Ūdensrijējs Allažos aprijis Linezeru
Siguldas novada Allažos kārtējo reizi pazemē pazudis Linezers – visnotaļ neparasta Latvijas ūdenskrātuve, kura ik pa brīdim pazūd pazemē. Latvijas Petroglifu centra pētnieku mērījumu rezultāti liecina, ka ūdens līmenis Linezerā krities jau par 2,70 metriem.
Allažu Linezres tiek uzskatīts par vienu no brīnumainākiem Latvijas ezeriem, kas reizēm „aiziet pazemē”. Tad, kad ūdens līmenis būtiski pazeminās, skatam atklājas ezerdobe, kurā guļ nomelnējuši koki, ar kuriem savulaik ezerā slodzīti lini. Tādēļ arī ezers ieguvis Linezera nosaukumu. Dažreiz ūdens līmenis pazeminās nedaudz vai līdz pusei, bet 2002. gada ziemā tas bija gandrīz pilnīgi iztukšojies.
Stāvākā ezera krasta pakājē ir noslēpumainais krāteris, saukts par ūdensrijēju, pa kuru ūdens aizplūst pazemē caur plaisām dolomītos vai pat pa pazemes upi. Nav zināms, kad tas atkal būs izslāpis vai tikai mazliet padzersies, vai atkal iztukšos ezeru sausu. Dažkārt tas notiek ļoti lēni, bet dažreiz ūdens aiziet ļoti strauji, krākdams un šņākdams. Nu, pēc visa spriežot, ūdesnrijējs ir visai izslāpis.
Jau pērnā gada rudenī strauji samazinot savus ūdens resursus Allažu Linezers piesaistīja dabas pētnieku uzmanību. Pirms četriem mēnešiem ūdens līmenis bija nokrities par apmēram pusotru metru. Šī gada janvāra sākumā ūdens līmenis šajā unikālajā ezeriņā bija vēl vairāk samazinājies, un tas vērtējams jau kā pustukšs. Pēc Latvijas Petroglifu centra pētnieku mērījumu rezultātiem, ūdens līmenis Linezerā krities jau par 2,70 metriem, neskatoties uz lietaino laiku pagājušā gada nogalē – novembrī un decembrī, Kasjauns.lv informēja Petroglifu centra pētnieks, vēsturnieks, Mg. hist. Andris Grīnbergs
Iepriekš ūdens zudības ezerā dažādos apjomos konstatētas ap 1939., 1976., 1982., 1996. un 2003. gadā. Linezera īpatnības saistāmas ar karsta procesiem (iežu šķīšana pazemes ūdeņos) un savdabīga ūdensrijēja darbību ezera gultnē. Ezera tuvējā apkārtnē ģeologi konstatējuši daudzas karsta kritenes – zemes iebrukumus. Jāpiebilst, ka Linezers ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.