Elektroniskās cigaretes - cilvēku indēšana vai revolūcija cigarešu tirgū?
Mūsdienās ar vien lielāku popularitāti iemanto jau ierasto cigarešu aizstājējs – elektroniskās cigaretes. Ražotāji lēš, ka tā būšot revolūcija cigarešu sfērā, un palīdzēs smēķētājiem atmest klasiskās cigaretes, aizstājot tās ar e-cigaretēm. Savukārt Veselības ministrijā viedoklis par elektronisko cigarešu „veselīgumu” ir atšķirīgs.
Kas sākuši lietot e-cigareti, iesaka to arī citiem
Māris, kas parastās cigaretes lieto, kopš sevi atceras, pēdējos divus gadus pārgājis uz elektronisko cigarešu izmantošanu ikdienā. Vīrietis stāsta, ka izvēlējies pāriet uz elektroniskajām cigaretēm, lai atmestu smēķēšanu. Ne naudas taupības nolūkos, vai veselības dēļ, bet gan, lai nekaitētu apkārtējiem cilvēkiem, īpaši ģimenei. „Uzskatu, ka smēķēšanā svarīgākais ir process, arī elektronisko cigarešu lietošana neizslēdz procesu – turēt kaut ko rokās, ievilkt un izpūst dūmus jeb tvaiku. Arī process ir patīkamāks, un nerodas netīkamā smaka, kas pēc tam nav izvēdināma ne no apģērba, ne no mājām. Tas ir lieliski, ka vari smēķēt pat neizejot no mājas, dūmi nekaitē nevienam, tāpēc nav jāuzmanās, ja klātbūtnē ir arī bērni. Toties vēlmi pēc jau ierastajām, klasiskajām cigaretēm vairs neizjūtu.”
„No veselības viedokļa – parastās cigaretes ir kaitīgas, un tas nevienam nav noslēpums, jā, iespējams, arī elektroniskās cigaretes ir kaitīgas, taču ikdienā cilvēki tiek indēti ar visu, pat ēdienu, kas satur ne mazums ķimikāliju. Gandrīz nekas apkārt nav veselīgs, tāpēc tā ir katra paša izvēle, ko lietot. Bet ja man jautātu, es noteikti ieteiktu smēķētājiem pamēģināt elektroniskās cigaretes,” portālam Kasjauns.lv stāsta Māris.
Latvijā plāno aizliegt realizēt elektroniskās cigaretes
Veselības ministrijas (VM) pārstāve Egita Pole portālam Kasjauns.lv stāsta, ka joprojām nav veikti pētījumi, kas apstiprinātu elektronisko cigarešu nekaitīgumu sabiedrības veselībai. „Lai arī, atšķirībā no parastajām cigaretēm, elektroniskās cigaretes nesatur tabaku un tiek inhalētas nevis smēķētas, respektīvi lietošanas procesā nenotiek izstrādājuma apzināta aizdedzināšana, kura rezultātā izdalās dūmi, nav pierādījumu un pētījumu tam, ka elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas sabiedrības veselībai kā parastās cigaretes.”
Tāpat viņa atklāj, ka pamatojoties uz jau esošajos pētījumos iegūtajiem datiem, pastāv nopietnas bažas, ka uz elektronisko cigarešu iepakojuma norādītie vielu daudzumi, kā arī pašas vielas neatbilst patiesajam elektronisko cigarešu šķidruma sastāvam. Ir pierādījumi tam, ka produkti satur virkni ķīmisku savienojumu, kas ir kaitīgi cilvēku veselībai.
Lai gan tiesisku regulējumu par elektronisko cigarešu aizliegumu tirgošanu nepilngadīgām personām, vai to lietošanu publiskās vietās Latvijā vēl nepastāv, VM stāsta, ka izveidota darba grupa, kas lemj veikt grozījumus likumā „Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, nosakot elektronisko smēķēšanas ierīču un ierīču šķidruma realizācijas aizliegumu Latvijā. Sagatavotie grozījumi ir nodoti publiskai apspriešanai līdz šā gada 13.septembrim.
Narkologs: e-cigaretes ir divreiz kaitīgākas
Arī ārstu viedoklis par e-cigaretēm nav pozitīvs. Elektroniskās cigaretes esot divreiz kaitīgākas, un to atkarības risks esot lielāks, portālā Tvnet paudis narkologs Jānis Caunītis. Vienīgais to pluss esot mazāks apdraudējums apkārtējo veselībai. „Arī atkarības riski elektroniskajām cigaretēm ir lielāki, jo ražotāji, melojot par to īstajām sastāvdaļām, iedzīvotājiem iestāstījuši, ka šis produkts ir mazāk kaitīgs viņu veselībai. Šī problēma ir aktuāla daudzās pasaules valstīs," teic Caunītis.
Ražotāji slavina
Savukārt elektronisko cigarešu ražotāji par tām nesaka neko sliktu, solot, ka no veselības viedokļa elektroniskās cigaretes ir krietni nekaitīgākas gan paša smēķētāja, gan apkārtējo veselībai, pamatojot viedokli ar pasaules pieredzi, un dažādiem pētījumiem.
„ASV tika veikts pētījums par nikotīna koncentrāciju asinīs, parastās cigaretes salīdzinot ar e-cigaretēm. Tas pierādīja, ka izmantojot e-cigareti, cilvēka organisms praktiski nejūt negatīvas sekas no nikotīna,” portālam Kasjauns.lv stāsta Elgery group pārstāvniecības Latvijā vadītāja Olga Faļenkova.
„Elektroniskās cigaretes ir domātas kā alternatīva smēķēšanai. Ne plāksteri, ne arī tabletes nesniedz smēķētājam to, kas viņam vajadzīgs no cigaretes. Jo ir arī liels emocionālais pieradums, kuru pilnībā apmierina e-cigarete. Ir četri galvenie faktori, kas nepieciešami smēķētājam - nikotīns, ievilkt un izpūst dūmu, (elektronisko cigarešu gadījumā tas ir tvaiks), sajūta kaklā un arī pati kustība un sajūta, ka kaut kas ir rokā un mutē,” stāsta Olga.
Arī izmaksas esot salīdzinoši zemākas, jo cilvēkam, izsmēķējot paciņu cigarešu dienā, izmaksas sastādot aptuveni 60 latu, par šādu summu varot iegādāties labu e-cigarešu sākuma komplektu, pēcāk mainot tikai e- šķidrumu, kas vidēji mēnesī izmaksātu 20 – 30 latu, stāsta Olga.
Tāpat šīm cigaretēm esot daudz plusu, jo tās netiek aizdedzinātas, nerodas nepatīkamā dūmu smaka, un netiek kaitēts apkārtējo, tā saukto pasīvo smēķētāju, veselībai. To gan apšauba VM, jo atsevišķi veiktie pētījumi liecina, ka arī apkārtējiem pastāv risks no elektroniskajām cigaretēm uzņemt veselībai kaitīgas vielas.
Aptaujas dati liecina: e-cigaretes sabiedrības uzticību vēl nav iemantojušas
Lai noskaidrotu Kasjauns.lv lasītāju viedokli par elektroniskajām cigaretēm, veidojām aptauju sociālajos tīklos. Uz jautājumu – „Ko Jūs domājat par klasisko cigarešu aizstāšanu ar elektroniskajām cigaretēm?” atbildēja vairāk nekā 300 respondentu. Pozitīva iezīme, ka lielākā daļa aptaujāto atzīst, ka nesmēķē nedz parastās, nedz elektroniskās cigaretes un iestājas par veselīgu dzīvesveidu. Liela daļa Kasjauns.lv sekotāju izteica viedokli, ka elektroniskās cigaretes ir tikai kārtējais veids, kā atsevišķiem cilvēkiem nopelnīt, indējot citus, līdzīga daļa lasītāju e-cigaretēm neuzticoties, pamatojot, ka parastās cigaretes nav iespējams aizstāt ar ko citu.
Viedokli par to, ka e-cigaretes varētu būt laba alternatīva parastajām cigaretēm, jo nav tik kaitīgas, kā arī ir ļoti ērtas, jo var lietot jebkurā publiskā vietā, pārstāvēja vien neliela daļa Kasjauns.lv sekotāju, tāpat pavisam maza daļa respondentu domā, ka e-cigaretes varētu būt vēl kaitīgākas par jau ierastajām.
Kasjauns.lv/ Foto: EPA/LETA