Sākusies ērču aktivitātes sezona
Ērces var pārnēsāt arī Laimas slimības izraisītāju - borēliju, atgādina mediķi.
Sabiedrība

Sākusies ērču aktivitātes sezona

Jauns.lv

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" 8.martā noņemta šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova.

Sākusies ērču aktivitātes sezona...

"Šogad ērču aktivitātes sezona sākusies agrāk nekā citugad," norāda Potetinova. Parasti tā Latvijā sākas aprīlī un ilgst līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem var būt garāka.

Mediķi atgādina, ka ērces var pārnēsāt encefalītu izraisošu vīrusu. Laiks no kukaiņa piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei ir vidēji septiņas līdz 14 dienas. Retāk inkubācijas periods ilgst divas dienas, vēl retāk - 30 dienas.

Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc trīs līdz piecām dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas un turpmākajās četrās līdz septiņās dienās cilvēks var justies vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un ir jau daudz izteiktākas.

Ja viena trešdaļa ērču encefalīta slimnieku izārstējās pilnībā, tad pārējos gadījumos šī bīstamā infekcijas slimība ir saistīta ar nopietniem nervu sistēmas bojājumiem, uzsver speciālisti. Tāpat viņi akcentē, ka nav specifisku medikamentu, kas iedarbojas uz ērču encefalīta vīrusu, un nelīdz arī antibiotikas. Vienīgā drošā un efektīvā aizsardzība ir vakcinācija.

Vakcinēties var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt mēnešos, kamēr ērces vēl nav aktīvas. Poti pret ērču encefalītu iespējams saņemt "Latvijas Infektoloģijas centrā" vai jebkurā poliklīnikā.

Ērces var pārnēsāt arī Laimas slimības izraisītāju - borēliju, atgādina mediķi. Laimas slimību uz ādas pamanīt nav grūti - koduma vietā veidojas sarkans aplis, kas arvien palielinās, savukārt apļa vidus kļūst bālāks. Ja plankums vairs nav redzams, ir maldīgi domāt, ka slimība gājusi secen, uzsver speciālisti. Tādā gadījumā slimība jau ir progresējusi un neārstēta var radīt smagus locītavu un nervu sistēmas bojājumus. Pret Laimas slimību vakcīnas nav.

Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, lai mazāk slimības ierosinātāju nonāktu cilvēka organismā, atgādina infektologi. Lai noņemtu kukaini paša spēkiem, jāievēro vairāki nosacījumi. Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā. Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un ceļot uz augšu izvelk. Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem.

Ērces koduma vietu jāapsmērē ar dezinficējošu šķidrumu, kā arī pēc procedūras jānomazgā rokas. Rokas jāmazgā arī pēc ērces izņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, pa tām slimības izraisītāji var iekļūt cilvēka organismā.

LETA/Foto:  Edijs Pālēns, LETA