Jau četri mēneši kopš Zolitūdes traģēdijas... Kas ir mainījies?
Pagājuši jau četri mēneši kopš Zolitūdes traģēdijas – boikots beidzies, izmeklēšana velkas, atrasta un sodīta tikai viena vainīgā persona. Sāpe bojāgājušo radinieku sirdīs nav zudusi. Traģēdijas apkārtnē valda klusums, bet tuvākajās dienās, iespējams, sāksies ekspertīzes.
Portālam Kasjauns.lv dodoties uz traģēdijas vietu, kad aprit ceturtais mēnesis kopš nelaimes, nākas secināt, ka uz „Maxima” ēkas sienām vairs nav palikuši veikalu uzraksti, ēkas iekšienē izbūvētas milzīgas stalažas, pie žoga citviet vēl saglabājušies ziedi, un noliktie vainagi, mantas un fotogrāfijas, bet citādi – apkārt valda klusums.
Svarīgāk par ātrumu ir noskaidrot visas atbildes
Nu pagājuši četri mēneši, policija dara visu iespējamo, taču atrasts tikai viens vainīgais, turklāt sodīts ar diezgan niecīgu sodu. Valsts prezidenta apgalvojums, ka izmeklēšanas process šajā gadījumā nevilksies gadiem ilgi, vairs neliekas tik reāls. Taču, laiks te nav galvenais, būtiskākais ir noskaidrot visus jautājumus.
Prezidenta padomniece Līga Krapāne atzīst, ka Zolitūdes lietas izmeklēšana ir viena no apjomīgākajām un sarežģītākajām Latvijas vēsturē, un to nav iespējams veikt pašmērķīgi īsā laikā. „Valsts prezidents tiek regulāri informēts par šīs lietas izmeklēšanas norises gaitu, un nav izteicis nekādus iebildumus procesa virzītājiem,” apstiprina Krapāne.
Arī Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava apgalvo, ka Zolitūdes lietas izmeklēšana nebūšot ātra: „Tas ir ļoti skrupulozs darbs, un liela nozīme būs būvniecības ekspertīzēm. Policija dara visu iespējamo, ko var darīt. Pašlaik pussagruvušajā ēkā notiek stiprināšanas darbi, lai ēku padarītu pilnībā drošu, un tajā varētu sākt strādāt eksperti. Termiņus noteikt ir ļoti sarežģīti, taču šajā gadījumā par „ātrāk” daudz svarīgāk ir nonākt pie skaidrām atbildēm.”
Pildava uzsver, galvenais uzdevums būtu valstij saprast, kas jādara savādāk, izdarīt secinājumus, lai šādi gadījumi neatkārtotos, jo izmeklēšanas process uz šādiem jautājumiem diemžēl nevarēs atbildēt.
Traģēdijas vietā nekāda komercdarbība nenotiks
Arvien atklāts ir jautājums par to, kas traģēdijas vietā notiks pēc ēkas demontāžas darbiem – sabiedrība tur vēlētos redzēt piemiņas vietu, bet jautājums atkarīgs no zemes īpašniekiem.
„Maxima” komunikācijas pārstāvis Jānis Beseris atzīst, ka uzņēmumam nav piekļuves notikuma vietai, tāpēc ēkas demontāža varēs notikt tikai pēc policijas darba. Arī jautājums par to, kas notiks ar traģēdijas vietu pēc izmeklēšanas procesa, esot atvērts. „Tur nekāda komercdarbība nenotiks, tas ir skaidrs, bet par piemiņas vietas izveidi notiks pārrunas ar zemes īpašniekiem, tāpat pārrunāti tiks arī tehniskie jautājumi, kas saistīti ar konstrukciju demontāžu, lai tie notiktu raiti, ievērojot cieņpilnu attieksmi gan pret bojāgājušajiem, gan apkārtnes iedzīvotājiem,” uzsver Beseris.
Sāpes tuvinieku sirdīs nav mazinājušās
Četri mēneši aizritējuši nemanot, sāpes tuvinieku sirdīs vairs neizdzēsīs nekas. Portāls Kasjauns.lv uz sarunu aicināja Mārci Lioru Skadmani, kurš traģēdijā zaudēja divus ģimenes locekļus – tēti Jāni un māsu Dainu Skadmaņus. Mārcis atzīst, ka šī nedēļa ir īpaša, jo šonedēļ Dainai būtu palikuši 24 gadi. „Mēs Dainu pieminēsim ar gaišākajām domām un sūtām mūsu visu mīlestību viņai un arī pārējiem, apritot 4 mēnešiem, kopš Zolitūdes traģēdijas.”
Mārcis stāsta, ka traģēdijas vietā tik tiešām vajadzētu izveidot piemiņas vietu. „Es uzskatu, ka piemiņas vietai jābūt vieglai, tādai, kas nebūtu smagnēja un skumja. Tā būtu piemiņa 54 cilvēkiem, kas nevajadzīgi gāja bojā. Cik man zināms, tad koncepts par piemiņas vietas izveidi tik ātri vēl netiks skatīts, jo notikuma vietā notiek ekspertīzes, pētījumi, un nav pilnīgi skaidrs Rīgas domes un citu atbildīgo institūciju uzskats par tālāko vietas likteni,” teic Mārcis.