Noskaidrots konkursa uzvarētājs, kurš dosies uz izrādi "Romāns par meitenēm"!
Uz Latviju ar viesizrādēm dodas Maskavas Teātris pie Ņikitas vārtiem – 23. janvārī Rīgas Kongresu pilī būs iespēja novērtēt izrādi „Romāns par meitenēm”.
KONKURSS! Laimē biļetes uz izrādi!
Paldies visiem, kas piedalījās konkursā! Esam noskaidrojuši uzvarētāju, un tā ir Ilva Ievāne! APSVEICAM!
JAUTĀJUMS: Kurā gadā „ Romāns par meitenēm” Teātrī pie Ņikitas vārtiem tika plašākai publikai rādīts pirmo reizi?
Pareizā atbilde: 1989. gadā.Izrāde tapusi, sagaidot Vladimira Visocka dzimšanas dienu, izrādi pēc Visocka tāda paša nosaukuma romāna motīviem ir iestudējis Krievijas Tautas mākslinieks Marks Rozovskis. Iesaistīts brīnišķīgs aktieru ansamblis:
Krievijas Nopelniem bagātie mākslinieki: Deniss Jučenkovs, Margarita Rasskazova, Olga Ļebedeva, Andrejs Molotkovs.
Un teātra pastāvīgā trupa: Sergejs Šolohs, Viktorija Korļakova, Tatjana Kuzņecovs, Vjačeslavs Gugijevs, Vladimirs Davidenko, Valērijs Tolkovs, Deniss Saraikins, Staņislavs Fedorčuks, Ņikita Zabolotnijs, Veronika Pihova, Aleksandrs Lukašs, Jūlija Bružaite, Vera Desņicka, Natālija Jučenkova-Dolgiha, Konstantīns Ivanovs, Ivans Mašņins.
2014. gada 25. janvārī Visockim būtu apritējuši 76 gadi. Diskusijas par viņa dzīvi un daiļradi nerimstas arī šodien. Bet dzejnieka un aktiera popularitāte ir fenomenāla pat tagad, gandrīz 34 gadus pēc viņa nāves.
Kāds tam iemesls – kolosāls harizma vai dzejnieka talants? Balss maģija vai dziedājums no visas sirds? Personības vēriens vai aktiera precīzā spēja iejusties tēlā? Kādēļ Visocka dziesmas un vārsmas joprojām ir tuvas un interesantas ne tikai viņa laikabiedriem, bet arī jaunajām paaudzēm, un ne tikai Krievijas nomalēs, kur dzīve joprojām rit „ļaunīgumā un čukstos”, bet arī visur citur, kur dzirdama krievu valoda?
Josifs Brodskis par romānu rakstīja, ka nav zināms, cik ļoti poēzija zaudē, kad dzejnieks pievēršas prozai; skaidrs tikai tas, ka proza tādā gadījumā ir neapstrīdama ieguvēja.
Astoņdesmito gadu beigās režisors Marks Rozovskis Visocka nepabeigto daiļdarbu ir pārveidojis par lugu. Rozovskis to ir pabeidzis, balstoties uz personīgajām atmiņām un asociācijām, jo viņa jaunība laika ziņā sakrīt ar dzejnieka jaunības gadiem. Viņi bija ne tikai vienaudži un viena laikmeta bērni, bet arī kaimiņi Maskavā: Visockis uzauga Boļšoj Katernijā, Rozovskis – Petrovkā. Tātad viņš, kā pieņemts teikt, „zināja drēbi”.
Vladimira Visocka dziesmas organiski papildina tekstu.
Kopš 1989. gada izrāde „ Romāns par meitenēm” Teātrī pie Ņikitas vārtiem nenoiet no skatuves. Nevajadzētu aizmirst, ka iestudējums ir tapis vēl padomju laikos, un atbilstīgi to laiku mērauklai bija ļoti drosmīgs. Kopš tā laika daudzi aktieri ir nomainījušies, teātra veterāni ir novecojuši. Tomēr kritikas un skatītāju atsauksmes par šo izrādi joprojām ir vienprātīgas. „Šī izrāde ir par laiku, kurā mēs dzīvojām agrāk un turpinām dzīvot joprojām. Par izmisumu. Par mīlestību, kas nav izdevusies. Izrāde ir daudzslāņaina kā mūsu dzīve,” – 1991. gads. „Satriecoša gaisotnes izrāde, aktierspēle ir tik izteiksmīga un tik precīzi atjauno tā laika „gaisu”, ka, šķiet, pats iesaisties visā, kas notiek uz skatuves!” – 2000. gads. „Paņem savā varā un neatlaiž līdz pat beigu akordam… Liels paldies par „to” sešdesmito gadu atmiņām,” – 2010. gads.
Teātri pie Ņikitas vārtiem 1983. gadā izveidoja dramaturgs un režisors Marks Rozovskis, 1991. gada 1. oktobrī tas saņēma valsts teātra statusu. Kopš dibināšanas teātris ir veicis garu ceļu, turpinot pilnveidoties arī šodien. Patlaban uz teātra skatuves var redzēt vairāk nekā 30 izrāžu. To vidū ir gan tādas, kam aiz muguras gara skatuves vēsture un pastāvīga skatītāju mīlestība – „Mūsu sētas dziesmas”, „Romāns par meitenēm” – gan jauniestudējumi, ko iedvesmojušās mūsdienu prozas ievērojamākās izpausmes: L.Uļickas „Neaizmirstules”, V.Sorokina „Putenis”. Teātra 30 gadu darbības laikā ir izveidojies brīnišķīgs aktieru ansamblis. Teātra trupa patlaban vienā veselumā apvieno pieredzējušus aktierus un jaunus talantus.