LU Medicīnas fakultātē izveidota Zobārstniecības programma un klīnika
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte (LU) ir izveidojusi Zobārstniecības mācību klīniku un izstrādājusi starptautisku studiju programmu, kas nodota licencēšanai un jau rudenī būs gatava uzņemt pirmos studentus, informēja LU Preses centrā.
Programma un klīnika tapusi, pateicoties dāsnajam Marijas Mārītes Ķiplokas novēlējumam viena miljona eiro vērtībā, ko LU saņēma 2008.gadā ar norādījumu, ka "šī nauda tiks nodota tikai un vienīgi Zobārstniecības programmas rīcībā, kas drīkst šo naudu pēc saviem ieskatiem izlietot".
Ķiploka no 1942. līdz 1944.gadam mācījās Tautas palīdzības Māsu skolā Rīgā. 1944.gada oktobrī ar kuģi devās bēgļu gaitās uz Rostoku, Vāciju. 1958.gadā beidza Bonnas Universitātē zobārstniecības studijas, bet no 1965.gada līdz 1990.gadam strādāja par zobārsti savā privātpraksē Ķelnē, Vācijā.
Atklājot pasākumu, LU rektors profesors Mārcis Auziņš uzsvēra, ka LU ir vienīgā klasiskā tipa un zinātnes universitāte Latvijā, tās attīstība un konkurētspēja nav iedomājama bez visu zinātņu nozaru, tajā skaitā medicīnas līdzsvarotas attīstības. Rektors atzīmējis, ka LU Medicīnas fakultāte ir viena no straujāk augošajām fakultātēm, kuras realizētās studiju programmas latviešu un angļu valodā gadu no gada piesaista arvien vairāk pašmāju un ārvalstu studētgribētāju.
Latvijas stomatoloģijas pirmsākumi saistās tieši ar LU MF, kad 1921.gadā tajā tika atvērta Zobārstniecības nodaļa. Par tās pirmo vadītāju kļuva viens no pirmajiem latviešu zobārstiem docents, vēlāk profesors Kārlis Barons (1865-1944), Krišjāņa Barona dēls.
"Tā ir likumsakarība, ka, turpinot LU Medicīnas fakultātes attīstību, esam atjaunojuši arī Zobārstniecības studiju programmu. Tā būs starptautiski orientēta un konkurētspējīga reģionālā līmenī, jo būs pirmā medicīnas programma Latvijā, kas, ņemot par paraugu norvēģu pieredzi, būs balstīta moduļu apmācības sistēmā," sacīja LU Medicīnas fakultātes dekāne profesore Ingrīda Ruma-Rozenfelde un programmas vadītāja asociētā profesore Ieva Henkuzena.