaļejošu datumu, man nekādu likumu nevarēja parādīt,” „Ziemeļlatvijai” sacīja Valkā dzīvojošais pensionārs Ēvalds Vanags.

Neizpratnē par jauno kārtību ir arī valcēnietis Edgars, kurš pēc aiziešanas pensijā Latvijā strādāja Igaunijā. Viņam aprēķinātais nodokļa parāds par pērno gadu ir lielāks par 300 latiem.

„Tādu summu man pateica, un varu meklēt, kur gribu tādu naudu. It kā jau ieminējās, ka var arī pastiept maksājuma termiņu, bet vispār jau jānomaksājot tūlīt.

Man nav izprotams, kāda daļa Latvijai par to, ko es esmu nopelnījis pilnīgi citā valstī. Man gan Latvijas, gan Igaunijas pensija ir mazāka par 165 latiem, tādēļ līdz šim ienākumu nodoklis no manas pensijas Latvijā netika atvilkts. Tagad, kad abas pensijas saskaita, gan iznāk ko nogriezt.

Brīnos, ka tik vienkārši var sasummēt divas atšķirīgas lietas, lai tikai varētu pensionārus apcirpt Es tagad esmu kā slazdā. Kaut nosities, bet tie 300 lati jāatrod, jo tikai tad man ieņēmumu dienests izsniegs manas dzīves vietas apliecinājuma izziņu, ko aizsūtīt uz Tallinu. Ja nenomaksāšu parādu, kas uzrēķināts ar atpakaļejošu datumu, izziņu man neizsniegs, un tad igauņi atvilks no manas Igaunijas pensijas ienākumu nodokli. Tad man jau būs dubultnodoklis,” saka pensionārs.

Pensionārus tur neziņā

Daļa Valkas pensionāru pirms Ziemassvētkiem piedzīvojuši nepatīkamu pārsteigumu, uzzinot, ka palikuši parādā valstij tādu summu, ko pensionāram dažās dienās, pat mēnešos ir grūti, dažkārt pat neiespējami dabūt.

VID Vidzemes reģionālās iestādes Valkas nodaļas vadītāja Inga Gartmane „Ziemeļlatvijai” skaidroja, ka, sākot ar 2009. gada 1. janvāri no pensijas, kuru izmaksā Igaunijas Republika, netiek ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis, ja nodokļu maksātājs Igaunijā ir iesniedzis apliecību, kas apliecina, ka viņš dzīvo Latvijā.

„Savukārt Latvijas likums „Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” nosaka, ka iedzīvotāju nodokli maksā fiziskās personas, kas guvušas ienākumus Latvijā un ārvalstīs. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji, kas ienākumus guvuši ārvalstīs, nodokli maksā Latvijā,” saka Gartmane..

Jāuzsver, ka Igaunijas pierobežas pensionāri par šādu likumu piemērošanas kārtību un izmaiņām nodokļu politikā nebija informēti. Nevar arī prasīt, ka pensionāri rūpīgi studētu visus likumus un izprastu to juridiskās nianses. Tikai 1. decembrī VID Valkas Centrālajā bibliotēkā sarīkoja semināru par šo jautājumu.

Kasjauns.lv/Foto: LETA