Plāno atļaut putnu sakropļošanu ar pneimatiskajiem ieročiem
Zemkopības ministrija (ZM) izstrādājusi jaunus medību noteikumus, kuri no 1. aprīļa paredz medībās izmantot lielas jaudas pneimatisko ieroci, kuru tautā dēvē par „gaiseni”. Šis ierocis medījumu nenogalina momentāni, bet ievaino un putns var iet bojā mokošā nāvē, vēsta TV raidījums "Vides fakti".
Pneimatisko ieroču izejas jauda ir 12-50 džouli, kamēr šaujot ar ierastajiem medību ieročiem, lode stobru atstāj ar 1000-1200 džoulu lielu enerģiju. Normāla medību ieroča lodes masa ir trīs grami pret aptuveni pusgramu vieglo pneimatiskā ieroča lodi.
Mednieks Agris Klimanovs atzīst, ka jaunie medību noteikumi paredz putnu sakropļošanu lielos apmēros. Ar šiem ieročiem drīkstēs medīt pīles, medņus, rubeņus un pat tādus dzīvniekus, kā lapsas un jenotsuņus.
Raidījums „Vides fakti” salīdzina abas lodes, no kurām vienu pat grūti noturēt pirkstos. Eksperiments Iekšlietu ministrijā parāda, ka no 25 metru attāluma pistoles lode, izšauta ar 200 džoulu sākumenerģiju, sadragā veikalā pirkto broileri un atstāj ķermeni. Tikmēr 12 džoulu lieljaudas pneimatiskā ieroča patrona, šauta no desmit metru attāluma, iestrēgst noplūktā putna ķermenī trīs centimetru dziļumā.
Šautuves eksperts Tālis Lukjanskis atzīst, ka putnu varētu nogalināt tikai trāpījums galvā, kas dabā pa lidojošiem putniem ir gandrīz neiespējami un jārēķinās, ka attālums no mednieka nebūs šautuves desmit metri.
TV raidījums „Vides fakti” pēc ZM Meža resursu un medību nodaļas apmeklējuma izsaka pieņēmumu, ka noteikumi varētu lobēt pneimatisko ieroču tirgotājus. Medību noteikumu projekts 20. februārī izsludināts ZM Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāizskata Ministru kabinetā un plānots, ka tie stāsies spēkā 1. aprīlī.
Video skatieties ŠEIT.
Kasjauns.lv/Foto: ekrānuzņēmums