Ārsti netic valdības solījumiem, ka aknu pārstādīšana tiks sākta arī Latvijā. VIDEO
Latvijas ārsti netic solījumiem, ka 2018. gadā aknu pārstādīšana beidzot tiks sākta arī Latvijā. Viņi jau astoņus gadus gatavojas šim brīdim, ko atkal un atkal pārceļ budžeta nabadzības dēļ. Bez Baibas Barones, kura sev tik svarīgo aknas pārstādīšanu sagaidīja šonedēļ, vēl vismaz 30 pacientiem būtu nepieciešama šāda operācija. Taču tad noteikti jāaktualizē arī donoru jautājums. Tikai 1700 cilvēku visā valstī pauduši attieksmi, ļaujot vai aizliedzot izmantot savu ķermeni pēc nāves.
Aknu transplantācijas grupas koordinators Jānis Vilmanis šovasar stažējās Portugālē. Tur slimnīcā veic 150 aknu transplantācijas gadā un tā ir vieta, kur mūsu mediķi iegūst zināšanas, kā orgānu paņemt un pārstādīt.
Jānis Vilmanis: "Visi tie cilvēki, kas ir iesaistīti, tas tā diezgan nenopietni, jo tiek investēts laiks un enerģija. Tiek braukts ārpus valsts mācīties un pilnveidot savas iemaņas un, ja valsts attieksme ir tāda, ka mums atkal tas nav vajadzīgs un varbūt pēc gada, varbūt pēc diviem. Mēs jau to dzirdam kopš 2008. gada, ja tā turpināsies, tad drīz mūsu valstī nopietna medicīna vienkārši vairāk nebūs."
Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns: "Ja mēs gribam maksāt kaimiņiem. Vispār man ir kauns par to, bet ja citādi nav iespējams, tad jāmaksā un skopais maksā divreiz vairāk."
Veselības ministrija solīja 2018. gadā iekļaut aknu transplantāciju valsts apmaksāto pakalpojumu grozā, bet nekāda finansiāla seguma šim solījumam nav.
Latvijā jaunu sirdi gaida 7 cilvēki, aknu sarakstā ir vismaz 30, nieres vajag vēl vairāk.
Cilvēku ticību valsts pārvaldei transplantologi mēra atteikumos. Vēl pirms pāris gadiem 90% gadījumu tuvinieki transplantācijai piekrita, pēdējā laikā vairs nē.
Jānis Bicāns turpina: "Vai mēs šobrīd dzirdam kaut ko pozitīvu par medicīnu? Mēs dzirdam: trūkst, nav, nebūs. Tādā gadījumā cilvēki nevar izveidot pozitīvu attieksmi."
Līdzīgi kā daudzās medicīnas nozarēs arī transplantācijās trūkst darbinieku un orgānu atrašana balstās uz ārstu entuziasmu. Stradiņos, kas ir visu Latvijā izdarīto transplantāciju sirds, koordinators un divi transplantalogi dežūrē diennakti, bet reģionos viņu trūkst.
Atļauju vai aizliegumu izmantot ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, katrs iedzīvotājs var paust pats pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes iedzīvotāju reģistrā. Iesniegumu iesniedz klātienē, pa pastu vai elektroniski portālā Latvija.lv.
No 2002. gada līdz šī gada oktobra beigām 942 cilvēki aizlieguši izmantot savu ķermeni, bet 743 atļāvuši.
Gan Rīgā, gan Tartu klīnikā uz transplantologu durvīm lasāma uzlīme angļu valodā. Tajā teikts - neņemiet savus orgānus uz debesīm, debesis zina, ka tie mums nepieciešami šeit.