Latviešu žurnālists Greste joprojām smok Ēģiptes cietumā. Vecāki pieprasa viņu atbrīvot. VIDEO
Īsi pirms Jaunā gada Ēģiptē arestētā latviešu izcelsmes „Al - Jazeera” žurnālists Pēteris Greste joprojām atrodas cietumā un viņu apsūdz terorismā. Žurnālista vecāki Austrālijā pieprasa dēlu nekavējoši atbrīvot. Pētera kvēlākā vēlēšanās ir nodarboties ar savvaļas dzīvnieku aizsardzību Āfrikas nacionālajos parkos.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka īsi pirms Jaunā gada - 29. decembrī Kairā valdības spēki arestēja starptautiskās Katarā reģistrētās televīzijas „Al - Jazeera” filmēšanas komandu – četrus žurnālistus. Kopš tā laika šīs grupas operators tika palaists brīvībā, bet pārējie vēl ir aizturēti, tostarp arī Austrālijas latvietis, žurnālists, rakstnieks, fotogrāfs un operators Pēteris Greste.
Ēģiptes militārā valdība apsūdzējusi žurnālistus par „ziņojumiem, kas ir kaitīgi valsts drošībai”, un ka žurnālisti ir uzņēmuši sakarus ar Ēģiptes islāmistu kustību „Musulmaņu brālība”, kuru valdība pasludinājusi par teroristu organizāciju. Ēģiptes tiesībsargājošās iestādes apgalvo, ka žurnālisti veidojuši raidījumus, izmantojot nepārbaudītu informāciju un baumas, kas kaitēja Ēģiptes valsts reputācijai un finansiālajam stāvoklim.
Apcietinātais latviešu izcelsmes žurnālists ir pie labas veselības
Pētera Grestes vecāki Juris un Loisa Grestes šonedēļ Austrālijas pilsētā Brisbanē sarīkoja preses konferenci, kurā klāstīja, ka Ēģiptes varasiestāžu apsūdzības ir galīgi bez pamata un prasīja, lai Ēģiptes valdība bez kavēšanās atbrīvo Pēteri un viņa kolēģus. Žurnālisti pastāv uz to, ka viņi ir objektīvi atspoguļojuši abu pušu viedokļus un absurdi ir viņus tiesāt par terorisma atbalstīšanu. Austrālijas latviešu laikraksts „Latvietis” ziņo par Brisbenā notikušo preses konferenci:
Juris Greste teica, ka Pēteris nebūtu darījis neko, kas apdraudētu viņa starptautiskā žurnālista reputāciju: „Mēs vēlam Ēģiptes tautai mieru un labklājību. Bet Pētera aizturēšana ir netaisnīga un neattaisnojama, un tāpēc mēs lūdzam, lai Ēģiptes valdība atbrīvo Pēteri un pārējos „Al – Jazeera” žurnālistus.“
Pētera māte Loisa Greste teica, ka viņa ir trīs reizes runājusi pa tālruni ar Pēteri ar Austrālijas konsulāta pārstāvju starpniecību. „Pēteris turas dūšīgi grūtos apstākļos. Viņam nav kontaktu ne ar saviem kolēģiem, ne ar citiem ieslodzītiem. Pirmās 15 dienas viņu neizlaida no istabas, bet tagad viņam ir iespēja iziet izvingroties. Ēģiptes cietumā nedot ēst, un ieslodzīto ģimenēm ir jāgādā ēdiens. Par to gadā „Al – Jazeera” aģentūra. Kad tu esi žurnālists pasaules nemierīgās valstīs, ir jābūt stingram raksturam, un Pēteris turas labi,“ teica viņa māte.
Tiek ziņots, ka Austrālijas ārlietu ministre Džūli Bišopa ir pārrunājusi Pētera aizturēšanu ar Ēģiptes sūtni Austrālijā un mudinājusi, lai sūtnis veicina Austrālijas diplomātiem satikt Ēģiptes prokuroru. Austrālijas sūtniecība Ēģiptē palīdz Pēterim un regulāri sazinās ar viņa vecākiem Brisbanē. Austrālijas konsula darbinieki arī paziņojuši, ka Pēteris ir pie labas veselības.
Pēteri mīlestība aizvedusi uz Keniju. Viņš grib strādāt Āfrikas nacionālajos parkos
Jāteic, ka nu jau gadus desmit Pēteris Greste vairs nedzīvo Austrālijā, bet gan Āfrikā, uz kurieni viņu aizvedusi mīlestība. Savulaik Austrālijas latviešu izdevums „Latvietis” rakstīja, ka Pēteris kopš 2003. gada dzīvo Āfrikā – Kenijā. Uz Āfriku viņš pārcēlās, jo iemīlēja kenijiešu meiteni Paulu.
„Ar Paulu Pēteris iepazinās Santjago, Čīlē starptautiskā konferencē par apdraudētām dzīvnieku sugām, kur Paula piedalījās ar referātu kā Kenijas delegācijas locekle. Pēteris pārstāvēja BBC un, ieraugot Paulas seju ar kuplajiem melniem matiem uz lielā ekrāna, viņš momentā iemīlējās. Pēc referāta viņam izdevās sarunāt interviju ar Paulu, un mīlestība plauka. Nokārtojot saistības ar BBC Argentīnā, Pēteris sekoja Paulai līdz uz Keniju. Pēc septiņiem kopā pavadītiem gadiem, Pēteris salaulājās ar Paulu, un abi ir nolēmuši palikt Kenijā. Paulai māte ir angliete un tēvs kenijietis.
Laulību ceremoniju, kura notika 2010. gadā, izdomāja Pēteris un Paula, iekļaujot svētības simboliku no Austrālijas aborigēnu rituāla, latviskiem elementiem, savienojot jaunā pāra rokas ar tautisku jostu, gan arī viņi saņēma svētību no Kenijas Masai cilts vecākiem. Abu dziļākā vēlme ir darboties savvaļas dzīvnieku aizsardzības jomā, un pēc viņu domām to var vislabāk veikt, dzīvojot Āfrikā un strādājot nacionālos parkos.”