Mārtiņš Šics joprojām nesaņem algu un arī nedrīkst strādāt nekur citur
Jau trešo mēnesi ilgst dienesta pārbaude par Mārtiņa Šica vainu vai nevainību Zolitūdes traģēdijas upuru vārdu publiskošanas sakarā. Pagaidām Šicam jādzīvo bezdarbībā un bez algas. Skaidrību atbildīgās amatpersonas sola tikai nākamnedēļ.
Sabiedrība

Mārtiņš Šics joprojām nesaņem algu un arī nedrīkst strādāt nekur citur

Jauns.lv

Jau trešo mēnesi ilgst dienesta izmeklēšana par NMPD direktora vietnieka Mārtiņa Šica „noziegumu” – Zolitūdes traģēdijas upuru vārdu nopludināšanu, tomēr skaidrības par izmeklēšanas rezultātiem joprojām nav. Tos sola publiskot februāra pirmajās dienās.

Mārtiņš Šics joprojām nesaņem algu un arī nedrīkst...

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka par pirmo vainīgo Zolitūdes traģēdijā „atzīts” Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) direktora vietnieks katastrofu medicīnas jautājumos Šics par to, ka viņš patvarīgi nopludinājis traģēdijā bojāgājušo vārdus. Jāteic gan, ka pēc tam upuru vārdi tika izziņoti oficiāli. Uz izmeklēšanas laiku Šics atstādināts no amata, nesaņem algu un viņš nevar strādāt arī nekur citur, jo oficiāli skaitās darba attiecībās ar NMPD. Simtiem cilvēku arī parakstījuši petīciju, kurā pieprasa atjaunot Šicu darbā, jo viņa darbībās nesaskata neko nosodāmu – tieši otrādi: sabiedrībai bija visas tiesības zināt Zolitūdes „Maxima” traģēdijā pagājušā gada novembra beigās bojāgājušo vārdi. Tiek uzskatīts, ka Zolitūdes traģēdijas aizsegā NMPD vēlas atbrīvoties no nevēlama darbinieka.

NMDP Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša Kasjauns.lv skaidro, kad tad beidzot būs zināmi dienesta pārbaudes rezultāti: „Tuvākās nedēļas laikā komisija būs beigusi pārbaudi un būs sagatavojusi atzinumu. Kā jau iepriekš medijiem tikām uzsvēruši, tad komisijas darbs primāri bija pārbaudīt informāciju, ka Zolitūdes traģēdijas laikā trešajām pusēm tika nosūtīti traģēdijā izdzīvojušo un slimnīcās nogādāto pacientu dati, tajā skaitā personas kodi, diagnozes u. c. Šādus datus aizsargā likums. Diemžēl vairākos medijos iepriekš maldīgi atspoguļota vienpusēja informācija, ka pārbaude tiek veikta par bojāgājušo datu publiskošanu, kaut arī NMP dienesta medijiem izsūtītajā preses relīzē bija nepārprotami norādīts, ka vienlaicīgi ar bojāgājušo saraksta  nodošanu trešajām pusēm, nodoti arī slimnīcās nogādāto pacientu personas dati. Tāpēc vēlreiz akcentēju uz pārbaudes mērķi un to, kas komisijai bija jānoskaidro. Komisijas darba ilgumu noteica gan pārbaudāmās informācijas specifika, gan arī tādi faktori kā, Mārtiņa Šica jau iepriekš plānots atvaļinājums, kā arī nepieciešamība rūpīgi pārbaudīt visu informāciju par notikušo un nepieciešamība lūgt vairāku kompetento, atbildīgo institūciju vērtējumu par pacientu datu nodošanai trešajām pusēm.”

Pirms nedēļas Veselības ministrijas preses sekretārs Oskars Šneiders presei skaidroja, ka pārbaude ir ierosināta pamatoti un ka tiesību aktos nav noteikts, kādā termiņā tā jābeidz. Zināms vien tas, ka personu no amata pildīšanas ļauts atstādināt ne ilgāk par trim mēnešiem. Pārbaudē iesaistīta arī Datu valsts inspekcija, tiesībsargs, Valsts policija un citas iestādes, no kurām tiek gaidīts atzinums, tāpēc dienesta pārbaude ieilgusi.

Kasjauns.lv/Foto: no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva