Rinkēvičs: NATO mācībām reģionā jānotiek regulāri
NATO mācībām Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un Višegradas valstu reģionā jānotiek regulāri, uzsvēra Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), kurš 6.martā un 7.martā Igaunijas pilsētā Narvā piedalījās Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un Višegradas valstu ārlietu ministru sanāksmē.
Sanāksmes laikā ārlietu ministri apsprieda situāciju Ukrainā, informēja Ārlietu ministrijas preses centrā.
Ministri vienojās cieši koordinēt Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un Višegradas valstu turpmāko rīcību, kā arī pieņēma kopīgu paziņojumu, kurā stingri nosodīja Krievijas agresiju, aicinot Krieviju ievērot tās starptautiskās saistības un nekavējoties atgriezt tās bruņotos spēkus pastāvīgajās dislokācijas vietās. Ministri pauda stingru atbalstu Ukrainas teritoriālajai integritātei un izteica gatavību sniegt atbalstu Ukrainai tās reformu ceļā, kā arī uzsvēra gatavību parakstīt Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas Asociācijas līgumu iespējami tuvākā laikā.
Rinkēvičs vērsa sanāksmes dalībnieku uzmanību uz drošības politikas izaicinājumiem Ukrainas notikumu kontekstā un norādīja, ka Ukraina patlaban kalpo kā lakmusa tests Eiropai, kā arī visai pasaulei. Ņemot vērā notikumu eskalāciju Ukrainā, Rinkēvičs aicināja pievērst uzmanību drošības situācijai arī Moldovā un Gruzijā.
Rinkēvičs uzsvēra, ka plašāka reģiona sadarbība aizsardzības jomā neatkarīgi no Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un Višegradas valstu piederības vienai vai otrai organizācijai kļūst arvien nozīmīgāka. Īpaši būtiska ir NATO partnerību politikas un ES-NATO sadarbības stiprināšana. Ministrs uzsvēra, ka NATO mācībām reģionā jānotiek regulāri. Kā veiksmīgu piemēru Rinkēvičs minēja pagājušajā gadā Baltijas valstīs un Polijā notikušās NATO Reaģēšanas spēku mācības "Steadfast Jazz". Latvijas ārlietu ministrs augsti novērtēja NATO gaisa telpas patrulēšanas pastiprināšanu Baltijas valstīs.
Diskusijā par reģionālajiem enerģētikas un transporta infrastruktūras projektiem Rinkēvičs uzsvēra reģionālās sadarbības nozīmību. Gāzes sektorā būtiski kopīgi risināt tādus izaicinājumus kā tirgus liberalizācija, piegāžu diversifikācija un izolācijas izbeigšana. Ministrs uzsvēra, ka enerģētikas jomā būtiski sadarboties ar Kaukāza valstīm un Centrālāziju. Transporta jomā kā īpaši nozīmīgu ministrs norādīja Ziemeļu-Baltijas dzelzceļa tīkla attīstību un tālāku transporta infrastruktūras integrāciju reģionālajos tīklos.
Baltijas valstu, Ziemeļvalstu un Višegradas valstu ārlietu ministru tikšanās notiek otro reizi. Pirmā ministru tikšanās šādā formātā notika 2013.gada februārī Polijas pilsētā Gdaņskā.
LETA